Yandaş Sendikaya Üye Değil Diye Sürgün Edildi İddiası!

KESK’e Bağlı Haber Sen Zonguldak İl Temsilcisi İsmet Açıkgöz’ün disiplin cezası ve sürgün edilmesi ile ilgili BES Zonguldak Şubesi Binası’nda bir basın toplantısı gerçekleştirildi. BES Genel Başkanı Serpil Akpınar, BES Genel Sekreteri Aziz Özkan, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Erdoğan Kaymakçı, Türk Haber Sen Zonguldak İl Şube Başkanı Necmettin Bebek, ÖDP Zonguldak İl Başkanı Akın Koç, KESK’e bağlı Şube Temsilcileri ve Açıkgöz’ün iş arkadaşlarının katıldığı açıklamayı Haber Sen Merkez Yürütme Kurulu adına Haber Sen Genel Merkez Yöneticisi İbrahim Damatoğlu okudu. “Yandaş sendika üyelerinin diğer sendika üyelerine karşı yaptıkları haksız bir uygulama olarak bu cezaları değerlendiren Damatoğlu, PTT’de son dönemde yaşanan usülsüzlüklere dikkat çekti. Damatoğlu açıklamasında;

“Zonguldak İl Temsilcisi olan PTT Dağıtıcısı İsmet Açıkgöz ödüllendirilmesi gerekirken, sürgün edildi”

“Zonguldak PTT Başmüdürlüğünde geçmişte de yaşanan ve Birlik Haber-Sen yetkililerinin de katkısıyla traji komik soruşturmalar yeniden ayyuka çıkmıştır. FETÖ/PDY soruşturması sonucu ceza alan ve görevine son verilen eski PTT Başmüdürü ile birlikte hareket eden vekaletçi şahıslar halen Zonguldak’ta benzer baskılara devam ediyorlar. Artık PTT emekçileri işleri ve gelecekleriyle de tehdit edilmektedir.

Çalışma alanında yaşadığı sorununu, iş hacmine rağmen kurumunun itibarını da gözeterek son derece doğal bir davranış olarak işyeri yetkilisi amirine aktarmasından ötürü aynı zamanda sendikamız Zonguldak İl Temsilcisi olan PTT Dağıtıcısı İsmet Açıkgöz ödüllendirilmesi gerekirken, sürgün edilmiş ve buda yetmezmiş gibi bir de maaş kesim cezası almıştır.

“PTT’de 2013 öncesi çalışma ortamı bozuldu”

Şunu net olarak ifade etmek isteriz ki; Zonguldak PTT idaresinde sendika kayrımcılığı had safhaya ulaşmıştır. Birlik Haber-Sen’e geçişi özendirmek ve teşvik etmek için PTT’de baskılar, hukuksuz uygulamalar ve soruşturmalar ile iş barışı bozulmuştur. Liyakat ayaklar altına alınmıştır. Kıdemsiz ve henüz kurumu tanımayan iş tecrübesi olmayan memur ünvanlı Birlik Haber-Sen mensupları son günlerde Zonguldak’ta yangından mal kaçırırcasına idarecilik görevlerine memur olmalarına rağmen atanmaktadır.

“İsmet Açıkgöz son derece keyfi gerekçelerle sürgün edildi”

Zonguldak PTT’de 2013 öncesi bozulan çalışma ortamı 2013’ün son aylarından itibaren herhangi soruşturmaların olmadığı, iş barışının sağlandığı, ancak son dönemde liyakatın hiçe sayılarak ataması yapılan şahıslar nedeniyle çalışma ortamı bozulmaya başlamıştır. Bu vekaletçiler vasıtasıyla baskı ortamı kurulmuştur. Yandaş sendikaya üye olmayan PTT emekçileri üzerinde bir cadı avı başlatılmıştır. Keyfi ve hukuksuz uygulamalar olağan hale gelmiştir.

Sendikamız İl Temsilcisi İsmet Açıkgöz, çalışma hayatı boyunca hiç disiplin cezası almamış ve soruşturma geçirmemiştir. Şimdi ise son derece keyfi gerekçelerle sürgün edilmesi hangi ileri demokrasi anlayışına, hangi adalete, hangi hukuka sığmaktadır. Bu saldırılarınız mücadelemizi durduramayacaktır.

“Sürgünlerle, usulsüz ve hukuksuz cezalarla terbiye olmayacağız”

Bizler KESK Haber-Sen olarak, ne geçmişte nede bu gün baskılara teslim olmadık, olmayacağız. Fiili, meşru ve hukuki mücadelemizi her ne pahasına olursa olsun yükseltecek, tüm ezilenler ve ötekileştirilenlerle birlikte büyük bir dayanışma ağını kuracak, baskıları göğüsleyecek ve püskürteceğiz. Bilinsin ki;

Sürgünlerle, usulsüz ve hukuksuz cezalarla terbiye olmayacağız. Bildiğimiz doğruları PTT emekçileri için ve kurumumuzun geleceği için söylemeye devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: