Lavuar Alanı İhaleye çıkacak

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar geçtiğimiz gün(Pazartesi) Karaelmas Gazeteciler Derneği’ne iadeyi ziyaret yaptı.Gazeteciler olarak karşılıklı sohbet ortamı oldu.Özellikle kentin dünü ve bugününe yönelik düşünceler bir anlamda sohbette yer aldı.

Ekonomiden,istihdama,göç’ten,kentteki projelere,yatırımlara kadar farklı başlıklar da görüş alışverişinde bulunuldu.

Vali Ahmet Çınar, geldiğinden bu yana Kent adına pozitif bir düşünce ve davranış olarak önemli kararlar alıyor.

Hemen kentin göbeğinde ve kentin yaşamsal alanı olarak önemli bir işlev görecek olan Merkez Lavuar alanı ile ilgili olarak, Projeyi beğendiğini, bu konuda adım atılması gerektiğine daha önce dikkat çekmiş ve projeyi yeniden ele alıp uygulama yapılması konusunda adım atılmalı demişti.

İşte o ziyarette, bunu bir adım daha da hatta tünelin ucundaki ışık gibi  net bir düşünce ile çok olumlu bir değerlendirmede bulundu, “Kazım Bey’le görüşüyoruz (TTK Genel Müdürü). Bunu hazineye devretmeye gerek yok. TTK olarak çıkın ihaleye, projeyi yapsınlar. Önceki modelde hazineye devredip hazinenin kiraya vermesi ihaleye çıkması bekleniyordu. Bürokrasiyi uzatmaya gerek yok. TTK bunu doğrudan ihaleye çıkabilir” dedi.

Bende bu düşüncesine yönelik olarak sohbette, ilk kez bir Vali,Bürokrat Kentin önemli bir projesi için bu derece pozitif bir dil kullanıyor”dedim.

Vali Çınar’da, “Kısır çekişme şehre kaybettirir. Gereksiz şeyler, doğru olan şeyi en kısa zamanda yapmak gerekir. Belgesel izleriz ya hani herkes kendine bir meydan seçer, demek ki insanlarda da bu olabiliyor. Meseleyi büyük evrensel düşünmek lazım.”Evet Lavuar Alanı ile ilgili önemli bir dönemeç daha aşıldı diye bakıyorum.Umarım kent bu yaşamsal anlamdaki projeye kısa sürede başlanır.

Vali Çınar Göç ile ilgili de moral motivasyonumuz açısından değerlendirme yaptı, “Bazen bir ilde göç vermekten korkulmaması gerektiğini belirten Çınar “Göç vermek bazen iyi olabilir. Çok sıkışıksa şehir seyrelmesi güzel olabilir. Evler caddeler yaşanabilir seviye de gelebilir. Çok nüfus bir avantaj demek değildir. Sayfiye yerler sessiz şehirler dediğimiz sakin şehirler dediğimiz modeller var. Sonra 50 bin’ den işçiler 7 bin 600’e düştüyse göç de normaldir. Oluyor tabi. Ne olur Filyos için göç o tarafa yoğunlaşır. Olacak tabi ki. Şehri bir düşünmek lazım” dedi.

Evet dükkancı mantıktan vazgeçmeliyiz…!

 

Kitabını İmzaladı

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Pazaresi Günü Karaelmas Gazeteciler Derneği’ni ziyaret etti. Çınar’ın Zonguldak’a ilk atandığında Çınar Daha önce hangi görevlerde bulunmuş, Kimdir? Sorusunu araştırdığımızda karşımıza Üç kitabı yayımlanmış, bir bürokrat olarak karşımıza çıkmıştı.

Kitaplarını aldım. Özellikle yaşadıklarını kaleme aldığı Etkin Yayınevinden çıkan “Her şeyi Yazamadım”adlı Kitabını İmzalatma fırsatı buldum.

Kitabı, hem ülkedeki devlet bürokrasisinin nasıl işlediği, hem de bir bürokrat isterse, tutarlı,ilkeli davranırsa (kendi fikir penceresinden) önemli işlere imza atabileceğine tanıklık ediyor.Kitap,ülkeyi,bölgeyi ve tarihin derinliklerine sizleri bir seyir halinde götürüp getiren kitap.

Okumanızı tavsiye ederim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: