Çınar; “Kısır Çekişme Şehre Kaybettirir”

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar beraberinde Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı ve İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan İnan ile birlikte Karaelmas Gazeteciler Derneğini (KGD) ziyaret etti.

KGD Başkanı Osman Sav’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu. “Sayın Valimiz geldiğinden beri çok yoğun ve bir koşturma içerisindedir. Bir türlü bir araya gelememiştik. Bu yoğun gündem arasında bizlere vakit ayırdı ve ziyaretimize geldi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir sergi düzenlemiştik, toplantısı olduğu için gelemedi. Ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi. Vali Çınar, KGD ziyaretinin ardından Belediye Kültür Merkezi Tiyatro Salonunda Roman Korosu’nun çalışmalarını izledi.

Çınar: “Turist bir şey için gelmez, turizmi böyle bütün ele almak lazım”

Vali Çınar, Zonguldak’ta önem verdiği turizm ile ilgili şunları söyledi; “Lavuar Alanı, Başbakanımızın belirttiği gibi bütün binalar bütünleşir birleşirse bir şeyler olur. Turist bir mesele için gelmez. Türkiye’nin her noktasına turizme açılacak bir sürü yer var. Ancak turist bir şey için gelmez. Sadece Zonguldak’a Porsuk Ağacı için çağırsan gelmez. Porsuğun yanına yaylayı koyarsan, yaylada ona yatacak yer verirsen, kağnı ile atla gezdirirsen, dağlardan otlardan çorba eklersen yanına kestane balı da koyarsan cezbeder. Onun yanına Cehennemağzı Mağarası’nı eklersen, onun yanına bir iki restoran, kafe gibi gece hayatını renklendiren alternatifler olursa, sonrasında kömür müzesini gezdirirsen, Filyos’taki kale, geçerken Amasra ve Safranbolu’yu da gezersen topyekun bir seyahat olur. Çünkü insanların zamanı ve parası az. Onun için turizmi böyle bütün ele almak lazım.

Şehirlerde yeni Validen bir çok beklentiler olduğunu belirten Çınar, şunları söyledi; “Yeni bir Vali geldiğinde kente bir umut doğar. Ama Valilik bir krallık değil ki. Herkes sanır ki; Valinin arka odası para dolu, herkesten sakınıyor. Bir sürü işsiz ve gariban var ama bunu onlara vermiyor. Devletin bir sistemi var, Valilikler bütçesi olmayan kurumlardır.Bizim bütçemiz yok, yatırımcı değiliz belediye başkanı hiç değiliz. Belediyelerin bütçesi var, harcama serbestliği var. Valiler devletin temsilcisi, merkezi devletin işlerinin buradan yürüyüşünü takip eder. Bir kapı yaptıracaksanız bile onun kararını ve parasını Ankara verir. Ellerimizde sihirli değnek ve büyülü bir güç yok. Bu hiçbir şey yapamaz anlamına mı gelir.Gümeli’yi bulur, Üzülmez’i bulur.Mobilya Organize Sanayisi bence çok flaş bir iş.Bu şehirde ekonomiye dinamik sağlayacak, sektörün başında gelen bir konudur. İşte bunları toparlar. Önemli çalışmak ve gayret etmektir.”

Çınar: “TTK bunu doğrudan ihaleye çıkabilir. TOKİ’ye de gerek yok.”

Başbakan Binali Yıldırım’ınLavuar Alanı ile ilgili verdiği müjdeyitamamlayaral anlatan Çınar, şunları söyledi;“Sorunları sokakta 5 adama sorsanız hepsini size sayar. Burada teşhiste sıkıntı yok, nasıl hareket edileceğinde ve parada sorun olur. Burada hepsini birden yapmaya kalkarsanız hiçbir şey yapamazsınız.Öncelik takvime alıp yürümek lazım. Şimdi biz yürüyoruz.Lavuar Alanı ile ilgili Başbakan beyanatını verdi. Kazım Bey’le görüşüyoruz. Bunu hazineye devretmeye gerek yok. TTK olarak çıkın ihaleye, projeyi yapsınlar. Önceki modelde hazineye devredip hazinenin kiraya vermesi ihaleye çıkması bekleniyordu. Bürokrasiyi uzatmaya gerek yok. TTK bunu doğrudan ihaleye çıkabilir. TOKİ’ye de gerek yok. Kazım Bey, son derece yapısı bir tavrı tarzı var. Kısır çekişme şehre kaybettirir. Gereksiz şeyler, doğru olan şeyi en kısa zamanda yapmak gerekir. Belgesel izleriz ya hani herkes kendine bir meydan seçer, demek ki insanlarda da bu olabiliyor. Meseleyi büyük evrensel düşünmek lazım.”

Çınar: “İşi bakanlıklar yapar, yerelde belediyeler yapar, biz de takipçi oluruz”

“İşimiz o kadar çok ki aslında. Vali olarak hiçbir iş yapmasanız sadece randevularla uğraşsanız zaman yetmiyor. Şimdi herkes her şeyi Vali’den beklerse hangi birini yapsın. Bir gazetecilik konuşursak bir daha buluşmamız birkaç ay sonra buluşma şansımız ancak olabilir.  Köyler var, okullar var bin tane mesele var. Dolayısıyla bir işe yoğunlaşırsanız onda bir netice alırsınız kişisel olarak. Bizim böyle bir handikapımız var. Yani bir işe yönelmek. Sonra şu var; iki tane arkadaşı görevlendirin sonra siz şu işi yapın. Olmuyor ki yapamazsın. Ehil değil bilmiyor. Öyle kolay değil plan projeyi yürütmek. Bazen o işi verdiğinize pişman oluyorsunuz. Kimseye eleştirmiyorum. Yani bir şehirde bir ülkede insanlar birleşir kaplar gibi seviyeleri birbirine benzer özellikte. Bu bir salon. Onun için bu işleri dediğimiz gibi Bakanlıklar yapar, yerelde belediyeler yapar biz gözlemci takipçi oluruz.”

Çınar: “İşçi sayısı 50 bin’ den, 7 bin 600’e düştüyse göç de normaldir”

Bazen bir ilde göç vermekten korkulmaması gerektiğini belirten Çınar “Göç vermek bazen iyi olabilir. Çok sıkışıksa şehir seyrelmesi güzel olabilir. Evler caddeler yaşanabilir seviye de gelebilir. Çok nüfus bir avantaj demek değildir. Sayfiye yerler sessiz şehirler dediğimiz sakin şehirler dediğimiz modeller var. Sonra 50 bin’ den işçiler 7 bin 600’e düştüyse göç de normaldir. Oluyor tabi. Ne olur Filyos için göç o tarafa yoğunlaşır. Olacak tabi ki. Şehri bir düşünmek lazım” dedi.

Çınar: “İnceleme için bir heyet gelecek”

Vali Çınar, Havaalanı ile ilgili gelişmeleri ise şöyle aktardı; “Dağ konusu hassas bir konu. Bunun şakası yok. Bir risk varsa havacılık açısından, Havayollarının ifadesi ile uçak iner mi, iner. Ama risk alınır mı, alınmaz.  Türk Havayolları gibi dünyanın en büyük profesyonel firmalarından birisi her şeye dikkat etmek zorunda. Ama şimdi bu ışık sistemleri falan yakın bir tarihte bitecek. O zaman biraz daha kolay olacak yaklaşma mesafeleri açısından. Benim tahminim şu oraya illa uçak inecek, ışık sistemi vs.. onlarda yapılacak. Şu haliyle de iner ama. Orası kullanılır.  İnceleme için bir heyet gelecek. Tespit var ellerinde. O ışık sistemi ile ilgili tekrar bir heyet gelecek ve raporlayacak. Uçuş olur ama çok uzun bir zaman alınmaz. İnşallah bu sene sonu olur benim tahminim kadar. Teknik bir mevzu olduğu için ışıklı sistemlerin olması ve planlamanın yapılması gerekiyor. Bu pist hakikaten dar ve kısa. Genişletilmesi ve uzatılması önemli bir konu onun için de çalışmalar olacak. Sözleşmede firmanın bunu istemesi gerekiyor ama şart değil sözleşme hükmünü değiştiririz Başbakanlık, Bakanlık ele alır ve uzatır. Bence onlar yapar bunu. Para olsa biz hemen gireceğiz. Alan Ulaştırma Bakanlığı’nda işletmesi bize ait.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: