Türkiye’de son on günde yaşananlar, başka bir zamanda yaşansa idi kıyamet kopardı.

Aslında olan işler, ayyukta yapılmaya başlandı.Parlamentoya girmek için ittifaklar,blok çalışmaları,ortak hükümetler,koalisyon dönemleri.Bunların hepsi aynı amaca hizmet eden ama zamanına,zeminine göre tutum ve dil,söylem değiştiren davranışlar.MC hükümetlerini birçoğumuz hatırlar.1980 öncesi.Üstelik bir kere değil, Birinci MC, İkinci MC diye sıralanırdı.

1980 Sonrasında adına dört eğilim denen, Milliyetçi-Muhafazakar,Millici,Liberallerin oluşturdukları Özal’ın ANAP’ı, daha sonra DYP,MHP,MSP,DSP Dönemi yine benzer ortaklıkların,koalisyonların yaşandığı dönemlerden.

Yine Sosyal Demokrat Parti dönemi ,HADEP’in Grup kurduğu dönem

Kısaca TBMM ve siyaset sahnesi aslında bu tür geçişlere, ittifaklara, ortak hükümetlere hiç yabancı olmamasına karşı bu kez nedense CHP ile İYİ Aarti arasında yaşanan Milletvekili geçişleri İktidar ve ortağı MHP’de sert tepkiyle karşılandı. Oysa Yeni Kapı Ruhu’nun devamı aslında tüm bu yaşananlar.

Bu oyun Ülkenin daha demokratik Devlete kavuşması ancak içlerinde Kürtlerin, Alevilerin,kadınların,gençlerin,yoksulların,mağdurların ve tüm ‘Öteki’lerinde kapsayacağı bir ortak tutum olursa bir anlam taşıyacak.

Bu tartışmanın ana konusu “Seni Başkan Yaptırmayacağı” sözünün HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’tan alıp, Meral Akşener’e teslim etme mücadelesi aslında.

Bu kavga kazanılsa bile Türkiye daha demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olmaz. Neden?

Çünkü;İYİ Parti de, SP de CHP ile birlikte ortaklık kursa bu olsa olsa CHP’nin daha az demokrat, daha fazla muhafazakar, az az laik olmasının ötesine geçmez.

Ama kilit parti olan ve Türkiye’nin her noktasından oy alan yaklaşık 6 Milyon oya sahip HDP’dir kilit olan.

CHP+İYİ Parti+SP’nin toplamı “Seni Başkan Yaptırmayacağız”a yetmez.Yetse yetse daha dün kurulan İYİ Parti’yi meclise taşıyarak sağ’ın güçlenmesine hizmetten başka bir şeye yaramaz.

Eğer ülke gerçeğinden, toplumsal gerçeklikten yola çıkarsak yapılacak iş HDP’yi’de bu birliğe, ya da HDP’nin ÖDP’nin TKP’nin Bu birliğe nasıl katkı vereceğinin düşünülmesi gerekiyor.

Zaman kısa yapılacaklar belli.

24 Haziran adayları çıkıyor

24 Haziran seçimleri netleşince partilerde hareketlilik arttı.Z Raporun’da bu hafta yorumumda söyledim.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Nisan’ı işaretiyle birlikte muhalefetten(Parlamento içi-dışı) ortak bir ses çıktı. “Biz seçime hazırız hodri meydan” Yani “biz biliyorduk bunun böyle olacağını”demeye getirdiler.

İş bundan sonra kim aday olacak yarışı başladı.İlk resmi açıklama CHP Milletvekili Şerafettin Turpçu’dan geldi.Turpçu açıklamasında, “ben; örgütümüzün takdirine güvenerek, ülkemizin geleceği ve çocuklarımız için vereceğimiz mücadeleyi sürdürmek için, onurlu, adil ve özgür bir Türkiye yolunda mücadelemi sürdürmek için, 24 Haziran 2018’de yapılacak genel seçimlerde, CHP Zonguldak Milletvekili aday adayı olduğumu bilgilerinize saygıyla sunarım.”dedi.

Şimdi Turpçu Örgüte sordu mu? yada örgüt bu konuda açık bir tutum mu belirledi bunu bilmiyorum.Bildiğim şey, Turpçu’nun İl Başkanı Umut Başoğlu ile arasının açıldığı.Bu ne anlamına geliyor, CHP İl Başkanı Umut Başoğlu’da Milletvekili adayı.Açıkça şunu söylemeliyim.Bu konuda Umut Başoğlu eğer İl Başkanlığından istifa edip aday olursa siyaset yaşamı biter.Çünkü;Henüz daha yeni seçilmiş ve örgütün umudu olmuş,kentte uzun süredir memur il başkanlarından sonra partiye bir dinamizm geldiği kanısı oldukça yükselmişti.Bu durumu bozması demek ona ümit bağlayanların kırılması doğal olarak tepkilerine neden olabilir.O nedenle de yerini korumalı hatta bu seçim mademki ölüm kalım, ülkenin beka konusu o zaman İl başkanlığının da en milletvekilliği kadar önemli olduğunda karar kılmalıdır.Turpçu aday olur,seçilir seçilmez o işin başka yanı.

Diğer aday MHP İl Başkanı Hamdi Ayan, o da açıklamasında, tıpkı Turpçu gibi,”Şahsım olarak teşkilatlarımızın talebi üzerine bu süreçte şehrimize Milletvekili olarak hizmet etmek istediğimi Teşkilat Başkanımıza iletmiş bulunmaktayım”dedi

Fakat ekledi “Aynı zamanda şu ana kadar partimizden adaylık düşünen 6 değerli şahsiyet bulunmaktadır. Kamuoyuna saygılarım duyururum.”Peki diğer adayları örgüt desteklemeycek mi?

İzleyip görelim.

Sağlıcakla kalın