Millet Kıraathanesi değil,Halk Kütüphanesi açtılar

Kdz Ereğli’ye Bağlı Karakavuz Köyün’de hayırsever vatandaş Cevat Kenanoğlu evinin alt katını Halk Kütükhanesi hizmetine açtı.Kdz Ereğli’ye bağlı Karakavuz Köyü’nde yaşayan Alevi-Bektaşi yurttaşların yaşadığı köyde, Almaya’ya giden ilk işçi kafilelerinde olan Cevat Kenanoğlu yıllar sonra köyündeki evini Kütüphaneye çevirerek çocukların kullanımına açtı.

 

Kdz Ereğli’ye bağlı Karakavuz Köyü’nde yaşayan Alevi-Bektaşi yurttaşların yaşadığı köyde, Almaya’ya giden ilk işçi kafilelerinde olan Cevat Kenanoğlu yıllar sonra köyündeki evini Kütüphaneye çevirerek çocukların kullanımına açtı.

Geçtiğimiz Pazar Günü Saat 14.00’de gerçekleşen Halk Kütüphanesi açılışına, bölgeden ve ülkenin değişik yerlerinden yazalar,araştırmacılarında yer aldığı kalabalık halk topluluğu katıldı.

Cevat Kenanoğlu’nun halkın, özellikle çocukların kullanımına açtığı Halk Kütükhanesinin açılış kurdelasını yine çocuklar yaptılar.Dedenin duasıyla birlikte kurdelerini kestiler.

Açılışta kısa bir konuşma yapan hayırsever vatanadaş Cevat Kenanoğlu şu ifadelere yer verdi, ”   Hacı Bektaş Veli’nin şöyle bir sözü var  ” Ne mutlu düşünce karanlığına ışık tutanlara”,  Atatürk ‘de diyor ki “Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir” hatta, Hacı Bektaş’ın güzel bir sözü daha var, ” İnsan En Büyük Okunacak Kitaptır” diyor yani herşeyin insanda olduğunu anlatıyor. Biz insansak! bir arada olmamızın bir nedeni var mı ? yok mu ? O zaman birlikte olacağız, kütüphane hazır ,beraber çalışacağız ,beraber bir yere geleceğiz. Çocuklarımız hakikaten şu anda çok sıkışık kaldığı bir dönemdeyiz. Bunu iyi izliyorum ben. İstediklerimizi çocuklara veremedik ,çocuklarımızın sokaklara terk edilmiş durumunu görüyoruz. Ananın, babanın yeterli olmadığını görüyoruz. Eğitimde aksaklıklar olduğunu görüyoruz.  Biz sahip çıkacağız bu ülkenin gelişmesi için biz sahip çıkacağız.Bu bakımdan çok önemsiyorum.Kütüphane neye yarar onu söyliyeyim Nazım Hilkmet diyor ki ”Yetmişinde bir zeytin dik birileri yer” işte ben yetmiş bir yaşındayım, sizlerle beraber o zeytini yemeye hazırım.

Geçmişten geleceğe uzanan bir köprüdür eğitim. Kitap okumak bizlere tarihimizi hatırlatır, aydınlanmanın bir yoludur kitap okumak. Köylerimizin dünyanın diğer yüzünü bilmesini sağlar, dünyadaki her milletin, her kültürün nasıl yaşadığını, nasıl bu günlere geldiğini gösterir kitap. Kitap ışıktır, bilimdir, bilim yuvasıdır, ilim yuvasıdır.  Bir yerden ekmeğimizi bir şekilde çıkarıyoruz.

Aç kalmıyoruz ,susuz kalmıyoruz ama eğitimsiz kalıyoruz. Cehaletin sonunu karanlık olduğunu herkes biliyor. Bizi cehalete sürüklüyorlar. Bu cehaletin karşısında dimdik duracağız, mücadele vereceğiz başka şansımız yok.

Değerli konuklar, değerli canlar bu açıdan dil, din, ırk,mezhep ayrılığı gözetmeksizin kitap herkesin kutsal bir yapısıdır.

Onun için herkesin elinde bir kitabı olsun. İnternetimiz olsun ,facebooklarımız olsun  ,tabletlerimiz olsun ama bir şey daha var böyle bitirmek istiyorum.

Evlerimizde konuk olduğunda, bir yere gittiğimizde, televizyonu kapatalım, interneti kapatalım, facebook’ u kapatalım yüz yüze gelip konuşalım .Konuşmadığımız için kültür zaafı oluyor. Konuşmadığımız için birbirimizi anlamakta zorluk çekiyoruz. Konuşmadığımız için birbirimize yabancı kalıyoruz. Konuşmadığımız için düşüncelerimiz bizden uzak kalıyor. Biz uzak kalmak için değil yan yana hatta göz göze, iç içe, cemal cemale yaşayan bir toplumuz. Ne oldu bize ? Şimdiye kadar niye yapamıyoruz bunu ? Bu bizim elimizde değil mi?”diye ifade etti

Kütüphane açılışına, Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam, Araştırmacı Yazar Ali Aksüt, Tele 1 Temsilcisi ve Hacıbektaş İlçesi Belediye Başkan Adaylarından Recai Aksu, Alevi Kültür Dernekleri Kdz Ereğli Şube Başkanı Mehmet Taştan ve önceki başkanları,Karakavuz Köyü Yardımlaşma Dernek Başkanı İhsani Kenanoğlu, Köy Muhtarı Temel İlik,Aşıklardan Gurbetçi Aşık Mahlasıyla tanınan Ali Kabadayı,Alevi Dedeleri yer aldı.

Katılımcı konukların konuşmalarının ardından,Etkinlikte ayrıca tanınmış sanatçılardan Gülcihan Koç ve Alevi Kültür Derneği Kdz Ereğli Şubesi yerel sanatçılarıda türkülerle, değişlerle katılımcılara neşeli dakikalar geçirdi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: