“Emeğin Mirası” Temalı Sergi açıldı

Zonguldak Kömür Havzasında bulunan çeşitli müesseselerde ocaklarda kullanılan madencilik malzemeleri “Emeğin Mirası” isimli sergide Zonguldaklılar ile buluştu.

Zonguldak Maden Müzesi öncülüğünde gerçekleştirilen sergi 10 Nisan Salı günü saat 14.00’de Zonguldak Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açıldı ve on gün açık kalacak. Sergide kömür madenciliğinde eskiden kullanılmış eserlerin yanı sıra jeolojik anlamda MTA’nın yöre civarından sağladığı mineral taşlar ve Zonguldak Maden Müzesi’nde sergilenen müze ziyaretçileri tarafından yoğun ilgi gören “Madenci Teyfik” heykeli gibi parçalar bulunuyor.

Zonguldak Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Maden Tetkik Arama Zonguldak Bölge Müdürlüğü, Bülent Ecevit Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü, Türkiye Taşkömürü Kurumu ve Maden Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen ve Türkiye 21. Uluslararası Kömür Kongresi katkı sağlayacak olan sergi ile ilgili Zonguldak Maden Müzesi Müdürü Tahir Aksekili şu ifadeleri kullandı;

“Burada Zonguldak Halkı ile Maden Müzesi’ni daha yakından buluşturma, madenler hakkında daha çok bilgiler verebilmek için bu sergiyi açtık. Aynı zamanda da vakti olmayanların, müze hakkında fikri olmayanların müze hakkında bilgileri olsun istedik. Hemen ayaklarının dibine bu sergiyi taşımak istedik. Bu sergi kişisel emeklerle kuruldu. Burada pek çok insanın emeği var,onlara teşekkür ediyorum. Onların emekleri ile bu sergi oluştu. On gün açık olacak bu serginin ardından bu parçaları daha sonra başka yerlerde sergilemek için müzemize taşıyacağız.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: