And, Cumhur İttifakını bozdu

2013 Yılında Milli Eğitim bakanlığı okullarda okutulan öğrenci Ant’ı kaldırmıştı. Eğitim İş ve Türk Eğitim Sen Danıştay’a dava açmıştı. Dava  geçtiğimiz günlerde sonuçlandı.  Her iki sendikada davayı kazandı.

İşte ne olduysa bundan sonra oldu.Danıştay’ın bu kararına karşı Memur-Sen’e Bağlı Eğitim-Birsen Şube Başkanı Sadettin Dede açıklama yaptı ve, “Eski Türkiye’nin hortlatılmasına geçit vermemelidir!”derken, Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci ise, “Memur Sen’nin andımızdan duyduğu art niyeti  kınıyoruz !”dedi

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Salı (Dün) TBMM’de Grup toplantısında yaptığı toplantıda konuyu gündemine aldı ve tıpkı Eğitim-İş gibi Ant’ın yeniden okunmasındaki memnuniyetini dile getirdi ve bu konuda yasakçı zihniyeti kınadı.İşte bu kınamanın da içinde olduğu Bahçeli’nin konuşması sonrasında 2019 Yerel seçimlerinde ittifak yapmayacağını duyurdu.Bu aynı zamanda Cumhur ittifakının da çatladığını, bozulduğu yorumları yapılmaya başlandı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

Bahçeli yaptığı açıklamada, yerel seçimlerde AKP ile ittifak yapmayacaklarını söyledi.

Bahçeli, “Yerel seçimlere kendi adaylarımızla, kendi amblemimizle katılıp Türkiye’nin her seçim bölgesinde demokraik mücadelemizi yapacağız” ifadelerini kullandı.Partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuşan Bahçeli’nin açıklamasında “Kendi göbek bağımızı kendimiz kesmeye hazırız. İttifak, yok sayılması, tez ve önermelerinin görmezden gelinmesiyle ayakta kalmayacaktır. Diğer tarafın üstten bakması, parmak sallamasıyla yaşamayacaktır. Pozisyon hatırlatması, çatladı-patlıyor ihbarlarıyla, şartların kollanmasıyla varlığını idame ettiremeyecektir.  Herhangi bir ittifak beklentimiz, arayışımız, niyetimiz artık kalmamıştır.Biz başkasına benzemeyiz MHP’yiz. İşin tadı kaçtığından zoraki görüşmelerle bir yere varmanın imkanı yoktur. Oyalanmaya, milleti aldatmaya, umutlarla oynamaya lüzum yoktur. Kendi yolumuzu sadece kendimiz çizeceğiz. Yerel seçimlere kendi adaylarımızla, kendi amblemimizle katılıp Türkiye’nin her seçim bölgesinde demokratik mücadelemizi yapacağız”

Bahçeli; “Andımız Türk milletinin ruh kökünden kopmuştur”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Grup toplantısında yaptığı konuşmada, “MHP’nin yarım asırlık mücadelesinde millet anlayışı uzaklaştırıcı olmamıştır. Kültürel eksende ‘Ne mutlu Türk’ün diyecek’ eksende yer almıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda millet kavramı birleştiricidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eşittir. Partimiz ülkemizde yaşayan kardeşlerimizi Türk milleti kavramı içerisinde kucaklamaktadır. Kültürlerin üst kimlikle buluşması asıl ve esastır. Türklük üst kimliktir. Elbette Türküz, Türkçüyüz. Andımız Türk milletinin ruh kökünden kopmuştur. Danıştay çözülme sürecinin kötü bir hatırasını söküp atmıştır. Doğru yapmıştır. Çözülme sürecinin kamburundan kurtulmuştur. Bu hazımsızlığın maksadını nasıl yorumlayalım? Neymiş, Danıştay sınırlarını aşmış, kendisini yürütmenin yerine koymuş. Bunların hepsi zırvadır, temelsizdir. Papaz kararına ses çıkaramayanlar, andımızın okunduğunu duyunca ayağa kalkmışlar. Andımız etnik bir ifade değildir. Türk’üm demek ayıp mıdır, doğruyum demek yanlış mıdır? Bize kırmızı çizgi hatırlatması yapan gafiller utanmasınlar ki, MHP’nin kırmızı çizgisi Türklüktür. Biz ne faşist, ne kafatasçıyız. Türk olmanın bir bedeli varsa, can feda olsun. Türklükten taviz vermeyiz.”

Kahveci;  “Memur Sen’nin andımızdan duyduğu art niyeti  kınıyoruz !”

Birleşik Kamu-İş’e Bağlı Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci, okullarda Ant’ın yeniden okunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Memur-Sen’in bu konuda ki tepkisini ise kınadı.

Kahveci açıklamasında, “2013 Yılında açılım süreci kapsamında öğrenci andımız kaldırılmıştı. Bu karara karşı Eğitim İş ve Türk Eğitim Sen Danıştay’a dava açmıştı. Dava  geçtiğimiz günlerde sonuçlandı.  Her iki sendikada davayı kazanmıştır. Başarı her iki sendikaya aittir. Çok önemli  olan bu karara Memur Sen ve Eğitim Bir Sen  hemen 81 ilde karşı bir açıklama yaparak ,bir nevi  verilen kararı kabul etmediklerini  siyasi iradeye  haksızlık yapıldığı ilan etmişlerdir.  Memur Sen ve Eğitim Bir Sen andımız için gerici ,militarist, totalider  bulduklarını  ifade etmişlerdir. Andımızın kaldırılması için özellikle 2013 yılında hem gericiler ve bölücülerin el ele verip kaldırılması için AKP’ye  baskı yaptıklarını biliyoruz. Bizlerde bu zihniyeti meydanlarda kınamış ve andımızı okumuştuk.

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Danıştay kararına bölücülerden önce tepki koyması  şaşırtıcı değildir. Andımızda var olan doğru olmak, küçüklerimi korumak ,çalışkan olmak yurdumu milletimi sevmeği amaçlamanın hangisi militarist hangisi totalider diye Eğitim Bir Sen soruyoruz? Ülküm yükselmek daha ileri gitmek yani çağdaş olmak medeni olmak  yani adam  olmak  ( adam kesmemek doğramamak) hangisi militarist hangisi totalider yada gerici dir diye soruyoruz? Ulu Önderimizin gösterdiği medeni yoldan gideceğini söylemek, hepimiz üst kimliği olan  Türküm demenin hangisi militaristir hangisi faşistliktir .’Ne Mutlu Türküm Diyene’  Sözünden  neden gocunuruz? Bu ülkede Türkçe neden konuşuyorsunuz? Sizlerin Türkçe konuşmanız günah değil mi? Bu ülke insanları  1924 Anayasasını  etnik kökeni ne olursa olsun diyerek  anayasayı kuran halka Türk Halkı denir  diyerek  üst kimliğimizi ve siyasi kimliğimizi TC vatandaşlığımıza noktayı koymadı mı? İşte bu kimliğimizi muhafaza etmek, birlik bütünlüğümüzü korumak, Türk Milli  Eğitim amaçlarımızı gerçekleştirmek, örnek olmak, kültürümüze sahip çıkmak, milli ruhu canlı tutmak, üst kimliğimizi korumak , devletin kurucusuna  sadakatte bulunmak için 1933 yılında MEB ilkokullarda  uygulamaya koymuştur. Bu uygulamayla   gelecek nesillerimizi sabahları okul bahçelerinde andımız okutularak tertip düzenin sağlanmasıyla beraber  milli dayanışma ruhunun verilmesinden  neden korkuyoruz? Bu anlayış  emperyalistlerle aynı anlayış değil midir? Andımızın en çok kaldırılması isteyen radikal dinci örgütler, Mazlum Der, Kürdi Der ve diğerleri ile aynı safta olmaları  art niyetli  olduklarını ve ihanet içinde yüzdüklerini görmekten utanç duymaktayız. Dünya Ulus devletlerinde her birinde öğrenci andı okutulmaktadır. Bu devletler öğrenci andını okutarak militarist yada totalider mi oldu  diye  hükümet sen cilere soruyoruz? Bu devletler aptal mı?

Memur Sen bu davranışıyla ülkede huzur değil yeni bir  bölünme sürecinin fitilini ateşlemektedir.

Sadettin Dede; “Eski Türkiye’nin hortlatılmasına geçit vermemelidir!”

2013 Yılında Milli Eğitim Bakanlığınca kaldırılan Ant ile ilgili olarak Danıştayın kararı ile yeniden okullarda okutulmasına Memur-Sen’e Bağlı Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Sadettin Dede tepki gösteren açıklama yaptı.

Açıklamada, ” 2013 yılında toplumun büyük çoğunluğunun beklentileri üzerine hukuk devleti olmanın ve demokratikleşmenin bir gereği olarak andımız kaldırılmış ve sivilleşme adına önemli bir kazanım elde edilmişti. Gerici, baskıcı, militarist, totaliter zihniyetin ürünü olan öğrenci andının kaldırılmasına, toplumsal barışın ve uzlaşının sağlanması, demokratik bir Türkiye’nin inşası adına Eğitim-Bir-Sen olarak biz de destek vermiştik.

Ancak Danıştay 8. Dairesi, idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında “Öğrenci Andı”nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir. Pedagojik veya hukuki hiçbir dayanak göremediğimiz gerekçeli kararda, ülke gerçekliği ve toplumsal mutabakat bir yana uluslararası hukuk ve anayasa dahi görmezden gelinmiştir.”dedi

Dede “bu karar, Ne yazık ki yargıyı askeri darbelerle şekillendirilen müesses nizamın temsilcisi konumuna indirgeyen eski Türkiye alışkanlıklarının halen devam ettiği görülmektedir.

Ant uygulamasının cumhuriyetimizle uzaktan yakından ilgisi yoktur. 30’larda Hitler ve Stalin gibi toplumu formatlamak için bu tür uygulamalar yapılıyordu. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde çocukların içtimaya dizildiği, ırkçı sloganlar okunan metinler göremezsiniz.”

Buradan Sayın Cumhurbaşkanına ve Milli Eğitim Bakanlığına 2013’te verdikleri bu kararın arkasında durma çağrısı yapıyoruz. Bu konuda sorumluluk siyasi iradenindir.  Danıştay’ın aldığı ideolojik nitelikteki bu karar öncelikle toplumsal barışa ve siyasi iradeye yönelik bir girişimdir. Bu antidemokratik ve evrensel hukuka aykırı karara tepkisiz kalınmamalı, andımızın kaldırılması kararının arkasında durulmalı, insan hakları ve demokrasi alanında elde edilen toplumsal kazanımlar kararlıkla korunmalıdır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: