Cumhuriyetin Bir Numarası’ndan,Terk edilmiş kentte kutlama yapmak

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar aynı zamanda son resmi töreninde konuşma yaptı.Çınar konuşmasında, “Cumhuriyetimizin 95. yılı hepimize kutlu olsun. Ülkemizin her köşesinde ve tüm dış misyonlarda elçiliklerimizde bu gurur günümüz coşkuyla kutlanmaktadır. Cumhuriyetimiz 95 yaşındadır ve Atatürk’ün dediği gibi ebediyen payidar kalacaktır. . Ülkemiz dünya coğrafyasının, en stratejik noktasında medeniyetleri ve merkezinde yer alıyor. Çok ağır bir yükü var ve çok büyük bir misyon yüklenmiş durumda. Muzlum ülkelerin, coğrafyaların sesiyiz” dedi

CHP İl Başkanı Hakkı Güney; “Kurtuluş Savaş döneminde Mustafa kemal Atatürk ve arkadaşları, bölgemize ve madencilere sahip çıktılar. Zonguldak hızla büyüdü. 1924 yılında Cumhuriyet’in ilk ili oldu. Sonra sanayi şehrine dönüştü, emeğin başkenti oldu. Zonguldak üç il olacak kadar büyüdü, Türkiye kalkındı. Ama 1980, özellikle 1990 sonrası Zonguldak’ta hedef oldu. Zonguldak küçüldü, Türkiye borç batağına sürüklendi. Şimdi Cumhuriyetin 95’nci yılında Zonguldak’ın ve Türkiye’nin bir kurtuluşa, Cumhuriyet Halk Partisine ihtiyacı var”dedi.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 95.Yıldönümü Zonguldak’ta yoğun etkinlik ve törenlerle kutlandı.28 Ekimde resmi ve siyasi partilerin Atatürk Anıtı’na çelen koyma ve törenlerinin ardından 29 Ekim günü Kutlamalar kapsamında törenler gerçekleşti.Cumhuriyetin ilk kenti olma ünvanını da taşıyan Zonguldak, bugünlerde siyasetten ekonomiye,sosyal yaşamdan, gelecek konusunda bir çok noktada tam bir terk edilmiş duygusunu yaşamaktadır.29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinin kutlandığı günlerde yayınlanan Valiler Kararnamesinde Vali Ahmet Çınar’ın Merkeze Müfettiş olarak atanması da bu duyguyu daha da derinleştirdiği yorumlarına neden oldu.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 95.Yıldönümü Zonguldak’ta yoğun etkinlik ve törenlerle kutlandı.28 Ekimde resmi ve siyasi partilerin Atatürk Anıtı’na çelen koyma ve törenlerinin ardından 29 Ekim günü Kutlamalar kapsamında ilk olarak Vali Ahmet çınar, beraberinde milletvekilleri, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı ile birlikte makamda tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Kutlamalara geçildi. Zonguldak’ta gerçekleştirilen kutlamalara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Ellerinde Türk bayraklarıyla alanı dolduran binlerce Zonguldaklı bayramı kutladılar. Vatandaşlar yaptıkları açıklamada Cumhuriyet coşkusunu yaşardıklarını söylediler. Kutlamalar Vali Ahmet çınar, Garnizon Komutanı Ayhan Kafalı ve Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’in halktı ve korteje katılanları selamlamasıyla başladı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. Sonrasında Vali Ahmet Çınar yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimiz ilelebet yaşayacaktır. Cumhuriyeti kuru kuru sevmek olmaz. Hepimiz çok çalışacağız, ülkemizin daha da gelişmesi ve kalkınması için bir ve beraber olacağız” dedi.

Vali Çınar son resmi töreninde konuştu

“Cumhuriyetimizin 95. yılı hepimize kutlu olsun. Ülkemizin her köşesinde ve tüm dış misyonlarda elçiliklerimizde bu gurur günümüz coşkuyla kutlanmaktadır. Cumhuriyetimiz 95 yaşındadır ve Atatürk’ün dediği gibi ebediyen payidar kalacaktır. Ama devletler bir kronolojik yaş ve birde siyasal yaş olarak siyaset bilimciler tarafından tasnif edilir. Kronolojik yaş kurulduğu günden bugüne kadar gelin basit matematik hesabıdır. Ama siyasal yaş o devlet in kurulduktan sonraki o kurumsal kapasitesini geliştirdiği ile ölçülür. 95. Yaşında Türkiye Cumhuriyeti. Ama hepimiz çok iyi biliyoruz ki devletimiz 2 bin yılık köklü bir devlettir.

Öğrencilere ödülleri verildi

Yapılan konuşmaların ardından Cumhuriyet haftası kapsamında ilk ve orta dereceli okular arasında düzenlene kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vali Ahmet çınar, Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, Deniz Yavuzyılmaz, Ünal Demirtaş, Garnizon komutanı Ayhan Kafalı ve Belediye Başkanı Muharrem Akdemir tarafından ödülleri verildi. Ardından folklor gösterisi gerçekleştirildi. Kutlamalar yapılan görkemli kortej yürüyüşü ile sona erdi. Kortej yürüyüşünde okular, emniyet, jandarma, madenciler, baro ile çeşitli sivil toplum kuruluşları kortej yürüyüşüne katıldılar.

CHP Anıta çelenk koydu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 28 Ekim’de CHP öncülüğünde Atatürk Anıtı’na Çelenk konuldu.CHP İl Başkanı Hakkı Güney günün anlamı üzerine konuşma yaptı.

Törene, CHP,ADD,Eğitim-İş,Vatan Partisi, ÇYDD de Çelenk koyarak destek verdiler.Törende CHP İl Başkanı Hakı Güney özellikle Cumhuriyetin İlk kentine Atatürk döneminde daha çok destek verildiğini fifade etti ve şöyle dedi, “Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, tüm imkânsızlıklara rağmen, Türk ulusunun bağımsızlık tutkusuna güvenerek, her yönden daha donanımlı olan emperyalist işgal ordularına karşı 19 Mayıs 1919 da Kurtuluş Savaşını başlattılar. Bu dönemde TBMM’de ve ülke içinde başka önemli gelişmeler de oldu, ama büyük önder Mustafa Kemal asıl düşmanın bu topraklardan defettiği emperyalist devletler olduğunu biliyor ve onların yeni oyunlarını bir bir boşa çıkartıyordu. İşte onun içindir ki Lozan görüşmeleri bu kadar uzun sürdü. Onun içindir ki “Tam bağımsızlık için ekonomik bağımsızlık şarttır” diyordu. Onun içindir ki “Yurtta barış, dünya da barış” diyordu. Onun içindir ki 1927 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkeleri; “Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik, Laiklik olarak belirlenmiş ve 1935 yılında Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri eklenmiştir. Onun içindir ki “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyerek Cumhuriyeti ilan etmiştir.  Büyük önder 1933 yılında yani Cumhuriyetin 10’ncu yılında “Az zamanda büyük işler başardık” diyordu. Ne yazık ki 15’nci yılda hayata gözlerini yumdu.

Bugün dost-düşman bütün dünya onun gerçekten büyük işler başardığını kabul ediyor. Çünkü hala onun yaptıklarını yıkamadılar, çünkü hala bizi onun yolundan ayıramadılar. Ancak üzülerek ifade ediyorum ki çok yol aldılar. Atatürk düşmanı kindar yeni nesiller yarattılar. Keşke savaşı Yunanlılar kazansaydı diyen yurttaşlarımız var. Padişahlığa özenenler var. Dahası ekonomimizi dağıttılar.  Tam bağımsızlık hedefinden saptık. Şimdi cari açık ve dış borç baskısıyla emperyalist devletler bize kendi politikalarını dayatıyorlar. Yurtta barış, dünyada barış hedefinden saptık. Şimdi komşularımızda savaş var ve biz içindeyiz, komşularımız da bizim içimize göç etti. Emperyalist devletler bizi bir batağa sokmak ve kurtuluş savaşı öncesine taşımak için yeni senaryolar yazıyorlar. Zonguldak’ta bu süreci aynen yaşadı. Kurtuluş Savaş döneminde Mustafa kemal Atatürk ve arkadaşları, bölgemize ve madencilere sahip çıktılar. Zonguldak hızla büyüdü. 1924 yılında Cumhuriyet’in ilk ili oldu. Sonra sanayi şehrine dönüştü, emeğin başkenti oldu. Zonguldak üç il olacak kadar büyüdü, Türkiye kalkındı. Ama 1980, özellikle 1990 sonrası Zonguldak’ta hedef oldu. Zonguldak küçüldü, Türkiye borç batağına sürüklendi. Şimdi Cumhuriyetin 95’nci yılında Zonguldak’ın ve Türkiye’nin bir kurtuluşa, Cumhuriyet Halk Partisine ihtiyacı var. Zonguldak’ın ve Türkiye’nin, büyük önderin gösterdiği hedefe yürüyecek kadrolara ihtiyacı var. Bunu hep birlikte, halkımızla birlikte başaracağız”dedi

Fener Alayı

29 Ekim Akşamı Zonguldak Belediyesi tarafından Fener Alayı ve Yürüyüş ve konser etkinliği gerçekleşti.Yoğun katılım gerçekleşti.Zonguldak halkı 7’den 70’e kadın,erkek,yaşlı,genç çok sayıda yurttaş İstasyon meydanında buluştu, yürüyüş, Fevkani köprüsü,madenci Anıtı,Gazipaşa Caddesinden Hükümet Meydanına kadar yürüyüş yapılarak geçti. Meydanda konser verildi.Havai fişekler atıldı.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir Cumhuriyet Bayramı nedeniyle günün anlamına uygun konuşma yaptı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: