Kim Kimi Ters Köşe yapacak

Kurban Bayramının bitimiyle birlikte beklenen oldu.Tüm siyaset merkezleri önümüzdeki yerel seçimlerin hazırlıklarına başladılar.Her parti doğal olarak tüm belediyeleri almak ister.

Ama bu doğanın tabiatına aykırı. O Nedenle AKP Milletvekili Ahmet Çolakoğlu’nun “Yerel seçimde tüm belediyeleri alacağız” Sözü Çolakoğlu’nun da siyasette ki acemiliğine vermek lazım.

Diğer yandan AKP-CHP-MHP ,İYİ Parti tıpkı 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı’nın resmi olmasa da devam ettirir pozisyondalar.

HDP ve Sosyalist Grupların yerelde ayrı bir çalışma için ne enerjileri nede öne cesaretle öne çıkacak kadrolarını henüz göremiyoruz. Aslında oy oranında (Özellikle geçtiğimiz 2014) Yerel seçimlerinde kritik kazanılan ve kaybedilen oyların oranına bakarsanız bir anlamda da sosyalistlerin oyları çok kıymetli ama bunu utangaç olarak değil de cesaretle dile getirecek ve sahada yer almalarıyla gösterebilirler.

AKP’ye yakın basın mensuplarının yazdıklarından anlaşılan AKP Özellikle Merkez İlçe, Ereğli,Çaycuma, Kozlu, Alaplı için özel hazırlık yapıyor.

Merkez İlçe’de AKP’nin kimi çıkaracağı bir anlamda CHP’nin adayına bağlı.

Yani Mevcut Başkan Muharrem Akdemir yeniden aday olursa karşısına niye bir Devrek’li Özcan Ulupınar’ı çıkarsın. Bence AKP’nin kasasındaki aday Ulupınar değil

Eğer çıkarırsa bu kez elindeki Devrek’i de CHP’ye kaptırabilir.

Ayrıca MHP’nin Merkezde yakaladığı avantajı daha ilerletmeden çok, geri düşmeyi yaşamaması için aday profili önemli.

Uzun süredir MHP yerel yönetimlerde temsil bile edilemiyordu, bu dönem üç meclis üyesi ile döneme başlamıştı.bunu koruması bile çok önemli, çünkü MHP’nin de bu durumunu zora sokacak İYİ parti çalışması var.

Çaycuma’da AKP’nin en zorlanacağı ilçelerden birisi.”Ağacın Kurdu kendi içindedir” sözünden hareketle.

CHP Çaycuma’da ancak çoklu adayla seçime kavgalı girerse CHP’nin durumu zora düşer.Ki şimdiden bir elin tartışmayı körükleyen, sürekli ateşe odun atan bir çalışma bu durumu değiştirebilir.Hep söyledim.Taş yerinde ağırdır, kim dostlarımızın Bülent Kantarcı’yı Zonguldak’a çekme düşüncesi de bu oyunun bir parçası halini aldı.

Aksi taktirde CHP’ de Çaycuma için bir değişiklik olacağını tahmin etmiyorum.

Kantarcı da yeni dönem için belki bu kez, hep bildiğini değilde, kollektif akılla ikinci kez Çaycuma ve Bölgeyi daha da yaşanabilir, cazibe merkezine dönüştürebilir.

Kozlu’da AKP Mevcut Başkanı Kerim Yılmaz doğal olarak, halkın gücüyle yeniden seçilmek isteyen bir tutum içinde.Parti ile olan ilişkilerine bağlı.

Şuan itibariyle Eski Başkan Ali Bektaş’ında çalışma yaptığını biliyoruz.Kerim Yılmaz AKP’den yeniden aday adayı olduğunda parti içinde önemli bir rekabetin çıkacağı kesin.Kerim Yılmaz iktidar gücünü kullanarak çalışmalarını sürdürüyor.Ali Bektaş henüz parti rengini vermedi.

Kozlu’da CHP’nin adayı ve profili çok önemli.

Kozlu’da fırsatlar kaçınca yeniden ayağı kalkmak güçleşiyor.CHP Merkez İlçe Başkanı Cengiz Bank’ın Belediye Başkanlığıyla ilgili tutumunu herkes biliyor.Ama Bank bu süreyi bir Ana muhalefet partisi lideri olarak iyi performans gösteremedi.

Yani AKP Belediyesi’nin Kozlu halkına yönelik yönetim ve hizmet şekliyle ilgili olarak ne düşündüğünü kamuoyu merak etti.

Aslında Kozlu’da tıpkı Çaycuma’da Bülent Kantarcı’nın yaptıkları gibi bir değişim ve dönüşüme ihtiyaç var ve potansiyel olarak seçmen yapısı olarak buna en yakın ilçelerimizden birisi.

Beğeniriz beğenmeyiz, CHP’den, DSP’ye oradan AKP’ye giden Ali Bektaş’ın çalışması, bölgede değişime ihtiyaç olup olmadığını bizlere yaşattı,gösterdi.

Kimimiz yaşam alanlarından faydalandı, kimimiz arsa alanlarından.

Kimin hangi mantığa göre hareket edeceği kişinin siyasi-politik-kamusal-kişisel-ranta dayalı vb. bakış açılarına bağlı ama değişim şart olduğunu gösterdi.

O nedenle CHP Kozlu’yu ancak bu değişimi, dönüşümü gerçekleştirecek adayla başarabilir.

Kilimli’de CHP Ali Arslankılıç’la seçimi aldı.Ali Başkan’ın o günkü duruma, CHP’nin de Ali Başkan’a ihtiyacı vardı.Yeni dönem yeni durumların ve yeni ihtiyaçların olmasını gerektiriyor CHP açısından.AKP mutlaka Kilimli’ye asılacak ama Seçkin Özdemir ile mi? Yeni adayla mı onu da izleyip göreceğiz.

Dedim ya, Kurban Bayramı bitti Yerel seçim start yeni aldı.

Bakalım Kim Kimi Ters Köşe yapacak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: