Vali Ahmet Çınar’dan İlginç benzetme; “Kuması çok şehir: Zonguldak”

Merkez ilçe cazibesini sürdürüyor. Örneğin hemen yanı başımızda 40.Bini aşan nüfusla Kozlu ve bölgeyi yöneten AKP’li Belediye Başkanı Kerim Yılmaz var.Ama ne Kozlu’daki çarpık yapılaşma gündeme geliyor, ne ıslah imar planları,ne dere ıslahı.Kozlu mahallerini dolaşıyoruz neredeyse Yusuf Kaldı’dan, Hüdai Dökmeci’den Ali Bektaş’tan kalan yada yapılan işlerin üzerine bir şey konulmamış.

Üstelik bugün 40 binleri bulan Kozlu için gelecek nüfus planlaması ise 60 bin olarak hesaplanıyor.

Gel gör ne bugünün 40 binine hizmet eden bir belediye nede gelecekte 60 binlere hizmet verecek bir çalışma.Tek çalışma var. Yüksek katlı,binalar ve yeşil alanları, sosyal donatı alanlarının her gün daha azaldığı bir kent havasında.

Kerim Yılmaz’a sorsak mutlaka yeni dönemde Belediye Başkanlığına aday olduğunu ve yeni yeni projeleri olduğunu söyleyebilir.

Onunda gerekçesi olarak halkın desteğiyle gelmek isteği.

Oysa yakaladığı bu fırsatı ne kadar artıya çevirdiğine bakarsak fazla bir yol kat etmedi.

Ali Bektaş ve sonrasında Merhum Ertan Şahin’den devir alınılan işler tamamlanıyor.Kozlu’da tüm bu dev gibi sorunlar yaşanırken, Kozlu’nun en büyük sorunu “Denetim Mekanizması”nın eksikliği.

Türkiye’de onlarca ilden daha fazla nüfusa sahip ve üretim alanlarının ve eğitim (Üniversite) gençliğinin birlikte var olduğu kentte “Denge ve denetleme” mekanizması bugün itibariyle sadece basın yayın kuruluşları ve o yayın kuruluşlarındaki köşe yazarlarıyla yürüyor.

Oysa Kozlu demokrat,aydın yapısıyla önemli bir yerleşim alanı.

Ayrıca siyasal partilerin örgütlü olduğu bir ilçemiz.

Ama ne yazık ki başka ana muhalefet partisi (CHP) olmak üzere muhalif kesimler bu denge ve denetleme çalışmalarını yürütmede oldukça pasif bir durumdalar.

İş böyle olunca da AKP’li Belediye Başkanı Kerim Yılmaz yapılanlardan yada yaptıklarından oldukça memnun ki yeni dönemde yeniden aday olmayı düşünüyor.

O nedenle bu “Denge ve Denetleme” eksililiğini sadece muhalifler değil bir anlamda da Başkan Kerim Yılmaz’da gidermenin yollarını bulmalıdır.

Kerim Yılmaz 5393 Sayısı Belediye Kanunu’nun kendisine verdiği yetki ile örneğin; Kent Konseyi Çalışmalarını başlatabilir, öncülük edebilir.

Diğer Demokrat çevre ise bu “Denge ve Denetleme” ağını oluşturmak için tıpkı Zonguldak’ta önemli bir mevzi olan Demokrasi Platformu gibi çalışmalarla yerel yönetimlerin çalışmalarını ve daha yaşanabilir kentler oluşturmaya adımlar atabilirler.

Atılmaz ise ne olur?

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, gazeteci Atilla Öksüz’ün Elmas TV’de hazırlayıp sunduğu “Artı eksi” programının konuğu oldu.

Çınar Zonguldak ile ilgili ilginç benzetme yaptı.”Kuması çok şehir: Zonguldak”Diğer illerdeki geçmiş görevlerini Zonguldak’ta değerlendiren Ahmet Çınar, küçük veya büyük her şehrin bir hikayesi olduğunu, Zonguldak’ın diğer illerden farkının Taş Kömürü gibi stratejik bir madene sahip olması ve bunun yanısıra sayısı 60 binlere varan işçi kenti olması olduğunu söyledi.Vali Ahmet Çınar, Zonguldak’ı değerlendirirken, Zonguldak’ın bir diğer farkını da mizahi bir dille “Çok kumalı bir şehir” olarak değerlendirdi.

Vali Çınar, “Ben bunu mizah olarak söylüyorum. Şimdi dinleyenler ne diyor bu diyebilirler. Bakın TTK sahip olduğu kömür, hükmettiği işçi sayısı ve neredeyse Zonguldak’ın tamamını kapsayan arazileri ile bir kuma. Diğer taraftan Genel Merkezi Zonguldak’ta olan bir Sendika var. Bir diğer kumada bu. Aslında işin sahibi olarak millette bir kuma… Türkiye’nin çoğunluğunda muhafazakar Belediyeler var görevde. Zonguldak Belediyesi sol bir anlayışa sahip, onlarda kendilerince bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Bir kumada bu. Kuma olan evde huzurda olmaz, bereket de olmaz kavga olur” dedi.

Yani bunu açarsak; TTK’nın arazilerini kamudan çıkaralım,özele verelim,

Genel Maden İşçileri Sendikasını Ankara’ya taşıyalım.

Zonguldak Belediyesi “Sol’da CHP’de bunu da yerel seçimde AKP’ye verelim bir kalıyor geriye Millet onu da bir şekilde hallederiz ve Kumasız şehir olur Zonguldak.

Evet; Zonguldak 7 Kocalı Hürmüz misali, “Çok kumalı bir şehir”olarak tarif etti Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Peki Kozlu için ne diyebilir acaba Ahmet Çınar çünkü orada AKP’li Kerim Yılmaz var.

Evet; Kerim Başkan senin içinde mutlaka Ali Bektaş bir şeyler söylüyordur yaptığı sohbet toplantılarında.

Benden söylemesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: