BirGün Gazetesi Yazarları Zonguldak’ta Okurları İle Buluştu…

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak şubesi toplantı salonunda Birgün Gazetesi yazarlarından Prof.Dr. Hayri Kozanoğlu, Birgün gazetesi Dış Politika Editörü Mustafa Erdemol, Birgün Gazetesi Zonguldak sorumlusu Turan Karagöz ile Birgün okurları buluşarak söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşiye, CHP Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman, eski Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, ÖDP Zonguldak İl Başkanı Akın Koç, KESK Dönem Sözcüsü Vacit Esen, Zonguldak Belediye İş Sendikası Başkanı Tahsin Atayan ve davetliler katıldı.

Birgün Gazetesi Zonguldak sorumlusu Turan Karagöz, yaptığı konuşmada şunları söyledi;
“Uzun bir aradan sonra bir gün Zonguldak ve çevresi okullari ve yazarları bir aradayız. 14 Nisan Birgün’ün yayın hayatına başladığı gündür, bir başka değişle bugün Birgün’ün doğum günüdür. 15 yıl önce 3423 kişinin katkılarıyla, kolektif bir çalışmanın Sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Doğan Grubu’nda, havuz medyasına geçmesiyle bir gün, Cumhuriyet, evrensel gibi gazetelerin önemi daha da artmaktadır. Öte yandan dağıtım firmaları da havuz medyasının eline geçmiştir. Muhalif gazetelerin önümüzdeki süreçte dağıtımında zorluk yaşanabilir. Karanlığa teslim olmamak için, bir gün ayakta kalabilmesi için dijital abone olmak oldukça önem kazanmaktadır. Bu anlamda bir güne minimum 10 bin abonelik yapılması gerekmektedir. Bir gün, şeker fabrikaları halkındır satılamaz ‘go home cargil’ diyenlerin gazetesidir. Aydınlık bir gelecek çağdaş demokratik Türkiye için layık şart diyen birleşik haziran hareketi ve öğretmenlerin gazetesidir. Maden ocaklarında üretim açığını gidermek için işçi alınsın, madenler kapatılmasın diyen maden işçilerinin gazetesidir.”

Öte yandan Birgün Gazetesi Yazarı Prof.Dr. Hayri Kozanoğlu Karagöz’ün sunumunun ardından; “Emeğin ve direnişin başkentinde yeniden sizlerle beraber olduğum için çok mutluyum” ifadeleriyle başladığı sözlerine, “Doğan Medya’nın da satılması ile birlikte Ana akım medya diye birşey kalmadı. Havuz Medya gün be gün büyürken BirGün, Cumhuriyet ve Evrensel gibi kendi kimliklerini koruyan gazetelere olan ihtiyaç daha da artıyor.” diyerek devam etti.. Kozanoğlu ayrıca konuşmasında Türkiye’nin ekonomik durumundan bahsederken iktisat bilimi verilerine göre bu işsizlik ve dış borç ile birlikte gösterilen büyüme rakamlarının inandırıcı olmadığını belirtti. Kozanoğlu konuşmasında ayrıca; “15. yılına giren bir gün gazetesinin kuruluşundan beri küçük aralıklarla da olsa köşe yazarı olarak katkıda bulunmaya çalışıyorum. 2004 yılında bir günü kurarken arkadaşlarımızın dayanışmasıyla ve okulların gücüyle bir günü çıkarmaya karar verdiğiniz zaman bağımsız, kamudan yana, Emekliden yanak, emekçiden yana, ekonomiden yana, dayanışmadan yana, soldan yana, bağımsız bir ses olsun diye düşündük. O zaman Türkiye bilindiği gibi bu kadar karanlık bir dönem yaşamıyordu. İyi kötü anı akın bir medya vardı. Ama ne yazıkki gelinen süreçte bugün ana akım bir medyadan da bahsetmek mümkün değildir. Haberleri doğru düzgün alabileceğimiz olgulara ilişkin gerek dünyada gerek Türkiye’de bir medya yoktur” ifadelerini kullandı.

Mustafa Kemal Erdemol ise yaptığı sunumda Türkiye’nin dış siyasetinden ve Ortadoğu üzerinden gelişen dünya siyasetinden bilgiler vererek yorumlar yaptı. Dış Politika Uzmanı olarak anılmasına da değinen Erdemol; “Ülkede herkes uzman, baş uzman var zaten; o her şeyi çok iyi biliyor. Ben ise bu alanda sadece çalıştım ve çalıştığım alanda gazetecilik yapıyorum” dedi.

Toplantı okurlar ile yazarların karşılıklı görüş ve soru cevapları ile sona erdi.

Haber: Hakan Küçük

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: