Listeler açıklandı öncelik İmam hatip liselerine

TEOG’un kaldırılmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” yayınlandı.

KESK’e Bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol konuyla ilgili değerlendirme yaptı.Akyol, “Yeni sınav sisteminin yıkıcı sonuçlarından çocuklarımızı, öğrencilerimizi kurtarabilmek için bu sistemin bu yıl uygulanmamasını talep ediyor, Bakanlığı eğitim emekçilerinin, velilerin ve öğrencilerin sesine kulak vermeye davet ediyoruz.”dedi

 

Akyol, “2016 TEOG sonuçlarına göre yüzde 10’luk dilimde sadece 9 Anadolu imam hatip lisesi yer alırken, yeni kılavuzda bu sayı 298’e çıkarılması dikkat çekicidir. 34 ilde Anadolu lisesi; 14 ilde ise sosyal bilimler liseleri listede yer almamıştır.”

Eğitim-Sen Zonguldak Şube Sekreteri Akyol  şu görüşlere yer verdi, “TEOG yerine getirilen yeni ortaöğretim geçiş sisteminde ‘nitelikli okul’ olarak adlandırılan ve öğrencilerin yüzde 10’unun sınavla yerleşeceği liseler arasında 309 fen lisesi,  89 sosyal bilimler lisesi, 222 Anadolu Lisesi, 298 imam hatip ve 449 meslek lisesi nitelikli okul olarak belirlendi. Sınava girecek 1 milyon 200 bin öğrencinin sadece %10’u, yani 126 bin 536 öğrenci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın nitelikli olarak tarif ettiği 1367 okula yerleşecektir. 1367 okuldan 747 okulun imam hatip ve meslek liselerinden oluştuğu görülmektedir. Dolayısıyla AKP, 4+4+4 sisteminden bu yana eğitimde izlediği dinselleştirme ve işçileştirme politikasındaki ısrarını sürdürmekte, sınavda başarılı olmuş çocuklarımızı ve öğrencilerimizi, imam hatip ve meslek liselerine yönlendirilmektedir. 222 Anadolu lisesine karşılık 298 imam hatip lisesi öğrencilere ‘alternatif’ olarak sunulmuştur. 2016 TEOG sonuçlarına göre yüzde 10’luk dilimde sadece 9 Anadolu imam hatip lisesi yer alırken, yeni kılavuzda bu sayı 298’e çıkarılması dikkat çekicidir. 34 ilde Anadolu lisesi; 14 ilde ise sosyal bilimler liseleri listede yer almamıştır.

MEB tarafından açıklanan listeye göre Zonguldak ve ilçelerinde ise 9 lise sınavla öğrenci alacaktır. Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Fen Lisesi, Devrek Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi, Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Karadeniz Ereğli 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi, Karadeniz Ereğli İbrahim-Süheyla İzmirli Fen Lisesi, Zonguldak Merkez Şehit Gökhan Esen Anadolu İmam Hatip Lisesi, Merkez Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Merkez Zonguldak Fen Lisesi ve Merkez Zonguldak İMKB Anadolu Lisesi sınavla öğrenci alacak liseler listesinde yer almıştır.

“Zonguldak’ta iki hatip lisesine yer verilirken Anadolu liselerinden birine yer verilmiştir.”

Sınavla öğrenci alacak okullar listesinde Zonguldak’ta iki hatip lisesine yer verilirken Anadolu liselerinden yalnızca birine yer verilmiştir. Sınavla öğrenci alacak listede 3 Ekim 1938’de kurulan ve uzun yıllar Zonguldak ve ilçelerinin tek lisesi olan, çok önemli isimleri mezun eden Zonguldak’ın köklü okullarından Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi ile Zonguldak Merkez Atatürk Anadolu Lisesi,  Erdemir Anadolu Lisesi, Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi, Çaycuma Oktay Olcay Yurtbay Anadolu Lisesi gibi Zonguldak ve ilçelerindeki köklü liseler bulunmazken Zonguldak Merkez İlçe ile Ereğli’den birer imam hatip lisesine yer verilmiştir.

Öğrencilerimizin ve çocuklarımızın hayatlarını böylesine olumsuz etkileyecek bir sisteme karşı çıkıyoruz. Eğitim Sen ve öğrenci veli dernekleri MEB’in ilgili yönetmelik ve yönergesine karşı yargıya başvuracaktır.

Bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmaların ötesine geçerek, konunun sadece 8. Sınıf öğrenci velilerinin değil, tüm toplumun sorunu olduğunu daha güçlü örgütleyebilmek için eylem ve etkinlikler düzenleyeceğimizi ifade ediyoruz.

Yeni sınav sisteminin yıkıcı sonuçlarından çocuklarımızı, öğrencilerimizi kurtarabilmek için bu sistemin bu yıl uygulanmamasını talep ediyor, Bakanlığı eğitim emekçilerinin, velilerin ve öğrencilerin sesine kulak vermeye davet ediyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: