1 Mayıs’tan notlar

Zonguldak’ta her yıl Madenci Anıtı’da kutlanan 1 Mayıs, bu kez yine binlerce katılımcı eşliğinde bayram havasında geçti

Susma olarak bu kez tarihe not düşmek adına, bugünü değerlendirmek açısından biraz daha fazla çalışarak,bir anlamda sözlü değerlendirmeler aldık.Önümüzdeki günlerde yayınlayacağız.

Bu 1 Mayıs’a damgasını vuran bir anlamda 24 Haziran Seçimleri oldu.Aylarca önceden değil ama kısa sürede örgütlenen bir çalışma ile Madenci Anıtı uzun süredir 1 Mayıslarda görmediği yoğunluğu,coşkuyu,birlikte olmayı gördü.

Bu 1 Mayıs’ta 24 Haziran nedeniyle en dikkat çeken grup Saadet Partisi’nin pankart açmasıydı.Kortejde ki SP’lilere sorduğumuzda “Aslında her 1 Mayıs’ta işçi sınıfı ile birlikte yürüyorduk bu kez pankartımızla yürüdük” dediler.

Maden İşçileri her zaman olduğu gibi ana omurgayı oluşturdu.

Mesajlar vardı ama Alan’da mesajlara karşılık sloganlar o oranda güçlü değildi

Bu 1 Mayıs daha çok devrimci bir içerikten çok, önümüzdeki seçimlerin birlikte yürünmeli mesajı ile daha belirgindi.

Yine bu 1 Mayıs’ta yeni örgütlenmesine rağmen kortejde yerini alan İyi Parti’nin de katılımıydı.

Yine bu 1 Mayıs’ta AKP İl Başkanı Zeki Tosun ve Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan’ın yer alması tamda dediğim, “Bu karede yoksak Zonguldak adına ne diyeceksin” o nedenle kitlesizde olsa, pankartsızda olsa onlarda biliyor ki katılımcıların içinde AKP’ye de oy veren bir kitle var.

Bu 1 Mayıs Sanatçı Haluk Levent’inde konser vermesi nedeniyle, alanda ak saçlılardan çok,gençlerin yer alması dikkat çekti.

Ayrıca bu 1 Mayıs’ta söylenen türkülere katılımın oldukça yüksek olduğu,yine ak saçlıların elleri bağlı izlemeleri de ilginç olanlardandı.

Bu durum bir anlamda 90 geçliği dediğimiz, Gezi Gençliği dediğimiz kuşakla da aramızın yavaş yavaş açıldığını gösteriyor.

Buradan tüm devrimci gruplar,demokratlar,sosyalistler üzerine düşeni alması lazım.Neden biz bu gençlik ile aramız,mesafemiz açıldı.

Bu 1 Mayıs özellikle TMMOB’un katılımın düşük olduğu, KESK’in de beklenen katılımı ve heyecanını göremedik.

Genelde 1 Mayıs’tan iktidara mesaj çıktı. TTK’nın daraltılmasına karşı, Şeker Fabrikalarının satılmasına karşı tepkiler dile getirildi.

Ama içe dönük almamız gereken daha çok mesaj vardı.Örneğin kentin Milletvekilleri yada aday adaylarından bir kaçı hariç ortalıkta olmamaları dikkat çekti.

1 Mayıs’ta yoksan neredesin?

 

CHP’de İl Başkanlığı Krizi

 

CHP’de Milletvekilliği aday adaylığı için istifa eden Umut Başoğlu sonrasında henüz İl Başkanı seçilemedi.Bunun ana nedeni Vekillerin yada yarın mevki bekleyenlerin müdahalesi.

Tabi baktığımızda tepeden başlayan, demokratlığa sığmayan bir tutum sergileniyor. CHP Genel Merkez henüz cumhurbaşkanı adayını açıklamadı.Sır gibi saklıyor.Cuma günü geniş katılımlı kitle ile tüm ülkeye duyurulacak.Oysa buna ne gerek var.

Demokratlığı,demokrasiyi savunan bir  parti en başında herkesten önce adayını halka açıklamalıydı.Gözlerden ırak, herkesin pür dikkat beklediği,acaba şu mu,bumu diye beklentiye girdiği bir süreç yaşıyoruz.İşler merkezi düzeyde böyle olunca yerelde de benzerleri olması şaşırtıcı değil.Hatta görünen o ki İl Başkanı seçimi ertelenebilir mevcut yetkili olan Başkan Yardımcısı Hakkı Güney’in seçime partiyi götürebiliri bile gelen bilgiler içinde.

Bir İl Başkanlığını yaz boz tahtasına çevirdi mi, yani üç aylığına, 5 aylığına seçil sonra yeni mevkiler için aday ol.Yeni Kriz yarat.Tüm bunlar “Mevzubahis vatansa, gerisi teferruattır”” lafının da ne kadar boş insanların ağzında çiklet olduğudur.

Öncelikle bu konuda daha samimi olmak zamanıdır.

Eğer halka karşı dürüst olunursa kazanılacağının bilinmesi lazım.Halkı kandıranların sonlarını tarih sayfaları yazıyor.

Sağlıcakla kalın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: