Hayat felsefesi (15)

Anlamadığım bir şey var: hükümet istediği yere, istediği yatırımı yapıyor. Kimseye sormuyor. Soruyorsa,  kime soruyor? Ne soruyor? Bilmiyoruz. Biz vatandaş mıyız, taba mıyız, kul muyuz? Neyiz belli değil! Demek ki; önce vatandaşlığımızı, varlığımızı, rolümüzü sorgulamamız lâzım. Bakalım ne sonuç çıkacak? Eğer vatandaş sonucu çıkmıyorsa, önce vatandaşlık hakkımızı yaratacağız!

Buraya nereden geldik? Şu elektrik santrallerinden. Hükümet bazı yerlere kömürle, bazı yerlere suyla, bazı yerlere rüzgârla çalışanlarını yapıyor; her yere yapmaya çalışıyor ve hiç boş yer kalmıyor. Bizim Çatalağzı bölgesine 7 tane termik yaptı, 8 tanesini de Akçakoca’dan Bartın’a kadar planladı. Yetmedi! Filyos nehri üzerine olmak üzere 2 HES yaptı ve birde Karabük/Yenice Şeker Kanyonu’na da yapma kararı aldı.

Yenice bölgesindeki ormanlarda bölgeye has “Şimşir Ağaçları” yetişiyor; hani biz küçükken topaçları yapılan ağaçlar. Ki bu ağaçlardan çok kaliteli mobilyalar, mutfak için kaşık ve kepçeler yapılır.

Karabük İl Genel Meclisi’nden geçen kararda 3 hayır, 12 evet oyu çıkmış. (Demekki, bir ilin kaderini 15 kişilik meclis belirliyor! Birisi emrediyor, 12 kişi başüstüne diyor(!)). Eski belediye başkanı Mustafa Akay diyor ki: “Burada yapılacak bir HES ekolojik dengeyi bozacak, bölgenin iklimini değiştirecek. Burada aynı iklimde yetişen çok farklı ağaç türleri var. Bu çeşitlilik azalacak. 6,5 km uzunluğundaki Kanyon çevresindeki kayalar patlatılarak bölge tünel içine alınacak ve havzanın suyla irtibatı kesilecek. Tarım ve turizm yok olacak. Projeden derhal vazgeçilmeli!”

x     x    x

10 Şubat – 20 Şubat arası Avrupa’dan 3 insan hakları temsilcisi geldi. Birisi, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, İkincisi, İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü KennethRoth ve Üçüncüsü, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri ThorbjonJagland. Üçü de insan hakları konusunda Türkiye yönetimi ve hukuk kurumlarını görevlerini yapmaya davet ediyorlar. Gerçekten bugünkü yaşadığımız ortamda çok haklılar. İnsanlarımızın özgürlüğe, barışa, demokrasiye, ekonomik yeterliliğe çok ihtiyacı var. Çok mutsuzuz! Biz bu sonuçları hak etmedik…

Ama sonuçları, süreci başka bir açıdan da değerlendirmek gerekir. Bugünkü üretimsizliğe, bilim yoksunluğuna, adaletsizliğe, sosyal ve ahlaki çöküşe nasıl geldik? 1971 ve 1980 darbelerinden sonra ortaya konan projeler: sağ-sol kavgası, dinsel ve milliyetçi yaşam tarzının yönlendirilmesi, serbest piyasa ekonomisi, özelleştirmeler, enflasyonist baskılar, vergi adaletsizliği, PKK projesi, devletin kuvvetler ayrılığı kurumlarının devlete sahip olamaması, yüzde 10 barajı nedeniyle gerçek demokrasinin yaşanamaması; bunlar görünen sorunlarımız…

Birde dışarıdan gelen sorunlar var. Türkiye NATO üyesi, Avrupa Birliği’ne aday, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamenterler Birliği üyesi. Türkiye bu kurumlar tarafından kuşatılmış, eli kolu bağlanmış durumda. Ve bu kurumlar tüm kararlarını kendi merkez devletlerinin(Avrupa) çıkarları doğrultusunda alıyorlar; bizi de oyalıyorlar, parmaklarında oynatıyorlar! Biz ise, dünyanın merkezinde, öncelikle tüm halklarakarşı sorumlu, tüm halklarla barış içinde yaşamak zorundayız.

Bu AB üye devletlerinin batısındakileri önde olmak üzere tamamı, “emperyalist” devletler. Yani AB emperyalist bir topluluktur. Dünyadaki savaşların tamamından ABD öncü olmak üzere sorumludurlar. Savaş çıkartırlar, silah satarlar, teknoloji satarlar, yoksulların doğal kaynaklarını gasp ederler, milyonlarca insanın ölümüne neden olurlar; sonra da gelip üçüncü dünya halklarına insan hakları dersi verirler(!) Oysa, tüm insanların “yaşama hakkı” vardır ilk sırada.

Şimdi soruyorum: Türkiye NATO üyesi ve AB üye adayı olmasaydı Suriye veya Irak savaşları çıkar mıydı?

 

Reklamlar

One comment

  1. Bilal Kara · · Cevapla

    Emperyalist Batı, zayıf devletleri baskı altına alıp birbirleriyle savaştırırken, bu devletçikler de kendi halklarını baskı altına alıyor ve emperyalistlere peşkeş çekiyorlar. Bundan haz duyuyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: