Ahmet Çınar Kimin Tavuğuna kış dedi

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar Zonguldak’ta 16 ay gibi kısa süre kaldı. Bu 16 Ay’da, yatırım, kent adına kalıcı işler, geleceğe yönelik ciddi düzeyde somut bir adım diyebileceğimiz bir çalışma bile olmadan KHK ile Ankara’ya müfettiş olarak atandı.

Fakat kent Ahmet Çınar’ı bu kısa süreye rağmen çok pozitif bir şekilde sahiplendi ve uğurladı.Ahmet Çınar’ın ilk atanması sonrasında halkın içinde,sivil yaşam ve davranışları,yer yer söylemleri ve tutumları bir anda toplumda “İşte aradığımız vali” böyle olur fikrini hakim kıldı.

Peki AKP İktidarı’nın atadığı Vali Ahmet Çınar neden kısa sürede merkeze alındı;

Yeni Adım Gazetesi Yazarlarından Süleyman Kurt ile birlikte sunduğumuz Haftalık Z Raporu’nda konuyu tartıştık.

O değerlendirmeden aktaralım;

Halk dilinde, “Bir taş ile iki kuş vurmak” sözü son yıllarda gerek siyasette, gerekse devletin devletler ile ilişkisinde değişir oldu.

Artık “İki kuş” değil, mümkünse bir taş ile ağaçtaki tüm kuşları indirilmeye çalışıldığı ilişki ve davranışlar bütününden geçiyoruz.

Durum böyle olunca ben 4-5 nedenle Vali Ahmet Çınar merkeze alınmıştır değerlendirmesi yapma çalıştım.

1-)Çoğumuzun da katıldığı, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin 2019 Yerel seçimlerine ayrı girme çağrısından sonra daha çok MHP’ye yakın Valilere bu operasyonun yapıldığı konuşuluyor.

2-)Ben bu sürece gelmeden planlandığını ekleyerek devam edelim.

Geçtiğimiz sürede AKP Kızılcahamam kampına girdi. Yerel seçim ve ülke geleceği burada masaya yatırıldı.

Bu kampta Cumhurbaşkanı ve ilgili bakanlar, her yörenin Milletvekillerine 2019 Yerel seçimlerine giderken Valileri sorduğunu ve hangi valinin seçimlerde militanca çalışacağının tek tek raporu tutulduğunu artık bilmeyen yoktur.

İşte burada yani Zonguldak Milletvekilleri bu soruya; “Vali Ahmet Çınar 2019 Yerel seçimlerinde AK Parti’ye ne kadar hizmet eder” sorusuna ne cevap vermişlerdir sizce?

Cevap; “Efendim Ahmet bey devletine,milletine bağlı,kişilik olarak sorun yok, fakat AK Parti bayrağını eline alıp sokaklara çıkmaz“diye ifade ettiklerini düşünelim ki çok doğruya yakın bir durum.

3-)Gazeteciler Ahmet Çınar’a sordular; Merkeze alınmanızda yerel siyasetin etkisi oldu mu?

Çınar; “İktidar Partisinin İl Başkanı da burada. Ben İl Başkanımız ve Milletvekillerimizden en ufak nezaketsizlik görmedim. CHP milletvekillerimizden öyle. Son derece nazikler. Benim burada kalmam için ilgili makamlara ilettiklerini de ben biliyorum”dedi.

Sizce ne demeliydi?

4-) Çınar’ın sistem eleştirisi; KHK konusundaki söylemi; “Genel bir sistem eleştirisi yapıyorum. Bundan devlet millet zarar görür. Sadece vali kararnamesi değil. Bütün bu tür değişiklik atamalardan bahsediyorum.Şehri görüp kapasitesini anlayıp hamle yapacağı daha depara kalkacağı dönemde görevden alınması büyük bir zaman ve insan israfı.” bunun Türkçesi, “Devlet Kararnamelerle yönetilemez”

5-) Vali Ahmet Çınar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Doğa Yürüyüşü’nde Çatalağzı Beldesi’nin Ömerağzı Koyuna kadar yürüyüş yapıldı.O yürüyüş sırasında verdiği mesaj da ilginçti; “Ülkenin enerjiye ihtiyacı var. Tartışılmaz, olmazsa olmaz. Üretimini ülkenin belirlenen yerlerinde yapmak zorundasınız.Herhangi bir yerde de termik santrali kurmak gerekiyorsa bunu da kurarsınız. Ama şunu söylemek lazım; doğru iş yapmak lazım, doğru yeri bulmak lazım ve doğru şekilde yapmak lazım.

Burada halkımızın bu gazdan, dumandan, salınımlardan sağlığı zarar görecek seviyeye ulaşmışsa; Dünya Sağlık Örgütünün sağlık şartları açısından eşik aşılmışsa elbette yenileri de yapılmamalı. İnsan sağlığından daha önemli bir şey yok.” diyor ve Gezi olaylarına atıfta bulunarak; “Çanakkale’de çok belli bir firma Gelibolu’da termik santral kurmak istiyorlardı. Bir tane de Küçükköy tarafına santral kurmak istiyorlardı. O zaman bu ‘Gezi Olayları’ Türkiye’yi rahatsız ve huzursuz etmişti.

Tabi ki ben devletin valisiydim. Gezi olaylarına başından sonuna kadar karşı olan ve ülkeye zarar verdiğini düşünen biriydim. Ben de o firma sahiplerine ‘Eğer siz bizi de aşarak Ankaralardan Bakanlıklardan ruhsat alırsanız bu gezicileri arkama alır buralarda eylem yaparım, dolaşırım’ demiştim.Onlar da hakikaten şaşırdılar, önce korktular ve gittiler. Bazen bunu yapmak lazım. Vatandaşa bir zarar ziyan varsa doğru iş yapmak lazım.”

Kısaca Ahmet Çınar kimin tavuğuna kış dedi?

Şimdi tüm bu maddeleri tek tek gözden geçirince,Vali Ahmet Çınar burada kalmamak için elinden geleni yapmış diyesi geliyor insanın.

Vali Ahmet Çınar, bundan sonraki yaşamını emekliye ayrılarak sürdürmek istediğini, gittiği Türk Halk Müziği konseri sırasında dile getirdi.”Hazır devlet maaşı alarak Ankara’da yaşamımı sürdürmem”dedi.

Vali Ahmet Çınar’a yeni yaşamında sağlık diliyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: