Hayat felsefesi (21)

Geçen hafta, 4-5-6 Mayıs 2018 günleri Karl Marks’ın 200. Doğum günü etkinlikleri çerçevesinde Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapılan ve çok sayıda Marksist bilim insanı ve araştırmacının katıldığı analizlerle değerlendirildi.

Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın katkılarıyla organize edilen sempozyumda Taner Timur, Korkut Boratav, İzzettin Önder, Ahmet Tonak gibi Türkiye’nin önemli Marksistleri danışma kurulunda yer aldı.

KHK’ler ve piyasalaşma süreciyle üniversitelerin toplum için bilgi üretme vasfını giderek yitirdiği belirtilen çağrı metninde, “Bugün Marksist kuram akademik dünyada etraflıca tartışılma ve yeniden üretilme araçlarından mahrum. Tamda bu nedenle resmi kurumların ötesine geçen; Marksist perspektifle yapılacak bilimsel toplantılar daha önemli hale geliyor” deniliyor. (4.05.2018 BirGün)

Mayıs ayının ilk haftasının ne kadar özel olduğunu bilmiyordum! Yeni fark ettim.

İlk önce 1 Mayıs işçi bayramı yoğun etkinliklerle kutlandı. Zonguldak’a da Haluk Levent geldi ve büyük ilgi gördü.

İkinci olarak, 6 Mayıs 1972 günü idam edilen üç fidan; Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan mezarları başında ve yurdun 4 bir yanında sevgi ve saygıyla anıldılar. Ne demişlerdi idama götürüldüklerinde? “Yaşasın tam bağımsız Türkiye, yaşasın halkların kardeşliği”.

Üçüncü olarak, “Üretenler Yönetecek” diyen Fatsa’nın “Terzi Fikri” lakaplı belediye başkanı Fikri Sönmez,ölümünün 33. Yılında mezarı başında anıldı.

Üçüncü olarak, Türkiye edebiyatının önemli isimlerinden Sabahattin Ali, 70.yıldönümünde öldüğü yerde anıldı. Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, usta yazar Sabahattin Ali’yi uğradığı baskılara dayanamayarak Bulgaristan sınırını geçmeye çalışırken öldürüldüğü yerde andı. Sabahattin Ali’nin ölüm yeri olan Üsküp Büyükdere vadisine “Başım dağ, saçlarım kardır. Benim meskenim dağlardır” yazılı kaya parçası dikildi.

Tüm bu insanlığa bilgi, bilinç, özgürlük, barış getirmeye çalışanları saygı ve sevgiyle anıyoruz.

Fikret Başkaya yeni kitabı “Çöküş”ü yayınlanmış olduğunu Birgün Pazar’dan öğrendik. Kapitalizmin diğer krizlerinden farklı olarak nihai sınırına dayandığını, katma değer üretemediğini, kamu kaynaklarını 40 yıldır talan ettiğini, hayatımızın her alanını kapsama içine almaya çalıştığını anlatıyor. Artık, içtiğimiz suyun tamamen hegemonyasına girdiği gibi soluduğumuz hava da girerse şaşırmayalım. Çünkü gökyüzünden oksijenin yerini karbondioksit alıyor.

Bu çöküşün nedenleri:

  • Dünya kapitalist-emperyalist devletlerinin servetleri mili gelirlerinin 7 katına ulaşmıştır.
  • Dünyadaki finans kapital tutarı dünya yıllık gelirinin 2, 26’sı kadardır(dünyanın 2018 yılı milli geliri 78 trilyon 740,2 milyar dolar olduğuna göre finans kapital de 177 trilyon 953,08 milyar dolar). Kumarbazların elinde de 1 katrilyon 3 yüz trilyon dolarlık finans kapital kâğıdı vardır.
  • Dünyada kapitalizmin giremediği iki ülke kalmıştır; birisi Kuzey Kore diğeri Küba. Yani, genişleme alanı hiç kalmamıştır.
  • Üretimin tüm alanları teknolojinin-robotların eline geçtikçe insanların yarattığı katma değer azalmaktadır.
  • Bugün için dünyanın ürettiği meta miktarı sağlıklı ve kaliteli meta ihtiyacının 10 katına ulaşmış ve bu durum hammaddelerin, havanın, suyun ve emeğin hızla tükenmesine neden olmaktadır.
  • Hibrit ve GDO’lu türde üretilen metaların insan ve doğa sağlığını hızla tükettiği ispatlanmış olup, canlı yaşamın sonuna hızla yaklaşılmaktadır.
  • Katma değer üretemeyen emperyalistlerin elinde dünyayı yüzlerce kez yok edecek nükleer birikim yaratılmıştır, yaratılmaya devam edilmektedir.

Artık, insanlık gözünü, kulağını, aklını açmalı! rahmetli Çetin Altan’ın diyeceği gibi varlıklı olma dönemi bitmiş var olma dönemi yeniden başlamıştır… Bu var olma döneminin avantajı; gereken teknolojik, bilimsel, tecrübi yeterliliğe sahipliktir. Bundan sonraki yaşam tarzımız; komünal, bilimsel, en az tüketimle yetinen ve tek yaşam felsefemiz;bilimsel bilgiye ulaşmak olmalıdır.

Kapitalizm yok eder, bilimsel komünizm korur!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: