CHP’de Hakkı Güney ile 24 Haziran atlatılmalı

24 haziran seçimleri öncesi CHP Zonguldak örgütü başsız kaldı. Umut Başoğlu’nun milletvekili adayı olmasıyla boşalan il yönetimine vekaleten Hakkı Güney getirilmiş, geçtiğimiz günlerde yapılan yönetim içindeki seçimde başkan belirlenememişti.Yapılan seçimde Hakkı Güney ile Fırat Birkan 14’er oy alarak berabere kalmış ve karar genel merkeze bırakıldı.Biz buradan ne dersek diyelim bir yandan seçim atmosferi hızlanırken diğer yandan da kim il başkanı olacak sorusu gündemi meşgul ediyor.

CHP İl örgütü, seçimi atlatarak 25 Haziran’da yeni bir il seçimine gitmelidir.

Ve gelenek olarak kongrede tavsiye kararı çıkarılarak, bundan böyle il başkanlığına aday olacak kişilerin,il başkanlığını yaz boz tahtasına çevirmeyecek olan, samimi ve geleceğe partiyi taşıyacak isimlere yer verilmesi konusunda adım atmalı.

Şuan mevcut iki adaydan Fırat Birkan yeni genç bir arkadaşımız. Ama henüz CHP’de İl Başkanlığını sürdürecek,siyasi-politik bir birikime sahip değil.Üstelik sadece teorik olarak birikimde yetmiyor,pratik olarak ta daha bir dönem çalışmaların içinde olmalıydı.Olmadı onu o göreve getirenler bu kez de altından kalmayacak sorumlulukları yükleyerek bir anlamda da işin kolayına kaçıp,hata yapmasına ve yıpranmasının da önünü açıyorlar, ki eski tas eski hamam işler devam etsin.

Diğer yandan Hakkı Güney ise kamuoyunda oldukça yıpranmış, ayrıca sağlık olarak ta enerjisini partiye verecek durumdan uzak.

İşte bu nedenle, seçim sürecini Hakkı Güney’le devam ettirerek 25 Haziran’dan sora Olağanüstü İl Kongresi en uygun adım olacaktır.

Deniz Yavuzyılmaz Telefon etti

CHP’nin ikinci sıra adayı, Deniz Yavuzyılmaz, henüz listeler açıklanmamıştı ki;Telefonla aradı.Hal hatır sordu.Zonguldak’a geldiğimde mutlaka Susma’yı ziyaret edip,siyaset ve gelecek üzerine sohbet edeceğini dile getirdi.Zonguldak’a geldi ama henüz görüşemedik umarım seçimden önce görüşürüz.

Daha önce Deniz Yavuzyılmaz ile ilgili eleştirel yazılar yazmıştım.Onlar arşivde duruyor.Belki bir alınganlık ta göstermiş olabilir.Biz buradan kişilerin şahsiyetleriyle ilgili değil siyasette ki, yada bulundukları görevler üzerinden değerlendirmeler yapıyoruz.O nedenle bir fikrimiz varsa onu açık,net anlaşılır dille yazıyor,yada söylüyoruz.Geçmişte ki değerlendirmelerimde aynı yönde olmuştur.

Şimdi 24 Haziran seçimlerinde Deniz Yavuzyılmaz ve aday listesi olarak 5 Adaya bakınca genç bir kadro bu dönemi üstlendiğini görüyoruz.

CHP Birinci Sıra adayı Ünal Demirtaş ikinci dönemine girecek.Tecrübe olarak deneyimli, yaşı da,mesleğine,uğraş alanı da genelde parti politikasına denk düşüyor.O nedenle bu dönem kendi deyimiyle “Kaptanlık görevi” üstlenmiş durumda.

2.Sıra Adayı Deniz Yavuzyılmaz, daha çok Parti eğitim kadrolarının ve proje konularında deneyim kazandı.Toplumda Deniz Yavuzyılmaz ilgisi ve sevgisi, iki neden dayanıyor.Birincisi genç ve eğitimli oluşu.2.si ise geçmiş dönemdeki mağduriyet(!) bu iki konu onun ikinci sıradan parlamentoya gitmesinin de önünü açacak.Bende gitsin istiyorum.Çünkü önemli olan seçildikten sonra kente ne katacağı sorusu.Bakın yeni dönemde AKP’den üç vekil, CHP’den bir vekil bu dönem görev alamadı.Yani gitmek zor, ama kalmak daha zor.İşte Deniz Yavuzyılmaz’dan korkum onu tanımadan sevenlerin yarın bir hayal kırıklığına uğramaması.Umarım bu konuda da hazırlıkları vardır.

3.Sıra aday Umut Başoğlu, daha tecrübeli, İl Genel Meclis deneyimi nedeniyle halkı topluma daha dokunana bir deneyimden geliyor. Onun eksi yanı İl Başkanlığına kısa süreli gelip gitmesi. Umut diyebilir ki ben seçimin bu kadar erken olacağını tahmin edemedim.O zaman da öngörü yoksunu olur.Yok tahmin ettim o zaman neden kısa süreli bu görevi aldın ve şuan parti seçime il başkansız giriyor.Orada bir arıza var.Ayrıca Umut Başoğlu’da Deniz Yavuzyılma gibi yüz yüze ,yada telefonla konuşmalarımızda mutlaka Susma’ya uğrayacağını söylemesine rağmen henüz verdiği sözü tutmadı.Umarım seçim öncesi bu sözlerini tutarlar.

4.Sıra Adayı Merve Kır, genç hukukçu,İl Kadın Kolları Başkanlığı yaptı.Güzel örnekleri oldu,Kadına yönelik şiddetten, taciz,tecavüz ve kadın konusunda güne ve parti hattına uygun pratik çalışmalara imza attı.Ama tartışmalı gidişi hoş olmadı.Kadınlar yapılan haksızlığı unutmaz.Her nekadar yüzde yüz haklı olmasalar da

Umarım bu süreçte Merve Kır o kadınlarında gönlünü kazanır.Çünkü büyüklük böyle birşey.

5.Sıra adayı, meslektaşmız Çiğdem Şekerci.Aslında bilinçli-bilgili.

Bu süreç hem siyasal deneyim hem de halkın içine daha çok girmesi açısından önemli bir yerde.Yaşı da uygun.O nedenle telaş etmeden parti çalışmalarına önemli katkı verebilir.

Ama Programı daha çok özümsemesi lazım.Tüm söylemlerimiz Parti Tüzük ve Programla üst üste düşmesi lazım.

İşte bu süre iyi bir zaman

Kolay gelsin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: