Hayat felsefesi (26)

Bu seçimlerde bir heyecan var mı? Yok. Neden yok? Çünkü partiler ve adayları geçmişten gelen sorunlar üzerinden, bağlı oldukları günlük ideolojiye göre, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi ideolojilerine göre ve özgüven eksikliği nedeniyle;devrimci, şaşırtıcı, ümit veren ve heyecanlandırıcı fikirler, hedefler gösteremiyorlar. Belki de kapasiteleri bu kadar! Belki de toplumun hazır olmadığını düşünüyorlar. Belki de devrimci yürüyüşü kontrol edemeyeceklerini düşünüyorlar…

Neden kapitalizmin, emperyalizmin, yaşadığımız dış denetim ağırlıklı(mandacı) yönetimi hiç gündeme gelmiyor? Neden farklı bir hayat tarzının, farklı bir sistemin olabileceği-olduğu tartışılmıyor? Çünkü belki 10 bin yıllık, belki 20 bin yıllık bir sınıflı toplum anlayışı ve ezberi var. Artık bu sınıflı toplum anlayışı insanlığın ruhuna kadar işlemiş. Tüm dinlerde ortaya konan yaşam tarzı ve ahlak anlayışı sınıflı topluma göre yerleştirilmiş, öğretilmiş ve değiştirilemez kurallara bağlanmış; okullarda okutulan sosyal bilgi bilimleri de sınıflı toplumu anlatan, sınıflı toplum kurallarını hukuk, ahlak ve bilim kuralları gibi gösteren bir yapıya getirilmiş.

Bu iki yapının başka sorunları da var. Bu iki yapının sömürü dönemlerinde insan hayatına girdiği yetmiyormuş gibi, zorbalığın yoğunlaşması için egemenler tarafından güçlendirilmişlerdir. Dinin güçlendirilmesini de, çarpık sosyal-bilimsel yapının güçlendirilmesini de egemen din adamlarıyla sermaye sahiplerinin işbirliği sağlamıştır. Din adamları öncelikle dinsel yaşamı bir sömürü aracı gibi kullanmışlar/kullanıyorlar, sermayenin de yarattığı tahribatın, yıkımın travmalarından doğan acıların gazını alarak destek veriyorlar. Sermayeye güç veren, yol gösteren, sistem yaratan ve bilim insanı olduğunu iddia edenler de sosyal bilimleri önce 3’e bölmüşler sonra bu 3’ün her birinden 25-30 dal yaratarak destek veriyorlar. Bu 3 anabilim dalı sosyoloji, psikoloji ve ekonomidir. Aslını sorarsanız bu bilim dallarını bize ilkokulda “hayat bilgisi” diye öğrettiler. İşte bu hayat bilgisi yaşadığımız, sınıflı toplumu anlatan derstir.

Bu olumsuz koşullardan kurtulmaya çalışmak için ilk yapılacak iş; rahmetli Atilla İlhan’ın dediği gibi, bize giydirilen “Batının Deli Gömleği”ni çıkarmaktır. Çıkarmadığımız takdirde insan ve halk olamayız! Bilimsel bilgiye ulaşamayız, üretemeyiz, bölüşemeyiz.

Bu değerlerin üst yapısı nedir? Barıştır, eşitliktir, özgürlüktür, adalettir ve demokrasidir.

Barış demişken, geçen hafta CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada “Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı” kuracaklarını ve bu teşkilata Türkiye, Irak, İran ve Suriye’nin katılacağını söylemiş. Ben bunun yeterli olmadığını, Yemen’den başlayarak Türkiye’ye kadar ve İran dâhil tüm ülkelerin katılmasının sağlanmasını; en azından tümüne teklif getirilmesini öneriyorum. Birisi eksikse “ bu teşkilat” eksik kalacaktır!

Bilmem farkında mısınız? Rusya ve Çin çok iyi bir dostluk sergiliyorlar. Ben bunu gördükçe çok mutlu oluyorum! Devlet başkanları Vladimir Putin ile Şijinping Şangay İşbirliği Örgütü Toplantısı öncesi bir araya gelmişler ve Çin Devlet Başkanı Rusya Devlet Başkanı’na “Dostluk Madalyası” takmış. Ve şöyle demiş: En iyi ve en yakın arkadaşım!

Dünyanın da gördüğü gibi bu iki büyük devlet ve halkı ile Şangay İşbirliği Örgütü’nün diğer üyeleri barış içinde yaşıyorlar; ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel olarak dayanışma içindeler.

Buradaki esas etken nedir? Rusya’nın ve Çin’in sosyalist ve komünist kültürü yaşamaları ve bu yaşamdan ders almaları, içselleştirmeleri. Gelecekte, kapitalist altyapı doyuma ulaştığında yeniden sosyalizme döneceklerdir. Bugün batının yarattığı vahşetin acılarını azaltıyorlar, frenliyorlar. İyi ki sosyalist düzen kurmaya çalışmışlar!

Reklamlar

One comment

  1. Sınıflı toplumda sermayenin dayatmaları her zaman bize dar gelmiştir. Özgür olmak, sömürüden kurtulmaktır, burjuvazinin hukuku, eğitimi, adaleti kendisi içindir. Bana göre konu ve anlatım dili güzeldi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: