Cumhurbaşkan adayları başka telden yereldekiler başka telden çalıyor

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimine az kala adaylar arasında uslup gittikçe sertleşiyor.

Cumhur ittifakı’nın Cumhubaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan propagandasının sivri ucunu daha çok, CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye onun üzerinden de dün birlikte “Çözüm Masası” Kurduğu sonra devirdiği, Kürt yurttaşların hatta Batı’da önemli bir oy potansiyeline sahip olan HDP’nin cezaevindeki Adayı Selahattin Demirtaş üzerine çevridi.

Diğer yandan da TSK’yı Kandil’de PKK kamplarına yönelik sınır ötesi oprerasyonlarla bir anlamda tam bir Amerikancı siyaset tarzı ile Dış düşman yaratarak, iç siyaset malzemesini güçlendirmek istiyor.

Bu arada olası ihtimaller üzerinden yürüyelim. Ne olabilir;

Erdoğan kanadı oldukça sıkışmış durumda. Gerek ekonomik çıkmaz gerekse siyasi yönetme krizi nedeniyle klasik davranışlara girebilir: Bunlardan Birincisi;Özellikle Kilit durumunda olan HDP’nin oylarını almak için için mağdur-tutuklu olan HDP’nin Adayı Selahattin Demirtaş’ın durumunu netleşmesi için mahkeme kararının hızlandırılarak ya tahliyesine,yada ceza almasını sağlayabilir.Ceza alması yönünde karar çıkartması kaybetmesinin tescili olabilir.Diğeri ise Serbest kalmasının önünü açabilir işte o zaman da Kürt oylarını kendinde toplanmasına yardımcı olabilir.

Diğer yandan özellikle TSK’nin Kandil operasyonunda Rusya’nında yardımıyla PKK üst düzey yöneticilerinden paketleterek ülkeye getirilmesini sağlayabilir. Buda yenilginin farkında olduğunu gösterir ki, Kürt oylarından ümidi keserek milliyetçi,ulusalcı,muhafazakar oyların yükselmesine yardımcı olur.

Tüm bunlar aslında 16 Yıldır Recep Tayyip Erdoğan üzerinde somutlaşmış AKP’nin ülkeyi yönetemez durumda ki sıkıntılarının birer göstergesi. Kazanmak için yapılmayacak,görülmeyecek bir iş bırakılıncaya kadar. “Kanımın son damlasına kadar” sözünü yerine getirmeye çalışıyor.

Bakacağız.

Bu Kriz dir ki, CHP’nin Adayı Muharrem İnce’yi daha rakamsal olarak yükseklere çıkarıyor, diğer yandan da Muharrem İnce’de kilit olan HDP oylarını nasıl alırımın çalışmasını yürütüyor.

Zonguldak’ta yerelde bu konular fazla dillendirilmiyor.

Adaylar daha çok bol,bol, gezi fotoğrafları,selfileri çekerek,çok çalıştıklarını,halka gittiklerini ve kime sorsak “Bu iş tamam” diyen bir popülist çalışma içindeler.

Seçim çalışmalarında Parti hattı-dili-propagandasına uygun olanların başında Saadet Partisi Birinci Sıra Adayı Burak Erol geliyor.

MHP Milletvekili Adayı Hamdi Ayan’da gerek siyasi tecrübesi, gerekse mesleki yanı nedeniyle Kent ekonomik politikasına daha uygun politika yapıyor.

CHP-AKP adayları yer yer abartılı mesajlar vermesi dikkatlerden kaçmıyor.İki tarafta 3 Milletvekilini kazandıklarını sıra dört’te olduğunu vurguluyor.

Oysa bu seçimde diğer seçimleri ayırt eden önemli ayıraçlar var.

Örneğin; 5 Milletvekili çıkaracak olan Zonguldak’ta klasik dağılım

3 AKP’den 2 CHP’den idi.

Peki; MHP Adayı Hamdi Ayan oy alacak nereden hangi parti tabanından?

SP oy alacak Hangi Parti tabanından?

İYİ Parti Oy alacak hangi parti tabanından?

Önceki seçimlere göre HDP’nin bölgede ki oy oranı artacak, hangi parti tabanından oy alacak?

Tüm bunları gerçekçi olarak incelediğimizde İş TAMAM demek için daha samimi,sıcak ve kucaklayıcı dile ihtiyaç var.

AKP İktidarının özellikle 7 Haziran seçimleri sonrasında 16 Nisan Referandumu sonrası HAYIR oylarının yüzde 48’lere tırmanması toplumda “yenilmeyecek, alt edilmeyecek bir iktidar yoktur”mesajı ortay çıktı.Güven ve gelecek üst üste düştü.Kaygılar azaldı.Ama bu seçim o kazanılan güven ve gelecek düşüncesini tersine de çevirebilir.Bu gerçekleşirse yenilgi psikolojisi daha ağır travmalarla karşımıza çıkar.İşte o zayıf anda iktidar daha da azgınlaşır ve saldırganlaşır.İşte bunun adı o zaman Açık Faşist Diktatörlük olur.

Ülkemiz, halkımız, işçi sınıfı,emekçiler bu baskı ve zorbalıklardan çok çekti.Her baskıdan mutlak dersler çıkardı ama sığınacak limanı bulamadığı sürece,çoban yıldızını göremediği sürece yön kaybetmesi gayet normaldir.

Daha açık,daha samimi ve gerçekçi olma zamanı.Birbirimiz kandırmaya gerek yok.Çünkü kandırılmak bir algı operasyonu halini aldı.Bu algıyı tersine çevirmek elimizde

Sağlıcakla kalın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: