Aygün; “Yıpranma payı talebimizden vazgeçmiyoruz”

KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) sağlık emekçileri için yıpranma payı imza kampanyası düzenledi.

Sağlık Emekçileri , Zonguldak ili genelinde; Ereğli Devlet Hastanesi,B.E.Ü Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi,Atatürk Devlet Hastanesi ve Çaycuma Devlet Hastanesinde yürüttüğü çalışmalar sonucunda toplanan imzaları TBMM Başkanlığına gönderecekler.

SES Zonguldak Şubesi adına Mali Sekreter, Aytekin Aygün yaptığı basın açıklamasında, “Gece gündüz demeden günün 24 saati sağlık ve sosyal hizmet sunumu gerçekleştiren emekçilerin temel taleplerinin başında yer alan fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı); 26.07.2018 tarih ve 7146 sayılı Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 11. Maddesi ile 5510 sayılı SGK kanununun 40. maddesinin 2. fıkrasına 20. sıra eklenerek insan sağlığına ilişkin işlerde, 1219, 6283, 6197 sayılı kanunlar kapsamında sağlık meslek mensubu sayılan ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışanların 60 gün süre ile fiili hizmetten yararlanacakları düzenlenmiştir.

Bu yasa teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülürken, emek ve meslek örgütlerinin temsilcileri de bu görüşmelere katılmış ve görüşlerini ifade etmişlerdir. Bu görüşmeler esnasında komisyon üyesi milletvekilleri taleplerimizi haklı bulsalar da, oylama esnasında AKP ve MHP’li komisyon üyesi milletvekillerinin oyları ile yasa teklifi sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda çalışanların tamamını kapsamadığı gibi, geçmiş çalışma sürelerini de kapsamamıştır.

Israrla emekçilerin “özlük hakları bu torba yasaya sığmaz” dedik ise de ne yazık ki, siyasi iktidar sorunlarımızın çözümüne ilişkin ortak bir masanın etrafında oturmayarak, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin derdine derman olacak bir yasal düzenlemeden kaçtı. Bizler, sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak yıllardır beklediğimiz ve hakkımız olan fiili hizmet süresi zammını (yıpranma payını) eksik ve yetersiz görüyoruz.

Neden mi?

• Sağlık ve sosyal hizmet işkolunda çalışan tüm emekçileri kapsamadığı için adil değildir.

• Geçmişi kapsamadığı için, geçmiş yıllardaki yıpranmışlığımız yok sayılmaktadır. Bizler, geçmiş yıllarda yine aynı koşullarda çalıştık ve çok yıprandık.

•“Fiili çalışma süresi” denilerek en temel dinlenme hakkımız olan hafta sonu, yıllık ve mazeret izinlerimiz kapsam dışında tutulmaktadır. Bu durumda yıllık 60 gün ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır.

Biz Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) olarak hakkımız olan yıpranma payı talebimizden vazgeçmiyoruz.

Mücadeleye devam ediyoruz… 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: