Seçimin favorisi Endüstri 4 0.

Eski yerini korudukça, yeninin gelmesi gecikiyor. Yirmi dört Haziran’da “yeni”, “eskiyi” iktidardan indirmek için zorluyor. Meydanlar dolu, toplum dinamik.

Seçim atmosferi, Muharrem İnce’nin Endüstri 4.O projesi dışında, insana dair bir proje ortaya koymadı. İktidar açısından gündem, CHP’yi şikâyet etmenin ötesinde hava alanı, yol, köprü, Suriye söylemleri ile FETO’nun iadesi ve Kandil’e operasyonların dışında bir şey yok.

Muhalefetin gündemiyse, huzur ve demokrasi vaadi ile iktidarın yanlışları oldu.

Seçimin favori projesi Endüstri 4.O oldu demiştim. Araştırmamızla Endüstri 4.O’ın ne olduğunu biraz açalım. Aslında politik gündemi Endüstri 4.O belirlemeliydi. Zira “Susma” yazarı dostumuz Ayhan Ongun’un deyimiyle “gerek ekonomik, gerek sosyal yaşamda zihinsel olarak kendini yenilemeyen insanlar, özellikle liderler, zamanla tarihin çöplüğünde yok olup gidiyor. Bir siyasetçide ideolojik derinlik, entelektüel birikim, kişisel gelişim, bilgiye ulaşım ve politik yetenek, özgüven, hitabet, duygudaşlık, samimiyet gibi özellikler çok önemlidir.”

(06 Haziran 2018, Ayhan Ongun, Susma Gazetesi).

Günümüzde dünya baş döndürücü şekilde değişerek yeniden şekillenirken, değişimin baş aktörü, bilim ve teknolojideki gelişmeler, yani bilgi yoğun teknolojiler oluyor. Türkiye’de bu teknolojinin içselleştirilmesini sağlayacak yeteneğe sahip politikacıya ihtiyaç var. Yalnız,  bilgi yoğun teknolojiler bir taraftan toplumu ileriye doğru sıçratırken bir taraftan yeni işsizler ordusu ortaya çıkaracaktır. İşte sorun tam da buradadır ve entelektüel birikimi ve öngörüsü güçlü politikacı, Endüstri 4.O’ın açığa çıkaracağı işsizliğin panzehirini de bulacaktır. (http://emarvakfi.org/DIGITA1.pdf)

Konuyu “Türkiye’nin Endüstri 4.O Platformu”dan izleyelim:

“Endüstri 4.O ya da 4. Sanayi Devrimi, çok sayıda otomasyon sistemi, veri alışverişi ve üretim teknolojisini içeren kolektif bir terimdir. Bu yapı akıllı fabrika sistemi oluşumunda büyük rol oynar. Üretim ortamında her bir verinin toplanmasına ve iyi bir şekilde izlenip analiz edilmesine olanak sağlayacak ve daha verimli iş modelleri yaratacaktır. Tarihsel olarak, ilk sanayi devrimi 1.O, su ve buhar gücünü; ikinci sanayi devrimi 2.O elektrik gücüyle seri üretimi; üçüncü sanayi devrimi 3.O üretimde dijital elektroniklerin kullanımını ve dördüncü sanayi devrimi bilgi teknolojileri ile üretimin daha da otomatikleştirilmesini ifade eder.”

Endüstri 4.O, akıllı fabrikalar kapsamında fiziksel işlemleri, siber-fiziksel sistemlerle izlemek, fiziksel dünyanın sanal bir kopyasını oluşturmak ve merkezi olmayan kararların verilmesi hedeflenmektedir. Nesnelerin interneti ile siber- fiziksel sistemler birbirleriyle ve insanlarla gerçek zamanlı olarak iletişime geçip işbirliği içinde çalışabilecektir. Hizmetlerin interneti ile hem iç, hem de çapraz örgütsel hizmetler sunulacak ve değer zinciri kullanıcılar tarafından değerlendirilebilecektir.

Sistem prensip olarak, karşılıklı çalışılabilirlik, sanallaştırma, özerk yönetim, gerçek zamanlı yetenek, hizmet uyumu ve modülerlik özelliği ile akıllı fabrikalara esnek adaptasyon sistemi sağlar. Avantaj olarak sistemin izlenmesini ve arıza teşhisini kolaylaştırır, sistemlere ve bileşenlere öz farkındalık kazandırır. Çevre dostu ve kaynak tasarrufu davranışlarıyla sürdürülebilirdir. Yüksek verimlilik ve esneklik sağlar, maliyetleri azaltır, yeni hizmet ve iş modelleri geliştirir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: