Kitaptan Korkan Üniversite

Zonguldak Valiliği,Bülent Ecevit Üniversitesi işbirliği ile Zonguldak Dernekleri Federasyonu’nun da katkılarıyla düzenlene Birinci Zonguldak Kitap Fuarı,Üniversite Rektörü Mustafa Çufalı, Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’ın konuşmalarıyla açıldı.Zonguldak Belediye Başkanı(şehremini) Muharrem Akdemir’e konuşma verilmemesi ise yorumlara neden oldu.BEÜ Rektörü Mustafa Çufalı’nın, ” Dinimizin de ilk emri ‘oku!’ diyerek başlar. Sözü ile, Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’ın “Geçmişten geleceğe büyük aktarımlar kitap üzerinde olur” sözüyle başlayan Kitap Fuarı’nda ağırlıklı olarak Siyasal İslam’ın,Cemaat-Tarikatların yayın evlerinin bulunması İlk kez düzenlenen Kitap Fuarına gölge düşürdü.

Bilim yuvası olarak BEÜ’nin tek yanlı, ağırlıklı olarak bir ‘mahalleye’ hitap eden yazar ve yayınevi tercihi Kitaptan korkan üniversite yorumlarına neden oldu.

Valilik, Bülent Ecevit Üniversitesi işbirliği ile Zonguldak Dernekleri Federasyonunun da katkılarıyla 1-7 Ekim 2018 tarihleri arasında 1.Zonguldak Kitap Fuarı düzenlendi. Kitap Fuarı’nı açılışını Vali Ahmet Çınar,BEÜ Rektörü Prof.Dr.Mustafa Çufalı, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir,protokol üyeleri yaptı.

Açılış töreninde konuşan Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, “Zonguldak Valiliğimizin düzenlediği, bizimde ev sahipliği yaptığımız kitap fuarına hoş geldiniz. 1. Kitap Fuarı’na hoş geldiniz. Kitapla ilgili konuşmalar çok uzun olur. Süresi belli olmaz ama açılış konuşmasında sizleri ayakta bekletmemek ve Sayın Valimize daha fazla zaman ayırabilmek açısından çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Belki bir iki cümle söylemek gerekir. Kitap diyince, hemen hemen her kültürde, millette olduğu gibi bizim kültürümüzde de kitap üzerine deyimler, atasözleri mevcut. Kitap bizim her şeyimiz. İçinde bulunduğumuz çağda kitapların hem niteliği değişiyor, hem niceliği değişiyor. E-Kitap’lardan başlayarak artık kitabın formatı değişmeye başladı. Buna bağlı olarak da ve bunu zorlayan olarak da okuyucu kitlemiz özellikle genç okuyucularımız kitap konusunda bizden çok farklı düşünüyorlar. Ama özet olarak söylemek gerekirse kitap format değişmesine rağmen insan tarihi boyunca hiç değişmeyecek, ihtiyacı azalmayacak. Bize doğru yolu gösteren araçtır. Dinimizin de ilk emri ‘oku!’ diyerek başlar. Oku kelimesi herhangi bir şeyi okumak değil de, zaten ayetlerin devamında var. Nasıl okumak gerektiği üzerine de açıklamalar var. Bizim medeniyetimiz kütüphaneler üreten, Batı’da veya dünyanın diğer yerlerinde kitaplara gereken önem verilmezken bizim medeniyetimizin bina edildiği kütüphanelerimizdir. Kitabın değerini anlatmaya lüzum yok. Bizim birçok özdeyişlerimiz var. Hepimiz kitabın ortasında konuşmamız ve doğruyu konuşmamız gerekir.” Dedi.

Vali Ahmet Çınar’da konuşmasında medeniyetlerin kitapla bina edildiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Birinci kitap fuarımız hayırlı olsun. ZONDEF’in, BEÜ’nün çok emeği var. Herkesin çok emeği var. Başlangıçlar çok önemli, ertelerseniz başlangıçlar olmuyor. Birikme oluyor. Bu tören ve fuar çok önemli, bunu hepimizin bilmesi gerekir. Devlet yöneticilerinden gelen desteği de, toplumun kanaat önderleri, sivil toplumun temsilcileri, herkesin burada destek olması gerekir. Kitapsız olmaz. İnsanlar ve medeniyetler her şeylerini kitap üzerinde yaparlar. Geçmişten geleceğe büyük aktarımlar kitap üzerinde olur. Hepimiz bir araya gelip, fuar düzenleyip, iş adamlarımızın ve firmalarımızın buna parasal destekler verdiğini, bu şehre ilan edersek, bu gayretimiz amacı anlaşılmış olur. Kitapsız olmaz. Hani birine hakaret ederken kitapsız derler. Biri yanlış bir şey yaparsa kitapsızlık yapma derler, sen ne kitapsız adamsın derler. Kitapsız olmak hakarete maruz kalmaksa demek ki iyi olan kitap ile haşır neşir olmak. Buyurun hep beraber kitap ile iyi olalım”dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: