Cumhuriyet Halk Partisi’ni anlayamıyorum Atatürk’ten korkuyorlar mı?

NE olacak bu CHP’nin hâli? Artık iyice zırvaladı, yoldan çıktı! Resmen kimlik sorunu yaşıyor. Önce sosyal demokrat çizgiden kaçtı, iyice sağcılaştı. Şimdi de dincileşmeye, muhafazakârlaşmaya başladı. AKP sayesinde,dinci-muhafazakâr olan halktan oy alacağım diye ne yapacağını bilemez hâle geldi… Demek ki neymiş? Yoldan bir kere çıkınca oraya dönmek çok zormuş; gidilecek en son nokta yok olmak…

Bunu neden yazıyorum? CHP yönetimi milletvekili Öztürk Yılmaz’ı ihraç kaydıyla disiplin kuruluna sevk etti de ondan. Öztürk Yılmaz’ın yanlışı neymiş biliyor musunuz? “Ezanın Türkçe okunmasını” istemesi… Peki, bundan daha doğal, daha demokratik ve daha insani bir istem nasıl olur? Öztürk Yılmaz Türkiye’de yaşayan, Türkçe konuşan bir insan. Müslümanların ibadete çağrısının Türkçe olmasını istemesi bir insan hakkı değil mi? İnsan hakkı. Öyleyse hangi hakla disipline veriyorsunuz? Siz neden orada varsınız? İnsanların insan haklarını elde etmesi için değil mi?..Bu tutum varlığın inkârı demektir!

Fakat bu sarhoşluk sadece kendine zarar vermiyor; tüm halka, tüm ülkeye veriyor.

Başka ve asıl neden ATATÜRK’ten korkmak!Atatürk felsefesinin canlanmasından korkmak. Eğer, Atatürk felsefesi canlanırsa kendi çıplaklıkları ortaya çıkacak…

Keşke ibadet de Türkçe olsaydı… Yobazlık, yoksulluk, adaletsizlik ve cehalet çok düşük olurdu.

**************

  1. yüzyılda, bugünkü teknolojiyle çalışma saatleri hâlâ 8-12 saat olmamalı. Bütün çalışma yaşında olanların çalışmasını sağlamak ve haftalık çalışmayı 36 saate indirmekle adaletin, eşitliğin barışın, bilimsel bilginin ve özgürlükle bağımsızlığın, insanlaşmanın kazanılması mümkündür.

O zaman daha mutlu, daha huzurlu, daha barışık ve daha üst düzeyde insan ve toplum yaratılmış olacaktır. Bundan da mı korkuyorsunuz?

**************

14 Ekim 2018 tarihli BirGÜN’ün ekinde Dr.Ziraat Yüksek Mühendisi Necdet Oral’ın kaleme aldığı  “Emperyalizmin tarım politikaları ve açlık” başlıklı yazısından çıkardığım sonuç: Türkiye halkı da gelecekte açlıkla boğuşabilir… Yazının girişi ise şöyle:

“Emperyalistlerin, az gelişmiş ülkelerde tarıma yönelik politikalarının iki hedefi vardır: Birincisi, o ülkelerin ihtiyaçlarına ve ekolojik koşullarına(iklim, toprak vb) uygun geleneksek tarımı çökerterek, uluslararası tarım tekellerine bağımlı hale getirmek; ikinci hedefi, doğrudan toprak kiralayarak veya satın alarak, söz konusu ülkelerdeki tarım sektörünü uluslararası tekellerin en çok kâr edeceği şekilde yönlendirmektir”.

Devamından aldığım özet de şöyle:

“Bugün dünyada her 9 kişiden birisi açlık çekmektedir. Açlık çekenlerin 515 milyonu Asya’da, 257 milyonu Afrika’da ve 39 milyonu da Güney Amerika’dadır. Doğu Afrika’da yer alan Kenya, Uganda, Somali, Cibuti, Etiopya, Güney Sudan ve Birundi de 24,3 milyon insan akut gıda ve geçim sıkıntısı içindedir.

Öte yandan fiyatlardaki artış petrol tekellerinin kârlarına kâr katarken, emperyalistler, artan yakıt fiyatlarına çare olarak biyoyakıtı sundular. ABD’nin başını çektiği biyoyakıt furyası, yoksulların açların ulaşamadığı gıdaları kullanıyor. Örneğin; 232 kg mısırdan 50 litre biyoyakıt üretilebiliyor. VE BU MİKTAR, BİR ÇOCUĞUN YILLIK BESLENMESİNE DENK GELİYOR”.

Şimdi anladım; Anadolu topraklarının neden boşaltıldığını, çiftçilerin, köylülerin şehirlere neden göç ettirildiklerini. Demek ki Anadolu topraklarını Amerikan, İngiliz, Alman, Çin, Japon veya Fransız gibi yabancı ve emperyalist sermaye şirketleri çalıştıracak. Ve bizler de aval aval bakacağız(!)

Hem aç kalacağız, hem açıkta kalacağız, hem ağlayacağız ve hem de aval aval bakacağız!

İşte bu günlerde yaşadıklarımız bu çöküşün son çanlarıdır…

Ne demişti arkadaşım: “biz bu ülkede kiracı olsak iyiiii; kiracı bile değiliz; köleyiz köle…” Ne kadar haklıymış!…

Fakat ne demişti Atatürk: “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir”.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: