Paçoz Masalı- Göngör Şenkal Yazdı

Cumartesi Anneleri’nin eylemi barışçıl, sonunda basın açıklaması yapılan sesiz bir oturma eylemidir.

Bu eylemin 700. toplanma haftasında meydana gelen olayların sorumlusu, etkinliği bir son dakika kararıyla yasaklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dur. Bu kararla birlikte Galatasaray Meydanı polis araçlarıyla işgal edilmiş, etkinliğe gelenler bir anda kanunsuz eylem yapan insanlara dönüştürülerek devlet şiddetine maruz bırakılmıştır.

Yaşlı genç, kadın erkek ayrımı yapmaksızın, Milletvekilleri de dahil herkese saldıran kolluk kuvvetleri, saldırılara daha saat 11’de (etkinlikten bir saat önce) başlamıştı. Basına yapılan açıklamada saldırıların nedeni olarak, saldırıların ikinci saatinde pasaja sıkıştırılan bir grup gencin kendini savunması gerekçe yapılmıştır. Bu doğru değildir! Kolluk, toplanmayı engellemek için göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve tazyikli su kullanmıştır.

Meselenin özeti şudur: Türkiye açık ya da kapalı koalisyonlar olmadan yönetilemiyor. AKP-FETÖ koalisyonu bozulduktan sonra kurulan AKP-Ergenekon koalisyonu şiddet ortamını yeniden alevlemiştir. AKP, eğer geleneksel devlet çizgisinden bağımsız olsaydı kaybedilenlerin sorumlularını ortaya çıkarıp yargılardı. Ama, yapamaz! Önce, devlet çizgisi bu partinin ana belirleyenidir. Sonra, gözaltına alınanları ortadan kaybeden kadrolar AKP ortağıdır. Süleyman Soylu ise, o kadroların Hükümetteki temsilcisi!

Son bulmalı!

Evet, istismar ve kandırmaca son bulmalı! Devletin hiçbir eylemi hukuk dışında olamaz. Hukuk dışı bir biçimde ortadan kaldırılan(!) yakınlarını arayan insanları ve bu insanlık ayıbına karşı çıkanları terörist diye karalayarak devlet saldırısını meşrulaştırmaya çalışmanın adı istismar ve kandırmacadır. Esas son bulması gereken budur.

Devlete karşı eylem!

Yandaş basında eylemin devlete karşı olduğu vurgulanarak itibarsızlaştırılması amaçlanıyor. Elbette eylem devlete karşıdır. Birincisi: Yurttaşın can güvenliğini almak, kamu gücünü temsilen devletin sorumluluğundadır. İkincisi:Birçok insanın tanıklığında devletin kolluk güçleri ve askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra kendilerinden bir daha haber alınamayan insanları kime soracağız? Faillerin ortaya çıkarılıp cezalandırılmasını yıllardır engelleyen devlet ise, hak arama eylemi devlete karşı değil de kime karşı olacaktı?

Devlete karşı da hukuk mücadelesi vermek yurttaşların hakları arasındadır.

Söylediklerini kendisi anlamayan Bakan Soylu, Cumartesi Anneleri’nin eylemini karalamaya çalışırken, eyleme katılanları öldürülen başka insanların acılarıyla bağlamaya çalışıyor. Evet, sorunların öldürerek çözülmesi gibi bir yol asla olumlanamaz. Hiçbir annenin, aslında hiç kimsenin acı çekmemesi asıl isteğimizdir. Anneler arasında ayrım yapmak devlet aklıdır. Cumartesi Anneleri’nin eyleminin içeriği bellidir ve 23 yıldır öğrenilmiş olmalıdır.

İçişleri Bakanı’nın ifadesiyle, teröristlerin öldürdüğü kişilerin anneleriyle devletin öldürdüğü/kaybettiği kişilerin annelerini kıyaslamak, Soylu’nun mantığıyla, terör örgütleriyle devleti kıyaslamak/eşitlemek anlamına gelir ki, açıklaması Soylu’ya düşer.

Son olarak: Bir Bakan yurttaşlara paçoz deme hakkını kendinde görüyorsa, vatandaşlar da aynı hakkı kendinde görecektir. Ve vatandaş, Bakan’a, ondan daha demokratik davranarak, paçozun anlamlarından uygun olanını kendine seçme hakkını savunacaktır.

Cumartesi Anneleri devlet tarafından kaybedilen yakınlarını 23 yıldır arayıp sormaktadır. Bu zaman içinde, Gözaltında kayıpların en yoğun olduğu dönemin emniyetçisi Mehmet Ağar’dan Zarrab’ın altına yatan Muammer Güler’e kadar birçok İçişler Bakanı gelip geçmiştir. Ancak acılı Cumartesi anneleri hep oradaydı. Süleyman Soylu bu bilgiye sahip olmalı/ydı.

Özellikle basın aracılığıyla yapılan devlet provokasyonuna son verilmelidir. Nihayetinde kervan yürüyecektir.

 

Güngör Şenkal

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: