CHP, acilen Danışma Kurulunu toplamalı

“Bu seçimin tek bir kaybedeni vardır o da AKP. Kazanan da demokrasidir”Bu söz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun MYK sonrasında yaptığı değerlendirmeden.

Daha başka ne dedi, Özellikle Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin Oy’unun daha fazla olmasına dikkat çekti ve şöyle dedi, “Çalıştı, mücadele etti, mitingler yaptı bunların hepsi doğrudur. CHP’den fazla oy almasından daha doğal bir şey olamazdı. Oyunun daha fazla olması lazım, beklentinin altında kaldı.”

Bundan sonra partide nasıl bir yol izleneceğine yönelik ise, “Partide ne olacağına partililer karar verir. Dokuz ay sonra yerel seçimler var, ikinci duvarın kalan kısmını orada yıkacağız. Çok daha güçlü sonuçlar elde edeceğiz.”diye cevap verdi ve konuşmasında, “Koltuk sevdalısı olan, bireysel çıkışlarla görev arayan kişilerin bu partide işi yoktur. Bireysel çıkar peşinde koşup da milletvekili olmadım, hemen şunu eleştireyim diyenlerin, koltuk sevdasına tutulanların partimizde işi yoktur”. diye ekledi.

Şimdi bu konuyu yerelden değerlendirme yaparsak, 24 Haziran henüz 26 Haziran olmadan basına yansıyan tartışmaların  aslında Kılıçdaroğlu’nun ne demek istediği daha açık ortaya çıkıyor.”Kendim için” mücadele ediyorum diyenler bu seçimde hiçte Kılıçdaroğlunun savunduğu gibi bir örgütsel disiplin içinde,parti kültürüne uygun bir çalışma yürütmediklerini biliyoruz.Yerelde yapılması gereken şu dur.Bu tartışma devam edip gideceğe benziyor.

Önümüz yerel seçim.Parti örgütü bu tartışmaların önünü kesmek ve açık tartışmayı yapmak üzere en kısa sürede her ilçe kendi içinde ve sonunda il danışma kurulunu toplayarak 24 Haziran seçimlerini değerlendirme ve önümüzdeki yerel seçimlere nasıl hazırlanılmalı konusunda bir görüş ortaya çıkarmalıdır.Yapılan bu danışma kurulları sonrasında hazırlanacak parti raporunu da kamuoyu ile paylaşmalıdır. Kamuoyunu, kitleleri açık-samimi bir biçimde ikna edemezseniz CHP’nin işinin yerel seçimde daha zor demektir.

Şunu belirtmeliyim ki bu düşüncelerimi oturduğum yerden değil, bizzat seçim günü sabah erken saatlerden akşamın geç saatlerine kadar sorumlu olduğum sandıkları takip ettiğimde karşılaştığımdan yazıyorum.

CHP sandık görevlisinin yerine MHP’linin yazıldığı,tüm sandıklarda görevliler tamam deyip ama hemen gözümüzün önündeki semtlerde CHP görevlilerinin gelmediği bir seçim atlatmışken, organizasyonun nasıl olduğunu sandık başlarında, salon sorumlularından gelen tepkilerden almak daha kolay olur.

Tüm bunları Merkez ilçe de yaşadıklarımız, gördüklerimiz üzerinden değerlendiriyorum.

O nedenle CHP Genel Başkanı her ne kadar, “Ben bunu başaran arkadaşlara değil de kime teşekkür edeceğim. Bütün baskı ve şantajlara rağmen yedi puan indirdiler.”dese de o genel politikaya uygun bir dil.Yerel de yaşananları da işte danışma kurullarında açık-net-samimi bir biçimde değerlendirilmelidir.

Bunu başarabilirsek ülkenin daha demokratik bir yapıya gelmesine katkı sağlayacağımızdan kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

Bu seçimin tabiki kaybedeni AKP’dir ve Erdoğan’dır bunda kuşku yok.Ama kazananı ise dış yorumlardan, “Küresel güçler ve silah tüccarlarıdır” denilmesi boşuna değil.Çünkü seçim sonucu ve aritmetiği daha çok güvenlik ve çatışma üzerine kurulu militarist-içeride milliyetçi-muhafazakar bir yapı hakim oldu.

Sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: