Terzi; “Bu paralarla hangi projeler çizildi”

Zonguldak İl Genel Meclisi’nin Mayıs Ayı 5. Birleşimi Meclis Başkanı Necdet Karaveli Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Meclis bir önceki birleşimin tutanak özetinin okunup onaylamasıyla başladı.

Mecliste görüşülen gündem maddeleri komisyonlardan gelen raporlar doğrultusunda oy birliğiyle kabul edildi. Gündem maddeleri sonrasında meclis üyeleri, toplantıya katılan İl Özel İdare Müdürlerine sorular sordular.

Terzi: “Özel İdarenin açığı her geçen gün büyüyor.”

AKP Gurup Başkan Vekili İsmail Terzi, Valilerin hazırladıkları projelere dikkat çekti ve bu paralarla hangi projelerin çizildiği bilgisini istedi.Terzi; “1 Milyonun üzerinde bir para var burada. Bu paralarla hangi projeler çizildi, bu projelerin akıbeti ne durumda. Bunun bilhassa kayıtlara geçmesini istiyorum.  1.5 milyon TL. yakın projelerle ilgili olarak bilgi verilmesini istedik. Bunun bilgisinin verilmesini istiyorum. Bunun dışında kesin hesap geldi. Kesin hesap ek bütçenin gölgesinde kaldı. Kesin hesaba baktığımız zaman 70 milyon cari gider, tümünde 82 milyon TL. yatırım gibi bir rakam var. Cari gider ile yatırım arasında çok büyük fark var. Önceden de bunları söyledik cari giderlerin aşağıya çekilmesi konusunda. Farkında olunuyor mu olunmuyor mu bilmiyorum ama her geçen gün, Özel İdare’nin cari giderleri artıyor. Yapılan cari masraflardan cari düşüncelerden dolayı Özel İdarenin açığı her geçen gün büyüyor.”

Terzi: “KUDEP’ de ki para zihnimi kurcalıyor”

“Diğer konu ise KUDEB’ de ki para zihnimi kurcalıyor. KUDEB’ de ki para da Zonguldak ‘a para yok da mı 11 Milyon duran para var. Buraya gelen talepler kurumlardan gelmiyor. Hangi talebin nereden geldiğini biz çözüyoruz. Zonguldak’ta KUDEB’ ten gelen bir sürü binalar var ve bunlar ayakta duruyorlar. Biri buna dokunmasa şu para burada hiç kalmayacak. Para var ama işler duruyor. Cari hesapları açacak başka türlü şeyler geliyor. Bu paralar niye harcanmıyor. Bunu Zonguldak’ın vatandaşı olarak soruyorum. Bu Zonguldak’ın bir sürü ihtiyacı olduğu halde bu paralar burada duruyor. Ek bütçe, KÖYDES, borçlanmayı da eklediğimiz zaman 75 Milyon ‘un üzerinde bir para dönüyor Zonguldak’ta. Sadece yatırıma yönelik. Sadece bu yıl içerisinde harcanacak bir para. Bizim araç gerecimiz de var. Sadece mevsiminde iş yaptığımız, arazi de uygulama yaptığımız mevsimde mevcut araç gereçler doğru düzgün çalıştırılsa Cumartesi- Pazar’da çalıştırılsa ne işçiye ihtiyacımız var ne başka araç gerece ihtiyacımız var. Tam mevsiminde Cumartesi- Pazar araçlar duruyor.”

“75 milyon para az bir para değil. İş yapılıyor, kâğıt üzerinde yapılıyor ama işlerin kalıcı ve kaliteli olması lazım. Hem uygun fiyatta olması lazım hem de kaliteli olması lazım. KÖYDES var, borçlanma var, ek bütçe, İl Özel İdare programı var. Hep aynı şeyleri konuşuyoruz.  Artık bir sürü işlerin araştırılması yapılıyor belki ama sonuçlanmadı. Yapılacak sıcak yollarla ilgili ihalesi olmadın ama artık sebep araştırma çalışmaları devam ediyor bunlarda biterse daha iyi olur. Seçim var diye söylemiyoruz. Önemli olan işleri mevsiminde zamanında yapmak. İnşallah bu dönem zamanında uygulanır kaliteli ve kalıcı olur bizde burada bunları konuşmayız.”

Kokulu; “Parayı harcama yetkisi sayın valimizdedir”

Genel Sekreter Vekili Mehmet Kokulu, Terzi’nin KUDEB’ teki parayı sormasına tepki göstererek “Siz mi harcıyorsunuz parayı onu soruyorum? KUDEB’ teki paranın harcanmasıyla ilgili olarak şunu söyleyeyim; bu parayı harcama yetkisi sayın valimizdedir. Kültür ve Tabiat Varlıkları olarak projeler hazırlanıp Valilik marifetiyle kurula gönderilir. Kurul onayladıktan sonra bu projeler uygulamaya geçilir. ‘Bu para harcanmıyor’ bilmem ne gibi sözleri dile getirilmesine pek anlam veremiyorum. Bu tartışmalara mecliste girmenin pek anlamı yok” dedi.

Terzi: “İlkokul çocuklarını eğitir gibi konuşuyor.”

AK Partili Terzi, komisyon raporundaki yanlış kime aitse düzeltilmesi gerektiğini belirterek “Ben meclis üyesiyim, ben burada konuşuyorum. Muhatabı kimse cevap versin. İlkokul çocuklarını eğitir gibi konuşuyor. Komisyon raporunu beğenmemiş, sıkıntı varsa raporları değiştirelim. Ben bu çıkışları bugün anlayamadım. Sen niye bunu sorguluyorsun?” dedi.

(Öznur Güneş’in Haberi)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: