Son baharım sombahardır benim

  • * Herkes için
    “Siz sonbaharı seversiniz” dedi telefonda. Özellikle de Ankara’nın dedim. Ekledim; Orhan Veli de severmiş, Attila İlhan ve Müfide Güzin Anadol da. Hiç biri hayatta değil şimdi. Onları hayatlarının sombaharında yitiriverdik…
    ***
    Yahya Kemal’den alıntıladığım şu iki dizede, sonbahara değgin anlam yoğunluğu çağrışım varsıllığını dyumsuyor musunuz siz de?: “Günler kısaldı, Kanlıca’nın ihtiyarları/ Bir bir hatırlamakta geçen sonbaharları”…

Adım Sonbahar şiiriyle nasıl seslenmiş Attila İlhan:
“ nasıl iş bu ?/ her yanına çiçek yağmış / erik ağacının/ ışık içinde yüzüyor neresinden baksan / gözlerin kamaşır. /Oysa ben akşam olmuşum / yapraklarım dökülüyor / usul usul /adım sonbahar…”

Ahmet Haşim’in Merdiven şiirini de unutmayalım: “
Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden/ Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak /Ve bir zaman bakacaksın semaya ağlayarak /Sular sarardı yüzün perde perde solmakta”

Kardeşi Demir’i yitiren Müfide Güzin Anadol ardından şöyle seslenmişti: “Sen değilsin Nakkaş Tepe’de yatan/ Benim”. Hüznü, acıyı,ölümü bu denli yoğun başka hangi söz anlatabilir?

BENİ GÜZEL HATIRLA

Beni güzel hatırla/ Bunlar son satırlar /Farzet ki bir rüyaydım esip geçtim hayatından / Ya da bir yağmur sel oldum sokağında/ Sonra toprak çekti suyu/ kaybolup gittim /Belki de bir rüyaydım Senin için/.. Uyandın ve ben bittim /Beni güzel hatırla”

***
“Düşen bir yaprak görürsen, beni hatırla demiştim /Her sonbahar rüzgârında / sarı sarı yapraklar arasında/ Sen gelirsin aklıma !
Bir sonbahar’da bir hayal kırıklığı yaşadım. Bir başka sonbahar’da, mutluluğu yakaladım.Neveser Kökdeş’e ait şarkının güftesini fısıldadım eşimin kulağına:
“Sevdim seni aşkı anladım/Hayat ne güzel ne hoşmuş/Ne kadar şirinsin sen/ Ne kadar güzelsin sen/ Bu cihana bedelsin sen/ Kalbimdeki canan sen” diye…
***
Sonrasında ne mi oldu ?

“Üç meyvesi var bu aşkın/ İki çiçek bir de böcek/ İki Torun biri kız biri erkek / Tadı damağımda artık/ Bu ölümsüz sevgimizin”

Herkese de böyle bir sevgi, yaşam dilerim…Çünkü içinde sevgi olmayan her şey ölümle eştir bana göre…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: