“Mobilya hazır alınıp satılıyor, üretim yok”

Mobilyacılar sitesi çok tartışıldı,Projesi yapıldı,yer bulundu, Şuan ne durumda?Mobilyacıların sıkıntılarını konuştuk.Oda Başkanı Hikmet Hacıabdurrahmanoğlu ve İbrahim Küçük’ten bilgi aldık

Zonguldak’ın tanınmış Esnaflarından, İbrahim Küçük’te Susma’nın sorularına verdiği cevapta; “Öncelikle bizim amacımız şehir içerisindeki mağazaların daha derli toplu bir iş yapabilmesi için ortak bir alanda toplanmasıdır”.dedi

Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, bu proje ile ilgili olarak daha önce Bursa İnegöl’e ve Ankara Sitelere giden arkadaşlarımızın gitme ihtiyacı kalmayacak. Biz Zonguldak insanımızın bu sektörle ilgili ihtiyaçlarını burada göreceğiz. Bunun yanında da Bartın, Karabük ve Düzce gibi çevre illerimizden de buraya müşteri çekeceğiz”diye belirtmişti

Zonguldak’ta bu sektörün temel sıkıntısı nedir? Sorusuna, Oda Başkanı şu cevabı verdi, “Zonguldak’ta bu sektörün en baştaki sıkıntısı dağınıklık, bir arada olamayışı ve bu sektörde var olan bireylerin, sektörel meslek dağılımının tam olarak yapılmaması.Yani birçoğu hazır olarak alıp satmakta, örneğin bu sektörde çok iyi kaliteli bir döşemeci yok. Bunun yanında çok çeşitlilikten ziyade,sektörün içerisindeki oransal dengeler de bozuk. Herkes mobilya alanında  hazır alıp satmaya yüklenmiş durumda. Aksesuar anlamında bir-iki kişi talep olarak yapmakta. Kaldı ki bu sektörün ulusal büyük firmaları da var. Onların zaman zaman yaptıkları gerek kriz döneminde, gerekse kampanya adı altındaki fiyat indirimleri diğer satıcı firmaları ezmiştir. Güçlü sermayesi olmayan bunlarla başa çıkamaz.

Mobilyacılar da Zonguldak’ın dağınık köşelerinde öyle böyle geçinmeye çalışıyorlar. Tabi ki bir arada olmalarında fayda var. Fakat bir araya gelebilmeleri içinde bir site şeklinde toplanabilmek ve organize olabilmeleri için bir arazi lazım. Burada da Zonguldak’ın coğrafi durumu da ortada. Düşünülen bu proje gerçekleşirse, meslektaşlarım için iyi olacağı kanaatindeyim. Tabi burada tüketiciler açısından ulaşım sorunu olacak ama bunun da zamanla ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Esnafların kurulması planlanan mobilya sitesine karşı tutumları nelerdir?

Zonguldak’ın tümünün insanlarında yöneticiler, tüketiciler, satıcılar, esnaflar, tüccarlar hepsinin genel anlamda sorunu dar çerçevede Zonguldak’ın içine sıkışıp kalmak. Halk istiyor ki, devlet kamu yatırımlarını merkeze değil de biraz dışına yapılsın. Zonguldak’ın yayılmaya ihtiyacı var. Şehrin içine yığmışlar bütün kamu kuruluşlarını, adım atacak nefes alacak yer yok. Büyük şehirlerde hafta sonları aileler şehir dışına alışverişe gidiyorlar böylece alışveriş hobilerini tatmin ediyorlar. Bu memleketin insanı da bu ülkede yaşadığına göre Zonguldak’ında  bu tarz yerlere ihtiyacı var. Zamanla bu bilincin oturacağı kanısındayım.

Şu an Zonguldak’ta mobilyacılar dağınık bir şekilde yer almakta. Bu projeyi desteklemekte zorundalar. Niçin? Çünkü bir çoğu kirada. Kira fiyatları da günümüzde ortada, ufak tefek fiyatlarda değil bunlar. En azından mobilya sitesinden mekan sahibi olursam kendime ait bir mağazam olur. Bugün iş yapmazsam yarın şartlar değişir oraya başka bir iş alanına çeviririm. Mobilya olursa tutar tutmazsada alternatif bir iş alanına çeviririz mantığındalar. Ucuz olsun benim olsun hesabına gidiyorlar. Bundan dolayı da genel olarak olumlu yönde ılımlı ifadeler alıyoruz.

Genel anlamda son olarak temel sıkıntılar nelerdir?

Gündemimizde olan krizle beraber birçok sıkıntılarda var. Bu sıkıntıların birçoğu ilk günkü gibi şiddetli olmasa da etkisini hala sürdürüyor. Ama ne yazık ki işsizlikten muzdarip olan esnaflarımız, krizin final yaptığı zamanki etiketlerini aşağıya çekmeyi sanki cebinden zarar etmekte gibi görüyorlar. Krizi bahane edip ülke ekonomisine balta vurmanın hiçbir anlamı yoktur. Herkes hakkı olan kazancı elde etmeli. Hakkından fazla olan kazancı kimsenin cebinden gasp etmemeli. İktisatçıları da lanetliyorum, kınıyorum.

İbrahim Küçük

Bölgemizde düşünülen Mobilyacılar ve Dekarasyon Sitesi ile ilgili olarak Susma’nın, “Genel hatlarıyla mobilyacılar sitesinin durumu nedir?”

Sorusuna Esnaflardan İbrahim Küçük şu ifadelere yer verdi, “Öncelikle bizim amacımız şehir içerisindeki mağazaların daha derli toplu bir iş yapabilmesi için ortak bir alanda toplanmasıdır.

Biz şehir içerisinde 22-23 tane esnaf arkadaşız. Bizim daha önce de bir yer arayışımız vardı. Bu yer arayışımıza Ticaret ve Sanayi Odası önderlik yaparak, bize bir yer buldu. T.S.O ‘nun daha önce kiralamış olduğu yeri biz anlaşarak,  mobilyacılar satış mağazalarının bulunabileceği bir alan haline  getireceğiz.

Bu çalışma Ocak-Şubat-Mart ayları içerisinde netlik kazanacak. Büyük ihtimalle de seçimden sonra orada mağazalar için hazırlık yapılıp temel atılacak. Ve şehir içerisindeki mobilya, perde, beyaz eşya mağazaları bu yapılan alana taşınacak.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: