Bu vicdan bize Sivas’ı Unutmayın, diyor.

2 Temmuz 1993’de Sivas’a düşen ateş yüreklerimizi dağlamaya devam ediyor. Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak için Sivas’a giden aralarında aydınlarımızın, ozanlarımızın, gençlerimizin olduğu ülkenin aydınlık yüzü 33 canımızı aramızdan koparan katliamın üzerinden 25 yıl geçti.Fakat acı olan ise kentimizde bu katliam sadece yazılı basın açıklamalarıyla geçiştirildi.

Hak,Hukuk, Adaleti’i, savunanlardan ise hiç ses çıkmadı.

 

Alevi Kültür Dernekleri Ereğli Şubesi

Alevi Kültür Dernekleri Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Mehmet Taştan, günün utanç verici bir gün olarak tarihe yazıldığını anımsattı. Katliamda 37 aydını hayıtını kaybettiğini hatırlatan Taştan, şunları kaydetti:

“Bugün Sivas katliamının 25 yıl dönümü 2 Temmuz 1993 tarihi yalnızca cumhuriyet tarihi içinde değil tüm Anadolu tarihi içinde İnsanlık adına en kara ve en utanç verici bir gün olarak kabul edilmelidir. Çünkü tüm Anadolu tarihi incelendiğinde bu kadar çok sayıda Aydın ve sanatçının din adına ve tekbirler getirilerek bu katliamı yapanların gazanız mübarek olsun diye teşvik edildiği benzer bir örneği rastlayamazsınız. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın Sivas katliamı Anadolu tarihinde yaşanmış gerici ve yobazların gerçekleştirdiği en utanç verici en dehşet verici katliamdır. 25 yıl önce meydana gelen ve 37 aydın insanımızın yakılarak öldürüldü.

Sivas katliamı kendini bilmez bir grubun bir anlık hezeyanı sonucu meydana gelen münferit bir olay değildir. Bu olayın gayet planlı bir senaryo sonucu hazırlandığı artık iyice anlaşılmıştır ve laiklik karşıtlarının Cumhuriyet devrimlerine yönelik karşı devrimci bir ayaklanma provasıdır. Madımak Oteli’nin yakılması olayı ise cumhuriyetin sembolü olan Sivas’ta Cumhuriyet’in kundaklamak istendiği anlamına gelmektedir.

Saatler süren bu dehşet anlarının yaşanması öncesinde ise Pir Sultan Abdal şenliklerinin başladığı günler öncesinden Madımak Oteli’nin yakılmasına kadar gelişen tüm gerçekler Sivas katliamının şehir dışından taşınarak Sivas’a getirilen 10 bini aşkın gerici ve yobazın figüran olarak kullanıldığı detaylı şekilde hazırlanmış bir senaryo ve derin bir plan sonucu gerçekleştirildiğini örnekleri çok net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Geçmişte Maraş, Çorum ve benzeri katliam olaylarının tezgahlayan ellerin parmak izlerine Sivas katliamında da rastlanmaktadır.

Madımak Otelinin etrafını kuşatan ve sayıları 10 bini bulan gerici ve yobaz otel içindeki 37 aydını katleden tahrik edilmiş ve kışkırtılmış kalabalığın attığı sloganlar ise gerçek niyetleri ve amaçlarını açıkça ortaya koymaktadır.

Türkiye geçmişindeki bu utancı temizlemek, geleceğini de aydınlatmak zorundadır. Bunun çözümü Madımak Otelini utanç müzesine dönüştürülmesi ve katliamın Karanlıkta kalmış gerçek faillerinin bulunması hak ettikleri ceza ile cezalandırılmasıdır.

Olayın sorumluları ve arkasındaki Güçler ortaya çıkarılıncaya kadar Sivas katliamını unutturmayacağız Sivas katliamının uygulayıcılarının ve arkasında ki güçleri bir kez daha lanetliyorum. Yaşamını yitiren 37 canımızı saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.”

Zonguldak Demokrasi Platformu

1993 yılında Sivas’ta yaşananlar, tıpkı Çorum’da,  Maraş’ta, Malatya’da devlet destekli ırkçı/gerici saldırılar ve bizzat “devlet” tarafından yönlendirilen 1 Mayıs 77 Taksim, Gazi ve Ümraniye mahalleleri ve de Roboski’de yaşananlar gibi, yakın tarihimizin en korkunç katliamlarından biridir.

Bu katliamların ardındaki gerçekler hala ortaya çıkarılmadığı gibi Sivas Katliamının failleri de zaman aşımı kararıyla devlet eliyle kurtarılmıştır. Cezalandırılmamaları bir yana, ülkeyi faşizmin karanlığıyla kuşatanlar ve Sivas’ta olduğu gibi birçok katliamın bizatihi sorumluları olanlar makamlar ve payeler verilerek ödüllendirilmiş, failler “kahraman” olarak ilan edilmiştir.

Farklı dilleri, inançları ve kültürleri ‘tek dil, tek din, tek millet’ anlayışıyla baskı altına alanlar gerici zihniyetin kendisini yeniden yeniden üretmesi zeminini güçlendirmeye devam ediyor. Halkların barış içinde, kardeşçe bir arada yaşama zemini mezhepçi ve otoriter anlayışıyla her geçen gün daha fazla zehirleniyor. Sivas utancıyla yüzleşmek yerine katillere kol kanat gerenler yeni katliamlara davetiye çıkarmaya devam ediyor.Bunun için, insanca bir yaşam ve demokratik bir ülke isteyen herkesi hedef tahtasına koyanlara, halkların birlikte yaşama umudunu yok etmeye çalışanlara karşı ortak geleceğimizi kurmak için birbirimize daha fazla kenetleneceğiz.

“Ve dostluğu ve sevgiyi, onlarla birlikte büyüsün, bütün dünyayı sarsın diye yeni doğmuş tüm bebeklerin yüreğine yazmak” için mücadele edeceğiz.

Demokrasi için, barış ve kardeşlik için, adalet için mücadeleyi duraksamadan sürdürecek, yaşadığımız katliamların hesabını bir arada yaşam zeminlerini güçlendirerek, barış ve kardeşliğin ülkesini kurarak soracağız.

Zonguldak Demokrasi Platformu olarak, yirmi beşinci yıl dönümü vesilesiyle, Sivas katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetliyor, yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyoruz

Eğitim-İş Zonguldak Şubesi

Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci’nin açıklaması şöyled; “2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşanan ve tarihe “insanlık suçu” olarak geçen katliamın üzerinden 25 yıl geçti. Madımak Oteli’nde 33 aydın, sanatçı, yazar ve 2 otel çalışanı gencimiz yakılarak katledildi. 35 insanımızın yaşamına kıyan, ülkemizi faşizmin karanlık dehlizlerine çekmeye çalışan bu cumhuriyet karşıtı gerici eylemi bir kez daha şiddetle kınıyoruz.Aradan geçen 25 yılda katliamın sorumluları baştan savma bir şekilde yargılanmış, göz önünde olan bazı insanlar cezalandırılmış ancak katliamda yöneticilerin ve siyasi iradenin rolü sorgulanmamıştır. Bazı demokratik kitle örgütlerinin “insanlık suçunda zaman aşımı olmaz” talebiyle açtığı davada, “zamanaşımı kararı” verilmesini dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, “Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun” diye değerlendirmiş ve açıkça taraf olduğunu ilan etmiştir.

Ellerini kollarını sallaya sallaya gezen katiller, AKP’nin güdümündeki devlet eliyle ödüllendirilmiş, Sivas davasında katliamcıları savunanlar milletvekili, bakan olmuşlardır. Unutulmamalıdır ki, insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zamanaşımı olmaz.

Ülkemizde Sivas katliamını yaratan koşulların henüz ortadan kalkmaması, Sivas olaylarından gerekli dersin çıkarılamadığını göstermektedir. Türkiye’de hala inanç ve etnik ayrımcılık yapılarak halkımız kamplara bölünmeye çalışılmaktadır. Bugün Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden yurttaşlarımızın katilini koruyanlar ile Sivas katliamını yaptıran ve katillerini koruyan zihniyet aynıdır.

Eğitim-İş olarak diyoruz ki: Cumhuriyetin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan emperyalist güçler, gerici girişimler ve etnik ayrımcılıklar, milletimizin Cumhuriyet değerleriyle bütünleşmiş olması sayesinde hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır. Bu millet, kendisine bırakılan emanete sonsuza kadar sahip çıkacak, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edecektir.

Aydınlarımızı yakanların ağzından “Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta Yıkacağız” sloganının çıkması bir tesadüf değildi. İşte bu nedenle Eğitim-İş olarak, Atatürk’e ve Cumhuriyet devrimlerine saldıranlara inat, Atatürk’e ve Cumhuriyet devrimlerine sahip çıkmanın inancı ve azmiyle, bu acı günü “Cumhuriyeti Sivas’ta Kurduk, Sonsuza Kadar Yaşatacağız” sloganıyla anıyoruz.

Sivas katliamında yaşamını yitiren aydınlarımızı, sanatçılarımızı unutmadık, unutturmayacağız!

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 2 Temmuz Sivas, 5 Temmuz Başbağlar katliamıyla ilgili olarak yayımladığı mesajda, “Katliamların üzerinden 25 yıl gibi bir zaman geçmiş olmasına karşın tüm yönleriyle hâlâ aydınlatılamamış olması, faillerinin ortaya çıkarılıp cezalandırılamaması son derece düşündürücüdür” dedi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 2 Temmuz 1993’de Sivas’ta, 5 Temmuz 1993’de Başbağlar’da gerçekleşen katliamların 25. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı yayımladığı mesajda, “2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Kültür Şenlikleri için Sivas’a giden insanların kaldıkları otel, kendilerini protesto eden öfkeli kalabalıklar tarafından ateşe verildi. Aralarında yazar, ses sanatçısı, karikatürist, halk oyuncusu, 2 otel görevlisi ve 2 göstericinin bulunduğu 37 kişi, çıkan yangından etkilenerek yaşamını kaybetti. Sivas gibi büyük bir kentin en ortalık yerinde, mağdurların devletin en üst organlarıyla 7-8 saat önceden temasa geçtiği halde böyle bir katliamın yapılmış olması hepimiz için yüz karası, en büyük utancı oldu. Adeta cinnet getiren bir topluluğun tüm ülkenin gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliam pervasızca kullanılan kutuplaştırıcı, ötekileştiricidilin nasıl kötü sonuçlar doğurabileceğini gösteren acı bir örnek olarak tarihe geçti” dedi.

Kantarcı açıklamasını, “Olaydan hemen 3 gün sonra, 5 Temmuz 1993’te, Erzincan ilinin Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, sabah namazına gitmek üzere evlerinden çıkan 33 yurttaşımız acımasızca katledildi. PKK tarafından üstlenilen katliamın Sivas’ın intikamı olarakgerçekleştirildiği söylendi. Ülkenin birliğine kast edip bir etnik ve mezhepsel çatışma çıkarma amacı güttüğü çok açık bu iki olay ne yazık ki etkin bir şekilde soruşturulamadı. Katliamların üzerinden 25 yıl gibi bir zaman geçmiş olmasına karşın tüm yönleriyle hâlâ aydınlatılamamış olması, faillerinin ortaya çıkarılıp cezalandırılamaması son derece düşündürücüdür. Hele ki İnsanlığa karşı işlenmiş açık bir suç olan olayların zaman aşımı gerekçesiyle kapatılması kesinlikle doğru değildir” diyerek sürdürdü.

Kantarcı açıklamasını, “Hem Sivas, hem de Başbağlar içimizde kanayan yara olarak durmaktadır. Bu yara adalet sağlanmadığı sürece de kanamaya devam edecektir. Bu duygularla Sivas ve Başbağlar’da kaybettiğimiz tüm insanları saygı ve rahmetle anıyor, ülkemizin bir daha böyle acılarla karşı karşıya kalmamasını diliyorum” diyerek tamamladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: