Çağdaş HASAD Atilla Kaya ile devam dedi

Çağdaş Halk Sanatları Araştırma ve Sergileme Derneği (ÇAĞDAŞ HASAD) Yeni Yönetimini seçti

 

ÇAĞDAŞ HASAD, Geçtiğimiz Cumartesi Günü AKM Brifing Salonunda Olağanüstü Kongre gerçekleştirdi

Divan Başkanlığını Metin Genç’in yaptığı Kongrede yardımcılıklarını

Bilal Kara ve Cevdet Güven yürüttü.

Kongre de açılış konuşmasını mevcut başkan Atilla Kaya yaptı.Hem duygusal hem de ümit ve geleceğe yönelik önerileri de içinde barındıran konuşmasında Atilla Kaya şu düşünceleri dile getirdi;

“Derneğimiz ÇAĞDAŞ HASAD 1989’da Kuruldu. Ben kendim en azından ikinci jenerasyonum. Onun dışında yoktuk 1995’de bu kadroya eklendik. Kurulduğundan beri Zonguldak’ın kültür sanat, halk oyunları, tiyatro alanında faaliyet göstermeye çalıştık, halada çalışmaktayız. Derneğimiz inişli, çıkışlı dönemleri oldu.Çağdaş HASAD’ın 95’e kadar bir Atılımı oldu.Daha sonra sonra bir durağan dönemi oldu, kurucu abilerimiz çok daha iyi bilirler sonra 95 de bir çıkış yakaladık, kitlesel bir kalabalık hatta bunlara forse filosu diye biliriz yani çok iyi bir dönemdi .Sonra bir duraklama dönemi oldu. 2010 yılı sonrası yeniden bir hareketlilik yaşadık, yönetim olarak o tarihte Çaydamar’da güzel çalışmalar yaptık.Çaydamar Borusu bu kez Sanat-Kültürle ötecek diyerek, Muhtarımızın, Mimar Sinan İlköğretim Okulu ve derneğimiz birlikte çok kapsamlı “Çaydamar Şenliği” düzenledik.

Şimdi geldi gene aynı duraklama dönemine. Benim biraz sağlık sorunlarımdan, bu kişiye endeksli değil, benden önce kimler vardı. Benden sonrada birileri olacak elbet. Buna inanmasam burada olmazdım zaten. Bir tüzel kişiliği var Çağdaş HASAD’ın.  Bununla beraber doldurduğu bir alanda var. Hepimizin de bildiği, tarif edemediği bir anlamda duygusal bir yönü,hayata bakış açısından da bir yönü var, bu olduğu sürece egoistlikler sürdüğü sürece de bu Çağdaş HASAD devam edecek.

Bu dönemde inanın üzülüyorum, yani arkadaşlara bakıyorum hepsiyle görüşüyorum. Ama sosyal medya üzerinden ama sokaklarda görüşüyorum. Tabi herkes anılarını belirtiyor ne günlerdi, şöyle olsa böyle olsa tabi bununla birlikte duraksamamızda insanın yüreğini, incitiyor. Çok emek verdik bu konularda ne yapalım dedik hanımla, en büyük yardımcım mı diyim, ne diyeyim daha doğrusu . Kurucu abilerimizle bir kahvaltı yapalım, bir çıkış noktası bulablirmiyiz yönünde bir toplantı yapalım dedik, kahvaltı yaptık.

Kahvaltının sonucunda çıkan karar , kuruluş ayarlarına dönelim ,fabrika ayarlarına dönelim . Şu anda halk oyunları ,tiyatro o anlamda hemen çalışma yapabilecek kapasitemiz yok belki ama hepimizde belli bir birikim var, hepimizde en azından bir şeyler üretebileceğimizi düşünüyoruz. İşte sanatsal, kültürel anlamda olan şeylere dokunabileceğimizi düşünüyoruz.

Kentimiz farklı kültür-Halkoyunları dernekleri-kulüpleri olarak oldukça zengin.Bu alanda ortak bir şeyler yapabiliriz.

Biz bir şekilde bu şartları aşmak zorundayız .Son sözüm şu ki kayıtlara geçsin, maddi ve manevi çıkar gözetmeden uğraşan dernekler her zaman umuda yakılmış bir mumdur, böyle düşünüyorum ve derneğimiz adına da yıllarca inişli çıkışlı ayakta durabildiğimiz için Nazım Hikmetten bir alıntıyla bitirmek istiyorum.

NAZIM HİKMET’İN O ŞİİRİ

Dünyadan, memleketinden, insandan
Umudun kesik değil diye
Ya ipe çekilirsin ya atılırsın içeriye
Yatarsın on yıl, on beş yıl
Daha da yatacağından başka
Sallansaydım bir bayrak gibi ipin ucunda keşke demiyeceksin
Yaşamakta ayak direteceksin
Belki bahtiyarlık değildir artık
Boynunun borcudur fakat, düşmana inat bir gün fazla yaşamak”

 

Divan Başkanı Metin Genç,te ÇAĞDAŞ HASAD’ın kent kültürüne kattığı önemli değerler olduğunu, bugün kentte, Halkoyunları, Tiyatro,Müzik başta olmak üzere bir çok alanda oldukça insan yetiştirildiği, kentin bu alanda kent kültürünün korunmasına önemli katkılar yaptığını dile getirdi.

Gündem gereği,Açılış Yoklama ve Saygı duruşunun ardından, Faaliyet,denetim raporları okundu ve aklandı.

Tek liste ile gidilen seçimlerde ÇAĞDAŞ HASAD yeni yönetimi şu isimlerden oluştu

Atilla Kaya, Bahri Tetik, Bahaddin Arı, Levent Apaydın,Kenan Güntepe

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: