Akdemir’den Esnafa uyarı

Caddeler, sokaklar bizim. Yani halkın, insanların, hayvanların kısaca tüm canlıların ortak alanı.Ama gel gör ki; Bu alanlar hepimizin olmasına rağmen bir bakmışsınız, bir Manav esnafının,bir bakmışsınız Lokantacı’nın,Çaycının, Cafe’cinin, seyyar satıcının,toptan gıdacının, AVM’lerin olmuş.Tüm bu işgallerden sonra eğer yürümeğe yer kalırsa işte orası bizlere, yani tüm canlılara ait oluyor.Oluyor du?

Kentte tüm bu yaşamı düzenleyen kanunla, yönetmenlikle belirlenmesine rağmen gel zaman git zaman senin ağan benim paşam artık Zonguldak sokak ve caddeleri artık adım atılamaz haline geldi.

Oysa sokaklar sahne gibi, oralarda dönüyor hayatımız. Buralarda nefes alıyor, insan ilişkileri kuruyor ve buralarda birlikte yaşamayı öğreniyorsun. Ortak yaşamı paylaşıp, hayatı daha anlamlı kılmaya çalışıyorsun.

Ne zaman kadar bu kanun, yasa ve yönetmeliklerin bir kenara bırakıldığı,birilerine hizmet ettiği ana kadar.

Hafta başında (Pazartesi)Günü Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Kentteki Esnaf Odalarını temsilcileriyle birlikte Zabıta Müdür ve yetkililerinin de katıldığı toplantı düzenledi.Bende toplantının basına açık kısmını izledim.Başkan Muharrem Akdemir, kentte cadde ve sokakların gelişi güzel işgallerinin oldukça arttığını ve buna bir çeki düzen verilmesi için toplantı düzenlendiğini dile getirdi.

Yapılan toplantıya Zabıta Müdürlüğünün yanı sıra Esnaf Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, Bakkallar ve Tekel Bayiler Odası Başkanı Kadir Habiboğlu, Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Alparslan Küçük, Pazarcılar Odası Başkanı Erkan Küçük katıldı.

Toplantının esnaf ayağında katılması gereken bir birim ZTSO’sından temsilci yoktu.

Hatta Emniyet’ten, Milli Emlak Müdürlüğünden de yetkililerin katılmasında yarar vardı.

Çünkü, son günlerde en yoğun işgal haberleri AVM’ler den, özellikle son günlerde yeni moda Cafe tipi noktalardan ve Marketlerin dışarıya taşan Manav vb kısımlarından oldukça tepkiler geliyordu.Gerçi mesaj hepsine verildi ama toplantıda konuyu gündeme getiren esnaf odaları da çifte standart olmamalı dediler.

Çayocakları,Lokantalar toparlansın ama aynı caddedeki Kafeler,Market manavları da toparlanmalı diye Başkan Muharrem Akdemir’den Adaletli müdahale istediler.Akdemir yaz aylarının kendine has bir sergileme,satış-ticaret yöntemlerine dikkat çekti.Ama her şeye rağmen, özellikle kaldırım işgalcilerine yönelik sert açıklama yaptı.Akdemir; “Şehrimizi yaşanabilir tertip ve düzen içinde götürmemiz gerekiyor. Özellikle lokantalarda sorun var. Yemek içeride yenir. Kaldırıma masa atmanın bir anlamı var mı? Belli bir süre içinde herkes kendine çeki düzen veriri. Olmazsa kapatmaya kadar gideriz. Biz arkadaşlarımız ile görüşeceğiz simitçilerde dâhil herkese numara vereceğiz” dedi. Toplantı belirli aşamadan sonra basına kapalı devam etti.

Şimdi bu toplantıdan sonra gözler Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve ekibinde olacak.Alınan kararların nasıl uygulamaya konulacağını.Çifte standartların ortadan nasıl kaldırılacağını merak ediyor.Bu konuda Esnaf’ın da kentte yaşayan vatandaşlarında karşılıklı hoşgörüye ihtiyacı olacak.Bu şehir kimsenin tek başına yaşadığı,ticaret yaptığı yada yönettiği kent değil.Şehirde ortak yaşıyorsak yaşam alanlarımızı da ortak belirlemeliyiz.

Bu da kentin sahibi değil sakini olduğumuzun farkına varabilirsek başaracağız.

2 Temmuz’u geçiştirmek

2 Temmuz 93 Sivas Katliamının 25.Yıldönümü idi.Bu 2 Temmuz’da Hak-Hukuk -Adalet arayıcıları bu katliamın yıldönümünü geçiştirdiler. Demokrasi Platformu yazılı açıklamayla görev savdı.Alevi Bektaşi Topluluk temsilcileri de bu açıklamlara sadece imza koydular.

Kısaca 2 Temmuz 93’de Yanan bizdik, ama bu 2 Temmuz’da ise içi kararan,pasif duran,ürken,sinen de biz olduk.Kazanan Diktatör oldu.

Bakalım bu korkuyu ne zaman yeneceğiz?

Sağlıcakla kalın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: