İskansız binalara su sorunu güme gitti

Geçtiğimiz hafta “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinliklerinin  yoğun yaşandığı bir haftaydı.

Yürüyüşten,basın açıklamalarına,kadın işçilerin çalıştığı işyerlerinden,pazardaki ayşe teyzeye kadar her yerde 8 Mart ile ilgili mutlaka bir mesajlar bırakıldı.

Bu 8 Mart’ın ana teması daha çok, “Çocuk istismarı”,”Kadına şiddet”, “özgürlük-eşitlik-adalet” kavramları üzerine idi.

Tüm gündem bunun üzerine oturunca o arada kadına yönelik yapılan tüm davranışlar doğal gündemin ana parçası oldu.

Tıpkı 7 Mart’ta Zonguldak Belediye Meclisi’nin ikinci oturumunda CHP’li Meclis Üyesi Süleyman Özdoğan ile MHP Meclis üyesi Mevlüde Yalçıner arasında yaşanan tartışma gibi.

Aslında tartışma başta Süleyman Özdoğan ile yine CHP Meclis üyesi Şenol Şanal arasındaydı.Sonra konu ve gündem farklı noktalara çıktı.Haberleşti, yaygın basın ana medya akımın haberinde yer buldu.

Çünkü yarın 8 Mart’tı ve Kadınların günüydü.Süleyman Özdoğan, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir işte tamda bunu atladılar ve haberin merkezine girdiler

Olan o gün gündemde olan ve 5. Madde de yer alan, “Su ve Kanalizasyon Müdürlüğünün iskansız konutlarla ilgili olarak su ücret tarifesi düzenlemesi hakkındaki komisyonun raporuydu.

Şimdi kamuoyuna sorsak ve kentin kanayan yarası durumuna gelmiş olan “İskansız konutların su sorunu” nasıl çözülecek, ne konuşuldu? Komisyon ne karar aldı? Meclis bu konuda nasıl karara vardı? Bilen var mı? yok

Çünkü o gün yani 7 Mart’ta gerçekleşen o tartışma işte ana sorunu da öteledi,gözlerden uzak bir yere fırlattı.

Şimdi o sorun orada duruyor.Bakalım nasıl çözülecek?

Aynı mecliste Su ve Kanalizasyon Müdürlüğünün iskansız konutlarla ilgili olarak su ücret tarifesi düzenlemesi hakkındaki komisyonun raporu oylamasında CHP Grubu azınlıkta kaldı.10 Red Oyu (AKP-MHP ve CHP’li Şenol Şanal) 9 Oy (CHP Grubu)

Ayrıca oylama sırasında dışarı çıkan CHP’li üyelerin neden çıktığını soran,bilen var mı? oda yok.

Aslında o gün çok şey yaşandı.

CHP Grubu parti disiplini, parti kültürünü, partili olma sorumluluklarını bir kenara bırakarak, makam mevki hırslarının, arkadaşlık ilişkilerinin kurbanı oldu.

Sorun orada duruyor binlerce yurttaş, iskansız evlerde su ücretlerinde ki, adaletsizliklerle boğuşmaya devam ediyor.Aynı sokakta,aynı caddede,teknik olarak belki de aynı ada ve parselde olan iki apartmandan birinde vatandaş normal su parası verirken diğeri inşaat suyundan yüksek para ödüyor.

Bu sorunun temel bir-iki ayağı var:

Birincisi Mütahitlerin gerek projelere uygun davranmaması,tadilatları yada SGK,Vergi Dairelerine borçları yüzünden yurttaşa sattıkları dairelerin binasına iskan, ruhsat alamamalarından

İkinci ayağı yer, arsa sahibi yurttaşların kıymetli toprakları nedeniyle pazarlıktaki durumları

Diğer bir durumda var olan inşaatlarda durumuna uygun o günkü şartlarda “bir evim olsun” mantığından yola çıkarak ruhsatsız binadan konut almalarının sonucu karşılaşılan durumlar.

İşte tüm bunları yan yana getirince,kentin plansız,gecekondu kentinin yaşama yansıyan bedelleri olarak karşımıza çıkıyor.

Ama ne olursa olsun yöneticiler işte tamda bu sorunları çözmek,yurttaşlara yardımcı olmak üzere görevdeler.Ama olmuyor.İskansız binaların sorununu çözelim deyince bir grup aya kalkıyor “Ne o mütahitlere af mı getireceksin” diyor oysa toplamında 20 müttehit ise bu sorunu yaşayan binlerce aile var.İş böyle olunca da çözüm yerine kavga ve farklı konumlarda yer alışlar oluyor.

İş buraya gelince de tam çözüm derken bu kez de 8 Mart’a denk geliyor.Haydiii “sen nasıl kadın Meclis Üyesine hakaret eder, el kaldırırsın” deyince ortalık toz duman.

Olan yine vatandaşa, ama gündemi yaratan gazetecinin haberinin ülkede çıkması mesleki kariyerine hizmet,kentin kötü yönetim karnesine bir eksi çizik.

O arada CHP’li AKP’li,MHP’li aynı tarafta olmuş kimin umurunda.

Evet Zonguldak Belediyesi’nin “Su ve Kanalizasyon Müdürlüğünün iskansız konutlarla ilgili olarak su ücret tarifesi düzenlemesi” maddesi orada, binlerce vatandaşın sorunu da ortada duruyor.

Bakalım önümüzdeki günlerde bu konu nasıl çözüme kavuşacak? Sağlıcakla kalın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: