Taş; “Yeni Türkiye’nin savunucusu Erdoğan, yanına Ağar’ı, Çiller’i almış”

Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Alper Taş ve CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer’in birlikte katıldıkları Forum gerçekleşti.Zonguldak Belediye Nikah salonunda gerçekleşen Forum’un Moderatörlüğünü Yardım.Doç.Erdoğan Kaymakçı Yaptı.

 

İlk konuşmayı CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer yaptı.

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer şu değerlendirme de bulundu;  “16 Nisan Referandumunda oluşturduğumuz HAYIR Bloğunu bu defa genel seçimlere bir baskın seçime giderken Demokrasi Bloğuna dönüştürmek ve demokrasinin galip gelmesini sağlamak.  Gerçekten çok zor koşullarda yürütülen bir seçim ,erken seçim ama sadece erken seçim değil aynı zamanda baskın ve bu baskın seçimin öncesinde AKP bildiğiniz gibi kendisi için her türlü iyi durumu hazırlamaya çalıştı. 16 Nisan Referandumunun yapılmış olması yüzde 50 artı birlik oran ittifaklar, ittifak partileri için  sıfır barajın olması, bu anlamda yapılmış olan her şey aslında AKP’ nin yeniden kazanmasına yönelik hazırlıklardı. Ancak bu kadar erkenini onlarda beklemiyorlardı. Aslında onlar karar verdi ama onlarda baskına hazırlıklı değildi. Bugünün Türkiye’sine baktığımızda OHAL altında bir seçime gidiyoruz.  81 il’de OHAL var OHAL koşullarında Cumhurbaşkanı seçeceğiz OHAL koşullarında yeni Anayasaya göre bir parlamento oluşturacağız . 16 yıldır iktidarda olan o iktidarın tüm nimetlerinden yararlanan bir siyasal parti, o siyasal partinin başındaki bir muktedir, otoriter bir rejimin sahibi ve gerçek bir rejim değişikliği içinde seçime doğru gidiyoruz.

“MHP en büyük derdi İyi partinin arkasında kalmamak”

Döviz aldı başını gidiyor, alım gücümüz giderek üşüyor ve en önemlisi toplumsal barış yok. Geniş bir korku iklimi altında korkutarak, “dış mihraplar”, “bizi çekemeyenler”, “onlar yaptı” diyerek iktidarlarını ellerinde tutmaya çalışıyorlar. İki tane ittifak kuruldu yasal çerçevede. Cumhur ittifakının kurulmasındaki amaç AKP’nin kendisini zayıf hissetmesi ve bu zayıflığa karşı bir ittifakla kendi gücünü sağlama almak istemesiydi. Öte yandan kendi gücünü kaybeden, kendi öz değerlerinden uzaklaşan Milliyetçi Hareket Partisi de kendi canını kurtarmak için bu ittifakın ortağı oldu. Şu an geldiğimiz noktada Cumhur ittifakı kendileri için kurduğu hayaldeki ittifakı oluşturamadı. MHP etkisiz eleman bu seçimin etkisiz elemanı ve kaybolanı .Tek derdi sıfır baraj nedeniyle mecliste temsiliyet sağlayabilmek. En büyük derdi de İyi partinin arkasında kalmamak. Bir yandan halkı korkutarak ,bir yandan muhalefeti sansürleyerek ,bir yandan Kandil’de operasyonlar, yani milliyetçi duyguları harekete geçirerek ve buradan oy devşirmeye çalışarak  ve bir yandan da yeni bir başarı öyküsü yaratmaya çalışılıyor. Ama durum hiçte öyle görünmüyor. Cumhur ittifakının durumunun iyi olmadığını  rahatlıkla görebiliyoruz.

Usluer; “Türkiye’de HDP gerçeği var Türkiye’de bir Kürt sorunu var”

Öte tarafta bir Millet İttifakı kuruldu, en zoru buydu aslında çünkü burada  ideolojik bir ortaklık yok, toplumsal ortaklık yok .Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi  . Millet ittifakı ideolojik değil ama, AKP’den kurtulmak üzere ,OHAL  rejimini kaldırmak üzere, yeniden parlamenter sisteme dönmek üzere, kurulmuş olan bir ittifak. Millet ittifakının en önemli özelliği söylem birliğinin olması .Öte yandan seçime ittifak dışında giren bir HDP gerçeği var Türkiye’de bir Kürt sorunu var, bir kere bunları görmezden gelerek ,var olduğunu görmezden gelerek Türkiye’de demokrasiyi inşa etmemizin mümkün olmadığını, Türkiye’ye huzur getirmemizin mümkün olmadığını kabul ederek yola çıkmamız gerekiyor. Genel başkanları tutuklu, ceza almamış ama tutuklu, tutuklu olarak kampanyayı yürütmeye çalışıyor,  ilginç tarafı ise burada bir mağduriyet edebiyatı yok. Bugün demokrasi bloğu olarak sürdürülen bu çalışmaları çok önemsiyorum.Mutlaka seçimlerin dışında ve mutlaka parlamentonun dışında, parlementoyu’da denetleyen ,seçimlerinde güvenirliğini sağlayan bir blok var bu da toplumun oluşturduğu blok.Toplum içinde mutlaka dayanışmacı, aydınlaşmacı,içinde mutlaka işçinin olduğu,içinde mutlaka emekçinin olduğu ,içinde muhakkak kadının ve gencin olduğu toplumsal örgütlülüğü sağlamamız gerekiyor .Sadece kadın demekle, kadını sevmekle ,gençlere 18 yaşında seçilme hakkı vermekle iş olmuyor.

Taş; “AKP en büyük tokatı gezi isyanında yedi”

Daha sonra söz alan Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Alper Taş’da şu değerlendirmelerde bulundu; “AKP en büyük tokatı gezi isyanında, 2013 haziranında yedi.Öyle bir feleği şaştı ki hala daha kendini toparlayamadı. Dikkat edin 2013 Haziranından bu güne şöyle bir bakın, siyasal gelişmeleri bir inceleyin, aslında kazanan bir AKP yok kaybeden bir AKP var. İnandırıcılığını yitiren bir AKP ile karşı karşıya kaldığımızı görebilmek mümkün. AKP kazanıyor gibi görünüyor ama gerçek manada kazanamıyor. 24 Haziranda aslında bir dönemin sonuna geliyoruz. Biliyorsunuz gezide 2013 haziranında hep beraber, ülkenin her yerinde, onurumuza sahip çıktık, ayağa kalktık, özgürlük istiyoruz dedik ,yaşam alanlarımıza müdahale edemezsin dedik ,yukardan aşağıya bizi dizayn edemezsin ,kendi ideolojik yaşam tarzını bize dayatamazsın dedik. Sokakta büyük mücadele yürüttük ama doğrusunu söylemek gerekirse devamını getiremedik. Ardından 7 Haziran seçimleri yaşandı. Seni başkan yaptırmayacağız dedik ama  devamını getiremedik. Sonra 16 Nisan’da yaşandı. Memlekette yukardan aşağıya devletin EVET’ine karşı ,biz aşağıdan yukarı  HAYIR dedik. Halk hayır dedi, çoğunluk hayır dedi çok sesli hayır dedik, aslında sokakta ve sandıkta devletin evetini yendik ama YSK sayesinde hayırımızı gasp ettiler. Sonra hatırlayın 14 Haziran’da Kılıçdaroğlu önderliğinde, hak, hukuk, adalet diye yürüdük ama bununda devamını getiremek.

“Yeni Türkiye’nin savunucusu Erdoğan yanına Mehmet Ağar’ı almış, Çiller’i almış”

Yani hep yarım bıraktık doğrusunu söylemek gerekirse ,ama 24 Haziranda bu yarım bıraktığımız işi tamamlıyoruz. Bu Erdoğan dedi sürprizlerim var diye, meğer sürprizlerden biri Çillermiş, bakarmısınız İstanbul mitinginde boy verdi Çiller, Eski Türkiye’yi kötüleyen sözüm ona yeni Türkiye’nin savunucusu Erdoğan yanına Mehmet Ağar’ı almış, Çiller’i almış ve tarikatları almış, karşımızda böyle bir blok var.

Görüyorsunuz yani bunların yaratacağı Türkiye’yi görmek bile istemiyoruz. Bunların gitmesi için elimizden gelen her çabayı göstermeye çalışıyoruz.  Biz Haziran Hareketi ve sosyalistler olarak tek adamlık rejimine, başkanlık sistemine karşı çıkıyoruz ama eski parlamenter sitemi de savunmuyoruz. Bunun bilincinde olalım, biz artık yeni değişim programı için mücadele ediyoruz.  Eski parlamenter sistem çok iyiydi ,Allah başımızdan eksik etmesin gibi bir duygu içerisinde asla olmadık. Bu seçimi baskın bir seçime dönüştürmelerindeki en büyük nedenlerden biri, giderek derinleşen ekonomik krizdir. Bu yıkımın kendi yıkımlarına neden olacağından, bu baskın seçim kararını almışlardır. Eğer bunlar kazanırsa vay halimize, seçimden sonra ağır bir reçeteyle karşı karşıya kalacağız. Muharrem ince çok güzel bir çalışma içerisinde, millet ittifakı çok güzel bir çaba içerisinde, HDP tüm zorluklara rağmen çok anlamlı bir direniş içerisinde, hepsini kutluyoruz.  Seçimden sonra bunlar kazanırsa Mehmet Şimşek ne diyor “vergiyi tabana yayacağız”. Sanki vergi tepelerde zenginlerde, bu memleketin vergisini zaten emekçiler, çalışanlar ,emekliler ödüyor. Gerçek laikliğin  olmadığı bir ülkede demokrasi olmaz, dinin devleti devletin dini düzenlemediği,inanç özgürlüğü kadar inanmama özgürlüğünün de güvence altına alındığı ,alevi yurttaşlarımızın gerçek yurttaşlık haklarına kavuşturulduğu , gerçek laiklik olmadan, gerçek demokrasi dediğim gibi olmaz.  Bizim önderlerimiz Deniz Gezmişler, Mahir Çayanlar, İbrahim Kaypakkaya’lar ne için öldüler, hangi slogan için öldüler, Kahrolsun Emperyalizim ,Yaşasın tam bağımsız demokratik Türkiye. Bağımsızlık olmadan gerçek bir demokrasi olmaz ,erkek devletinde gerçek bir demokrasi olmaz ,kadınların eşitliğini ve özgürlüğünü içermeyen bir yerde, gerçek demokrasi olmaz ,doğa operasyonlarının  yürütüldüğü tüketildiği bir ülkede gerçek bir demokrasi olmaz.

Daha sonra karşılıklı sorular cevaplarla Forum sona erdi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: