ÖDP Kadın Koordinasyonundan Müftü Can’a “Kayalıklar üzerinde denize girmeye devam edin; plajlarda bizim sokaklarda!”

ÖDP Zonguldak Kadın Koordinasyonu adına Merkez İlçe Başkanı Elçin Kınay Bayrak basın açıklaması yaptı

Kınay’ın açıklaması şöyle;

Yaşamımızı, geleceğimizi dizayn etmeye çalışanlara bunları meşrulaştırmaya çalışanlara karşı var gücümüzle mücadele etmeye ve dur demeye devam edeceyiz.

Gün geçmiyor ki pervasızca yapılan açıklamalar biz kadınların üzerinde tahakküm kurmaya çalışanlar iktidar ve yandaşlarından aldıkları cesaretle talihsiz değil bilinçlice yapılan açıklamalar toplum üzerinde algı yaratmaya ve yaşam alanlarımızı elimizden almaya çalışanlara işyerlerimizde sokaklarda okullarımızda her alanda dur diyeceğiz. Kadınlar ve çocuklarla ilgili Ortaçağ zihniyetiyle söylenen sözlere, dini fetvalarla, müftü düzenlemeleriyle hayatlarımızın teslim alınmak istenmesine eğitimde, sağlıkta yaşamın her alanını kuşatan cinsiyetçiliğe, hak kaybına, gericiliğe karşı mücadeleye devam edeceğiz.

Zonguldak il Müftüsünün Kadınların denize nasıl girmesi gerektiğinin kurallarını koyan  “Gerek erkekte gerek mümin kadında Kur’ an’da ortaya konan, Efendi’mizin hanımlarından gördüğümüz şudur. Kadının, vücut hatları belli olmayacak şekilde örtülmesi Allah’ın emridir. Hadislerle bunlar sabittir. Bizler imtihan dünyasındayız. Bizler bu kadar ayet ve hadis varken bunları bir kenara bırakıp, aykırı bir şekilde gerek bu denize girmekte olur gerek normal hayatta olur. Bunların çiğnenmesi, Allah’ın rızasına aykırıdır. Bunu kardeşlerim bilsinler” Ben canıgönülden bir yere gidip de denize giremedim. Aynı martılar gibi kayaların üzerinden denize atlıyorum. Kimsenin olmadığı yerleri arıyorum. Niye? Çünkü o haliyle bizim karşı karşıya kalmamız bizim Rabb’ imizin rızasına aykırı. O yüzden imtihan dünyasındayız. Bayanlara özel belli yerler olur. Yine aynı şekilde bayan da olsa bir bayan giyim kuşamına dikkat edecek. Vücudunu başka bayanlar görmeyecek şekilde denize girmesi lazım. O tesettüre bürünmesi lazım bayan da olsa. Bayanlara mahsus olan yerlerde girebilirler, sıkıntı yok. Dedim ya tesettüre bürünecekler.” açıklamayı hepimiz okuduk.

Bu noktada öncelikle söylem, fetva, uygulamalar ile fiili durum yaratılması, bu fiili durum üzerine yeni bir toplumsal hayatın inşası ve sonuç olarak fiili durumun yasalaştırılması üzerine adımlar atılması – ikili bir hukuk sistemi yürütülmesi gibi bir döngüden söz etmek mümkün. Var olan medeni hukukun, altına imza atılmış olan uluslararası sözleşmelerin hiçe sayılarak dolu dizgin kadınların üzerine gelindiği, yaşamlarına ve haklarına saldırıların arttığı bir dönemi yaşıyoruz.

Bizi özel alana hapsetmeye çalışan gerici politikalara karşı kamusal alanı kazanmak için laiklik, eşitlik, özgürlük mücadelesini, kadınları cemaat-aile-tarikat üçgenine hapseden, bu sınırların dışarısında yaşam alanı tanımayan gericilikle beslenmiş erkek şiddetine karşı mücadeleyi, Kız çocuklarını eğitimden uzaklaştıran, erken yaşta evliliklerin önünü açan, daha okul öncesi eğitimden itibaren türbanı fiilen zorunlu kılan, çocuklarımızı cemaat ve tarikat okullarına ve yurtlarına mecbur bırakan gerici, cinsiyetçi, piyasacı eğitime karşı bilimsel, laik ve parasız eğitim mücadelesini birlikte yükselteceğiz.

Sokaklarda her an her yerde şortu, dar kıyafeti, kahkahası, davranışıyla var olmasının engellenmesine, makul kadın kimliğinin dayatılmasına; bunun için uygulanan söylemsel,  fiziksel şiddete, cinsel tacize karşı, Babaya, kocaya, erkeğe, erkek adaleti durduğumuzda şiddete uğramaya, öldürülmeye ve bütün bunların normalleştirilerek hayatlarımızın değersizleştirilmesine karşı özgürlüğümüz için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Son olarak Zonguldak İl müftüsüne diyoruz ki kayalıklar üzerinde denize girmeye devam edin; plajlarda bizim sokaklarda!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: