TTK kurtarma ekibi o günleri unutmuyor

Depremin ardından Zonguldak’tan bölgeye giden bin 564 madenci ve 74 mühendisten oluşan ekip, enkaz altından 32 vatandaşı canlı çıkarmıştı…

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) kurtarma faaliyetlerinde yer alan bin 564 maden işçisi ve 74 mühendis, Marmar Depremi’nde kazma, kürek ve tokmak gibi yer altında kullandıkları basit malzemelerle KocaeliSakarya ve Yalova enkazlarında 32 kişiye canlı olarak ulaşarak depremin görünmez kahramanları olmuştu.

Göçük ve enkazlara, yer altı kömür madenciliğinde kullanılan özel tahkimat metotlarıyla giren madenciler, kurtarma faaliyetlerinde önemli katkılar sunmuştu.TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü Asma Dilaver İşletmesi’nde maden teknikerliği yapan Alaaddin Kara, 17 Ağustos sabahına felaketle uyandıklarını belirterek şunları anlattı:

‘Esnaf para almadı’

Ereğli ve Alaplı ilçesinde mola için durduğumuzda esnaf bizim deprem bölgesine gittiğimizi duyunca ellerinde ne varsa ücretsiz vererek işçi arkadaşlarımızın karnını doyurmaya çalıştı. İlk gittiğimiz yerde canlıları almaya başladık. Canlıları almaya çalışırken ister istemez önümüze cesetler geliyordu. Gönüllü gitmemize rağmen ekibimle iki gün boyunca uyumadan çalıştık, birlikte 10 canlı çıkardık. Onlardan sonra cesetleri çıkarmaya başladık.”

‘4 gün başında beklemiş’

Kara, “Kurtarmaya çalıştığımız bazı insanlar korktukları için yıkık binaların arasından çıkamıyordu. Yanlarına gittiğimiz zaman bizden cesaret alıyorlardı. ” dedi.

Başmühendis Metin Şahin ise unutamadığı bir olayı şöyle anlattı: “Sakarya’da bir parkta yatıyorduk. Yanımıza bir kişi gelerek çocuğunun öldüğünü ve onu çıkartmamızı istedi. Dört katlı yarısı yıkılmış binanın içerisine girerek bir kat aşağıya indik. Baba ‘Çocuğumu köpekler yemesin diye etrafını tenekelerle kapladım’ dedi. Dört gündür başında beklediğini söyledi. Cenazeyi çıkardığımızda babası çok heyecanlıydı. Hemen oğlunu defnetmeye götürdü.”

http://www.milliyet.com.tr/ttk-kurtarma-ekibi-o-gunleri-gundem-2503461/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: