Yabancılaşma halleri

Cumhuriyet Gazetesi’nde bir haber var; Prof. Dr. Bahriye Üçok öldürüleli 28 yıl olmuş… Üçok, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi, eski Ordu milletvekili, gazetenin yazarı, ADD üyesi ve yaşamı boyunca İslam ve kadın, İslamiyet’te kadının yeri ve önemi konularında çalışmalarda bulunmuştu… 6 Ekim 1990’da evine gönderilen bombalı paketin patlaması sonucunda yaşamını yitirmişti.

Bunun gibi iki ADD başkanı da hayatlarını kaybetmişlerdi.

Muammer Aksoy, 19 Mayıs 1989 tarihinde Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurmuştu ve 31 Ocak 1990 tarihinde Ankara Bahçelievler’deki evinin önünde kurşunlanarak öldürülmüştü… Faili bulunamadı.

Muammer Aksoy, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Zürih Üniversitesi’nde Hukuk ve Devlet Bilimleri Fakültesi’nde doktora yapmıştı. 1961 Anayasa’sını yapan kurulda sözcü olmuş ama 12 Mart 1971 Muhtırasından sonra tutuklanmış ve aklanmıştı. 1977 yılında CHP’den milletvekili seçilmiş, Avrupa Konseyi Türkiye Temsilciliği, Türk Hukuk Kurumu Başkanlığı, Ankara Barosu Başkanlığı yapmış ve Ord. Prof. Dr.HıfzıVeldet Velidedeoğlu, Prof. Dr. Bahriye Üçok, Prof. Dr. Bahri Savcı, Prof. Dr. MünciKapani gibi aydınlarla Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurdu.

Öldürülen son ADD’li başkan yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı. Kışlalı 19 yıl önce 21 Ekim 1999 tarihinde evinin önünde bombalı bir saldırı sonucu öldürülmüştü. Failleri bulunamamıştı. Kışlalı, Hacettepe Üniversitesi’nde siyaset sosyolojisi alanında öğretim üyeliğine başlamış ancak askerlik dönüşü göreve başlatılmamıştı ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne geçmişti. 1977 yılında CHP milletvekili seçilmiş ve kültür bakanlığı yapmıştı.

Gördüğümüz gibi üç profesör ve ADD üst yöneticisi göreve geldiklerinden kısa bir süre sonra öldürülmüşler ve failleri bulunamamıştı! Neden öldürüldüler, kimler öldürdüler ve failleri neden bulunamadı?

Bugüne kadar 17 bin faili meçhul cinayet olduğu söyleniyor; bunların failleri kim, devlet neden bulamıyor? Derin devlet deniyor; derin devlet ne, kimler için çalışıyor?

1970’li yıllarda 5 bin, 1980 sonrası 50 bine yakın Türkiye vatandaşı öldürüldü, neden? Neden önleyemiyoruz?

Bu olgu bir yabancılaşma alanıdır… bizleri birbirimizden koparan, yabancılaştıran…

Başka yabancılaşmalar:

Ordu’da doktorlara acil durumlar dışında ameliyat yapmayın talimatı krize neden oldu. İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip, İstanbul için de aynı duruma dikkat çekti. Eski İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör: İthal ilaçta firmaya ödenen kur sabit ve 2,69 lira. Avro 7 liralarda. Firmalar Türkiye’ye ilaç vermek istemiyor, ilaçlar depolarda tutuluyor… Bu kadar lüks yaşarken ilaca para bulamıyoruz…

İstanbul’daki 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçiler temel ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmaması nedeniyle iş bıraktığından kaldıkları koğuşlara jandarma tarafından gece yarısı baskını yapılmış, koğuş kapıları kırılmış ve 543 işçi gözaltına alınmıştır. Ve bu işçiler arasında iş kazaları nedeniyle yüzlerce işçinin öldüğü iddia ediliyor. Ve işçilere öğle yemeğinde sadece domates, salatalık, ekmek ve ayran verildiği sosyal medyada paylaşılmış…

Kömürle çalışan elektrik santrallerinin yarattığı kirlilik ve tahribat hiç dikkate alınmıyor, yüze yakınının yapımı planlanıyor, programlanıyor.

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyo-mühendislik Bölümü’nde Prof. Dr. Aynur Gürel ticari ve tıbbi değerlere sahip bazı bitkileri laboratuvar ortamında, normalden çok daha hızlı bir şekilde büyüyen, farklı bitki türlerinin hücre, doku ve organları kullanılarak “in vitro kültürler” oluşturmaktadır… Bu da doğaya yabancılaşma değil mi?

İşte, insana ve insanın doğaya yabancılaşmasının nedeni özel mülkiyettir, doyumsuzluktur; kapitalizmdir. İnsanlar emeklerine, üretime, araçlara, varlıklara ve bireylerden başlayarak topluma yabancılaşmıştır. Para ve meta, izolasyon-put malzemesi görevi görmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: