“Savaş, savaş naraları atanların değil ,bizim, çocuklarımızı katlediyor”

1 Eylül ,İnsanlık tarihine en acımazsız ve en kirli savaşı ,45 milyon insanın öldüğü 2.Dünya Savaşı’nın başladığı gündür.Konuyla ilgili olarak, Siyasi Parti ve kitle örgütlerinden ayrı ayrı açıklamalar geldi

 

Yeşil ve Sol Gelecek Partisi İl Sözcüsü Ali Topaloğlu; “Barış içinde eşit,özgür,yeşil bir dünya mümkün!”dedi

 

Birleşik Kamu-İş’e Bağlı Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci’de, “Savaşın, terörün, şiddetin olmadığı bir dünya diliyoruz” dedi

 

Yeşil ve Sol Gelecek Partisi İl Sözcüsü Ali Topaloğlu

 

Açıklamada Topaloğlu şu düşüncelere yer verdi, “Bugün,o savaşın üzerinden neredeyse 70 yıl geçmesine rağmen dünyayı yöneten güçler değişen bir şey olmadığını ,geleceği savaşla inşa etmekten vazgeçmediklerini her fırsatta gösteriyorlar.Başta bölgemiz olmak üzere tüm dünyada silahlar konuştukça kadınlar,gençler,çocuklar başta olmak üzere bütün insanlık ve doğa ağır bedeller ödüyor. Hala kadınlar ,çocuklar ve gençler ölüyor,sakat kalıyor,salgın hastalıklar,evsizler,sığınmacılar çoğalıyor.

Suriye’de Irak’ta ve tüm Ortadoğu’da insanlık savaşlarla boğuşurken,bizlerin geleceğin karanlığını gördüğü yerde,birileri petrolün siyahını,bizlerin koruduğu yeşil dünya düşlerinin yanında birileri doların yeşilini görüyor.Dünya halklarının mutlu biçimde yaşatabilecek kaynaklar savaş için harcanıyor.

Barışsız geçirilen  her gün insan türüne mutlu bir gelecek inşasında kıymetli olan zamanını kaybettiriyor. Barışsız her gün yanan bir orman,Ölen bir çocuk,yok olan umutlar ve tükenen kaynaklar, birbirine kör ve sağır insanlar ,daralan yaşam alanları ve yeni bir savaşın kıvılcımı olarak karşımızda duruyor.

Barışsızlığın bedelini annelerimiz evlatlarımız ,neslimiz,gezegenimiz ve gelecek nesiller ödüyor.

Savaş , şavaş naraları atanların değil ,bizim, çocuklarımızın ,doğanın canına katl ediyor. O yüzden barışa dair tüm çabalar ,eylemler yaşamsaldır. kirli hesaplara kurban edilecek bir canımız bile yoktur.

Yeşil Sol Parti Olarak;

Böyle bir dünya’da kurduğumuz’ Yeşil Dünya’ ,güzel gelecek düşleri gereği,berış mücadelesini sürdürmeyi ve barışın sözcülüğünü yapmayı vazgeçilmez görev sayıyoruz. Barış demek aşk demektir, barış demek ağaçların altında söylenen sevda sözleridir.Barış umut demektir. gelecek demektir. barış demek daha iyi eğitim,daha mutlu çocuklar  daha yaşanabılır daha yeşil daha demokratik ve özgür dünya demektir.Barış demek,kimsenin bir diğerinin kökenini önemsemeden ,sadece gözlerinin içine bakarak konuştuğu bir hayat demektir.Barış, annelerin cumartesi günleri evlatlarıyla elele Beyoğlun’da umutla yürüyebilmesidir.Barışın iyileştirici gücüne hepimizin ihtiyacı olduğu bugünlerde  bir kez daha barış içinde eşit,özgür, Yeşil bir dünya için mücadeleye devam diyoruz.

 

Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci;

 

“Günümüzde de küresel emperyalizm saldırganlığını bütün vahşetiyle sürdürmekte, dünyanın daha birçok ülkesinde sömürü ağlarını genişletmek için kan ve gözyaşı dökmektedir.

Bugün milyonlarca insan açlıkla karşı karşıyayken, bu insanlara yardım eli uzatmak yerine, kaynakların silahlanmaya ve savaşlara ayrılması, insanlığın en büyük çelişkisidir. Sonu getirilemeyen çatışmalar, terör ve şiddet, Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında insanlığın geleceğini tehdit etmektedir.

Ortadoğu’nun ekonomik kaynaklarını kontrol etmeye yönelen emperyalist güçler, bu amacı gerçekleştirmek için Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmiştir. AKP iktidarı da bu saldırgan savaşta ne yazık ki  emperyalistlerin safında yer almıştır. BOP bu bölgede insanları birbirine kırdırmış büyük göçlere ve katliamlara neden olmuştur. BOP’u savunan güçler , iş birlikçiler ve diğer  yapılar  bu bölgeye en büyük kötülüğü yapmakla beraber , halkları da birbirine düşman etmeyi başarmışlardır. Bunların arasında mezhep ve etnik kavgalar başı çekmektedir.  Bu nedenle BOP hayır demek insanlığa ,evrensel ilkelere ve  sosyal barışa evet demektir diyoruz.

Dünyanın ilk antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşını yaparak tüm mazlum uluslara bağımsızlık kapılarını açan Türkiye’nin, bugün mazlum uluslara silah doğrultanlarla aynı safta yer alan bir siyasal iktidar tarafından yönetiliyor olması ülkemiz için üzüntü vericidir

Türk ulusu, emperyalizme karşı verdiği kurtuluş mücadelesinde savaşın ne kadar korkunç olduğunu, yıkımını, kan ve gözyaşını çok yakından ve derinden yaşamıştır. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Bir ulusun hayatı söz konusu olmadıkça savaş bir cinayettir.” diyerek, savaşın insanlık için yıkım ve felaket olduğunu belirtmiştir. “Yurtta barış, dünyada barış” sözüyle de ülkemizde ve tüm dünyada barışın yaşanması gerektiğini vurgulamıştır.

Eğitim-İş olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın değişik coğrafi bölgelerinde sürmekte olan savaş, şiddet ve terör eylemlerini nefretle kınıyor, lanetliyoruz.

Barışın, sevginin ve hoşgörünün herkes tarafından yaşam biçimi olarak benimsendiği; savaşın, terörün, çatışmanın, şiddetin, kavganın olmadığı bir dünyada yaşamak dileğiyle, tüm halkımızın ve dünya halklarının Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz.”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: