Bizim Mahalle Ters Köşe oldu

Anı yaşa”, “Günü Kurtar”, “Mutlu ol”, “Bugün varsın”, “Geçmişe sünger çek”, sözleri aslında iktidarların,yönetenlerin kendi geleceklerini daha da sağlamlaştırmak, geleceklerini garanti altına almak için bizleri günlük düşün,hemen hareket et mantığıyla günümüzü geçirmeye, bunun biraz ötesi “şükretmeye”, “neyse bugünü de kazasız belasız atlattık” demeye kadar getiriyorlar.Oysa bizler,daha önceleri, Program-strateji-taktik konularında, uzak ve yakın hedefler üzerine ne tezler-tartışmalar yapmış bir mahallenin çocuklarıydık.

İşte bu bizim mahalle son günlerde bu yetişme ve gelişme tarzlarını terk etmeye,tıpkı yukarıda saydığım kavramlara kendini teslim etmeye kadar geldi.

Tüm bu davranışlar, bizim mahalleyi uzun süredir ters köşe yaptırıyor.

Son hafta da yaşanan bir iki konuya değinerek örnek vermek isti yorum.

Geçtiğimiz haftalarda Pusula Gazetesi Muhabirleri.(Zamanlamayı da iyi yaparak) Zonguldak Müftüsüne “Yaz Mevsimi geldi Kadın ve Erkeklerin birlikte nasıl denize girmeleri konusunda fikrini”soruyor. Kime? İl Müftüsüne.Yani Hal Müdürüne,Zabıta Müdürüne,Milleğitim Müdürüne değil.Müftü Rüstem Can’da konumu gereği,Diyanet’in ve doğal olarak Kuran-ı Kerime kaynak olarak değerlendirmede bulundu.

Bizim mahallenin değimiyle ilkesel olarak söylemesi gerekeni söyledi.

Bizim mahalle bu açıklamadan hareketle Kadın Platformunu toplandı ve Müftüyü kınamak için karar aldılar.Karar alıcıların kendi içlerindeki ayrışmaya değinmiyorum.Orada bile ortak duramadık.Yani soruyu soran ve soru sorulan kurum arasındaki konu bizim mahallede, laik yaşam elden gidiyora kadar geldi.Sonuç Kapuz Plajında herkez kadınlı erkekli denize girmeğe devam ediyor.Ama bizim mahalledeki kavga derinleşiyor.

İkinci konu; Bizim mahallede Fener Semti ile ilgili olarak gelişti.

Yine basında çıkan habere göre şekillenen bizim mahalle “Fener Bizimdir ,Fenerden Elinizi Çekin” diyerek  “Fener Halkındır Platformu” kuruldu.

Bizim Mahalle bu platform kurmaya ve dağıtmaya çok alışkın.

Son yıllarda kaç platform kuruldu,dağıldı ben sayısını ve ismini unuttum.

Aslında sadece Fener mi Bizim? Bu kent kimin?

Bu kentin caddeleri, sokakları, dağları,taşları tahrip edilirken,işgaller yapılırken bu kent bizim olmuyor mu?Hatırlar mı Bizim Mahalle Memurlar Lokali kat kat çıkarken Sahilde yine bir platform eylem yapmıştı.Hatta o açıklamada “Bu yapı yıkılıncaya kadar buradayız”denilmişti o akşamın ertesinde ne gelen oldu ne giden, ama Memurla Lokali daha da büyüdü ve şuan Ruhsatlı Düğün Salonuna dönüştü.Bizim Mahalle seviyor böyle popülist,günlük hatta mümkünse akşam vakti eylemlerini.

Bizim Mahalle bu konuda da Ters köşe oldu.Neden? İsmi geçen Vakıf için öyle bir algı oluşturuldu ki; Dersiniz ki Fener’in tümünü istemiş, o bölgeyi rant alanına çevirecekmiş gibi bir kamuoyunda tartışma yarattı.Oysa istenen bölgeyi Platform Sözcüleri oluşturanlar,koca koca vekiller bili yor.Fener Semtinde tıpkı diğer sosyal tesisler kadar hatta dahada dar bir bölge olan bugüne kadar atıl olan bir yer.

Neden Ters köşe oldu Bizim Mahalle?

AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan  Elmas TV’de Atilla Öksüz’ün Günün Manşetlerine bağlanarak TÜGVA’ya neresinin tahsis edilmesini açıkça belirtti.Ama devam etti ve şöyle dedi, “Fener’de çevredeki dernek lokallerinin nasıl alınıp işletildiğine bakmak gerekmektedir. Hadi buyurun, hepsini masaya yatırıp nerelerde ne olması gerektiğine dair bir çalışma yapalım ve ilk önce sizin toplantı yaptığınız yerden başlayalım. Sakatlar Derneği’ne bir yer verilmesi gerekiyor mu? Buyurun, lokal her yerde işletilebilir; Lokali Sakatlar Derneği’ne verelim, yan tarafında da çay bahçelerinin olduğu geniş bir alan var orayı da Derneğe verelim. Belediyemiz ile bu çalışmayı yapalım, Sakatlar Derneği hem Maden Mühendisleri Lokali’ni kullansın hem de yan tarafında Engelsiz Park ile birlikte bir sosyal donatı alanı yapalım”dedi

Bakalım Bizim Mahalleyi Ters Köşe olmaktan ne zaman kurtulacak?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: