Ramazanda siyasi rüşvet

Yirmi dört Haziran seçimleri arifesinde işçi sınıfına ve halka karşı kurulan tuzaklardan itiraflar gelmeye devam ediyor. İktidardan OHAL ile grev yasaklama itirafı peşinden şimdi de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’inden “İşçi Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı”nın AKP İktidarı eliyle nasıl rafa kaldırdıklarının itirafı geldi.

TOBB Genel kurulunda Başkan Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Kültürümüzde bir söz vardır: Zorlaştırmayın, kolaylaştırın. Biz de yatırım ortamındaki engelleri tespit edip hükümetimizle birlikte kaldırdık. En çok şikâyet ettiğimiz istihdamın maliyetinin düşürülmesini sağladık. İşçi sağlığı ve İş güvenliği mevzuatı, KOBİ’lerimize büyük yükler getiriyordu, bunları kaldırttık” diyor. AKP İktidarı ile TOBB’un birlikte hazırladığı işçi sağlığı ve güvenliği tuzağını sınıfın dikkatinden kaçırarak göz yuman, AKP’den başka oy verecek parti mi var, diyen sözüm ona sendikacılar şimdi, Kozlu’da 263, Kandilli’de 107, Karadon’da 30, Soma’da 301 madenci ile inşaatlarda, tersanelerde, kot taşlayıcılarda binlerce işçinin neden öldüğünü şimdi anlıyor olmalılar. Demek ki kapılara “Evvela Emniyet” yazmakla iş kazaları önlenmiyormuş.

Bir işçi, bir zanaatkâr, bir yazar, bir bilim adamı düşünün ki kendi aralarında doğrudan doğruya değil, kendi kişiliklerini içinde erittikleri ürün ve hizmetler üzerinden toplumsal ilişki kurarlar. Ürettiği ürüne tersine dönmüş bilinçle bakan ve düz gören bireyler kendi aralarındaki ilişkileri ekonominin, paranın, pazarın değil de hukukun düzenlediği sanısına kapılırlar. Oysa hukuk, ekonomik ilişkilerin nasıl olacağını belirlemez. Fakat ekonomik ilişkiler hukukun nasıl olacağını belirler. Burjuva hukuk aynen ekonomi politik gibi kapitalizme özgüdür ve düzenin bir parçası olarak hukuk kurumu, düzenin zihinsel yansımasıdır. Bu yansıma göstermiştir ki 24 Haziranda seçime giden yolun taşlarını siyaset değil, çöken ekonominin döşemiştir. Fakat tersine dönmüş bilinçle emekçiler seçimde yine doğru tercih yaptıkları sanısına varacaklar.

TOBB Başkanı, AKP ile birlikte yaptıklarını sıralıyor: “Sanayicinin emlak vergisini azalttık, konutta, beyaz eşyada, mobilyadaki vergileri indirttik. Turizmde uçak ve kurvaziyer bizim talebimizle getirildi. Damga vergisi kapsamı daraltıldı. Vergisini düzenli ödeyen mükellef için talep ettiğimiz %5 vergi indirimi de geldi. Biriken KDV alacaklarımız üzerine çalışma başlatıldı.” Meğer TOBB’un ödediği vergilerin yanında bizimkilerin esamisi bile yokmuş. “İş mahkemelerinde işverenlerimizi %92 oranında haksız çıkaran yasayı kaldırıp zorunlu arabuluculuk sistemi getirdik” diyor ve Cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, meclis ile bürokratlara minnettarlığını da ihmal etmiyor. (17 Mayıs 2018 Sendika Org). Oysa kazalarda ölen, yaralanan, sakat kalanlar işçi değil, yurttaş değil, hatta insan bile değil sanki.

TOBB Başkanı mesajlarına devam ediyor, “Türkiye sadece bölgesinin değil, dünyanın ekonomik devi olacak, Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizin emaneti olan bu ülke, hepimizin omuzlarında yükselecek, yeniden lider ülke haline gelecek. 24 Hazirandan sonra da özel sektörün sıkıntıları çözülecek, şimdi iş dünyası daha hızlı koşmak zorunda ve bizim de önde gidip yolu açmamız gerekiyor” (15.05.18 Haber Türk) diyor.

Kapitalizm, gölgesinden faydalanmadığı her ağacı keser, örneğindeki gibi TOBB yine MK Atatürk ve şehitlerimizin de adını kullanarak çıkar sağlamaya devam ediyor. Bu çıkar, 24 Haziranda iktidar değiştiğinde sona erecek mi derseniz, tabi ki hayır. TOBB, Ortadoğu’da, Suriye’de, İsrail’de, Filistin’de yol açmaya devam edecek. Çünkü oralarda yeni pazarlar var, para var, insan gücü var, emek var, petrol var.

AKP 24 Haziranda zorlanmamak için emekliye bin liralık siyasi rüşvet vererek halktan kepçeyle aldığının bir zerreciğini geri verdi. Bu rüşvetin altından TOBB’un tuzağı çıkar mı derseniz, kuvvetle muhtemeldir. Zira AKP, TOBB ile sarmaş dolaşlar. Aslına bakarsanız ikisi birlikte yasal düzenleme ve bürokratik zorlamalarla toplum mühendisliği yapıyorlar. İnsana, hamur gibi yoğurup yeniden biçimlendirecek bir nesne muamelesi yapmak istiyorlar.

Hazır ramazan ayı gelmişken, Başkan ve arkadaşları da oruç tutuyor olabilir. Bir insan bir lokma yediğinde orucu bozulurken, milyonların hakkını yiyen TOBB üyelerinin de orucu bozuluyor mudur acaba? Bir bilen varsa söylesin

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: