Nerede bu Şehir Plavcıları

Eski Mimarlar Odası Başkanı Belediye Meclis Üyesi Turahan Demirtaş sık sık, Plancılara  ‘Plavcı’ derdi.

Kentte fazla bir tepki gelmezdi çünkü Mimarlar Odası Başkanlığını da sürdürdüğü için bir anlamda da bu çarpık yapılaşmaya ortak olduğu konusunda hem fikir olunurdu.Ama gerçek şuydu ki ortada ne plan,ne şehir plancısı vardı o anlamda da Plavcı sözü de yerine oturuyordu.Gel zaman git zaman Turhan Abi, görevini bıraktı.

Şimdi kentte TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası Temsilciliği var.

Mimarlar Odası İl Temsilciliği de var.Ama buna rağmen kentte ahbap çavuş ilişkileri üzerinden işler yürümeye devam ediyor.

Soğuksu’da Pazaryeri’ne girişte (Müftülük yokuşu başı) bir bina yapılıyor.Henüz İnşaat alanı yeni çevrilmişti, Emniyet Müdürü Ahmet Turanlı dikkat çekmek için Twitch atmıştı.Belediye ve yetkilileri uyarmıştı. Basın da aynı bina ve inşaat konu oldu.

Aldırış eden yok.

Konuyu Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’e sormuştum.Çekme paylarını kullanarak bir uygulama olduğunu söylemişti.Ama gel gör plan açısından uygun olmasına rağmen kamu yararı,kent-şehircilik adına utanç verici.

Belediye gerekirse uygun çizgiye çekerek bina-yer sahibine vermesi gereken meblayı vererek insanlık adına bir adım atmalıydı ama atmadı.

Ayıplı iş ortada duruyor.

Bunu yapan da, izin verende, bu nu kamu yararı gözeterek düzeltmeyende kent insanına ayıp etti.

Son olarak Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu basın açıklaması yaptı ve Zonguldak Belediyesini göreve çağırdı.Topaloğlu açıklamasında şu görüşleri dile getirdi;”Son günlerde İlimizde yoğun olarak inşaatlarda artış görünmektedir. Son olarak Zonguldak halkının tepki gösterdiği Deyim Yerindeyse  Yolun Ortasına yapılmakta olan Soğuksu Pazar yeri üst çıkışına yapılan yapıdır.Kimin yada kimlerin yaptığını bilmediğimiz bu bina nasıl yapılmakta Zonguldak belediyesi buna nasıl izin vermektedir. Zonguldak Belediyesi imar komisyonuna soruyoruz. Buna nasıl izin verdiniz sizlerde nasıl bir vicdan var gözünüz bu kadar mı karardı.

Önerimiz binayı yolun ortasına yapın barı ALT GEÇİT OLSUN !

Bu durum düzeltilmezse konuyu yargıya taşımak zorunda kalacağız” dedi.

Şimdi yeniden soralım:Nerde bu kentin Şehir Plancıları,Sehri eminleri?

Kapuz Plajı kısım kısım gidiyor

Pazartesi Günü Zonguldak Belediyesi’nin Nisan Ay’ı Meclis 2.Oturumu vardı.

Gündem Maddelerinden İmarı ilgilendiren konular önümüzdeki ay’a bırakıldı.

Bir diğer önemli madde Mali Hizmetler Müdürlüğünün 24.04.2018 tarih ve 150 sayılı, Belediyemizin 2017 Mali Yılı Gelir ve Gider Kesin Hesap Cetvellerinin görüşülmesi idi bu konuyu önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz.

Gündem Maddelerinden, “Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün 25.04.2018 tarih ve 192 sayılı, Kapuz Plajında bulunan lokanta, büfe, şezlong ve şemsiye işletmeciliğinin 10 yıl süreli kiralama ihalesine çıkılması ve bununla ilgili olarak da Belediye Başkanı ve Belediye Encümenine yetki verilmesi hakkındaki yazısı”Tartışmaya neden oldu.

Komisyon Üyeleri (İçlerinde Yaşanabilir Zonguldak Platformu sözcüsü Lale Karakulak) olan üç CHP’li  Halkın Kapuz Plajında Şemsiye ve Şezlonglarında  özele devredilmesine onay verdi.

Hani bu “dereler,kıyılar,denizler halkındır”diye feryat edenler var ya işte onlar eliyle özele verildi.

İşin tersliği şu, zaten her dönem Kapuz Plajında şemsiye belirli miktarda Belediye Tarafından karşılanmasına karşın vatandaş oradaki büfeden yararlanıyordu.Şezlong ise Belediyenin uhdesindeydi.Şimdi bu kararı alan üç CHP’li Meclis Üyesine soruyorum. Sizin Halka daha ucuz ve kaliteli bir hizmet götürme diye bir derdiniz gerçekten var mı? Şimdi yaz sezonu geliyor Hep beraber göreceğiz Şezlong ve şemsiye kaç lira.

Tartışma da Meclis Üyesi Altan Sezgin’in tebrik ediyorum.Gerekli itirazını yaptı.Gerekçesini de sıraladı. Ama CHP’li diğer üyeler de tıpkı Komisyon üyeleri gibi Şezlong ve Şemsiyenin özel işletmeci eliyle yapılmasına el kaldırdılar.

AKP İktidarına kızıyorsunuz ya, Şeker Fabrikalarını,TTK’yı satıyor diye.Ne farkınız kaldı AKP’den

İyi ki sizin elinizde satacak bir şey yok.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: