Maden Kentinden Proje kente

Son bir kaç yıldır ben mi yanılıyorum.Kamu Kurumlarından özel sektöre kadar birçok kişinin ağzında “Proje yapıyoruz”, “Yap projeni getir”, “Projelerimizi yaptık onay bekliyoruz” vb. sık duyar olduk.Henüz somutlaşan,uygulamaya geçen en azından kentin değişim ve dönüşümüne hizmet edecek bir çalışma sonlanmış değil.

Dün de bunlardan biri daha hayat geçti “TEKNOPARK”

Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan tekno parkın imza töreni düzenlendi.İmza protokolü İl Özel İdaresi , Zonguldak ve ilçe TSO başkanları ile Bülent Ecevit Üniversitesi arasında yapılırken; Vali Ahmet Çınar özellikle bu adımda önemli katkısı olan BEÜ Eski Rektörü  ve şu anda ÖSYM Başkanı Mahmut Özer’i unutmadı.

Proje konusunun ana polemik aktörleri BAKKA ile Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan arasında yaşandı.

Aslında Çağlayan tersten Muharrem Akdemir’e, “Başkanım herkes buradan nemalanıyor sende Zonguldak Belediyesine al bir şeyler” demek istedi.Çünkü AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan açıklamasında örnek verdiği Devrek Bastoncular Çarşısının dışında da fazla bir çalışma görünmüyor.

Başa dönüyorum.

Bu dönem daha çok adı proje olan ve proje yaparak para kazınılmaya çalışılan bir dönemden geçiyoruz.Uygulama var mı? kimsenin umurunda değil.Örneğin geçtiğimiz hafta ve bu hafta TTK,Kömür ve Enerji üzerine Siyasi parti ve meslek kitle örgütlerine sorduk.Nedir fikriniz diye gayet açık önerileri var.Geçtiğimiz hafta manşet haberimiz “Kentin Kömürle Kurtuluşu yeniden KOK Fabrikası” Kurulmasını konusunda TTK Genel Müdürü Ömer Yenel’in önerisi vardı.Bu konu yatırım ve istihdam üzerine somut öneriler.Ama her ne hikmetse son üç-beş yıldır yatırım değil projeler konuşuluyor.Demekki var bunda da bir hikmet.

Örneğin; Yıkılan Liman ve çevresi ne olacak?

Mithatpaşa Tuneli ne zaman açılacak?

Üzülmez Tunellerinde sorun ne zaman bitecek?

Zonguldak-Ereğli- Zonguldak-Saltukova Yolları ne oldu?

Zonguldak Çevre Yolu Ne oldu?

Hastane Mart’ta ihale edilecekti ne oldu?

Nergis Park’ın hali ne?

Bunlar proje değil uygulama işleri bir cevap verilmesi gerek miyor mu?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: