Gezen; “Krizde halkın payı yok”

KESK Genel Başkanı Aysun Gezen, Susma’nın konuğu oldu.Gezen KESK Heyeti olarak Zonguldak Halkını 22 Aralıkta İstanbul Mitingine davet etti 

Gezen, KESK heyeti olarak kentte bir dizi ziyaret ve toplantı yaptıklarını dile getirdi ve AKP İktidarının 16 Yıllık sürede halka ,baskı,ekonomik sıkıntı ve çekilmez bir hayat yaşattıklarını artık buna bir son vermenin zamanı geldiğine dikkat çekti

KESK Genel Başkanı Aysun Gezen, Susma’yı ziyaretinde şu görüşlere yer verdi, “Dolaştığımızda görüyoruz  ki  iktidarın sıklıkla “kriz yok, bunların hepsi algı , manipülasyon”  diyor ama maalesef insanların gerçek hayatta yaşadığı bu değil  .Gıda enflasyonu çok yüksek ,mutfaklarda yangın var adeta elektriğe ,doğal gaza sadece on aylık bir sürede yüzde 50 .nin üzerinde zam geldi .Maalesef dışa bağımlı bir üretim anlayışı var. İnşaata dayalı bir ekonomi anlayışı var ve artık spekülatif para girişlerine bağımlı bu ekonomik anlayış çökmeye başladı .Bu çökerken de emekçilerin haklarına yönelik çok ciddi saldırılar var.

Gerek yeni ekonomi programında gerekse orta vadeli mali planda açıklananlar aslında krizin kabul edildiğini ve bunun üzerine politikalar geliştirildiğini gösteriyor.  Sıklıkla diyorlar ki biraz daha kemer sıkın ama bizde diyoruz ki bu krizde bizim hiç bir payımız yok, biz emekçiler bu krizi yaratmadık bu krizi yaratan sizin sermayeyi daima besleyen politikalarınız. Yüzde bir’e akıttığınız kaynakları eğer emekçilerle ve bu ülkede gerçekten planlı ,kalkınmacı ,ekonomik  bir model benimseseydiniz  bu kriz çıkmazdı, dolayısıyla sizin ekonomik tercihlerinizdir bu krizi çıkartan .Bundan çıkışın yolu da emekçileri koruyan planlı ,kalkınmacı bir ekonomi anlayışına geçen ,kamucu perspektifi benimseyen bir anlayış ,dolayısıyla biz emekçilerin haklarını ve madem bir çok yere kaynak ayırabiliyorsunuz ,bir çok yere bütçe bulabiliyorsunuz ,bu bütçeyi emekçilerin lehine kullanın demek için alanlarda olacağız. Enflasyon karşısında gerçekten ücretlerimizde çok ciddi erime var, sadece bizim dört aylık kaybımız yüzde sekiz’ in üzerinde ve verilen zam oranları maalesef hayatın hiç bir gerçeğini yansıtmıyor.

Kamuda çok ciddi bir dönüşüm var ,güvencesiz esnek istihdam modelleri adeta baskın ve yalın hal almaya başladı ve tüm emekçiler açısından artık çok ciddi bir gelecek kaygısı söz konusu ,hem kendileri için aileleri, çocukları için dolayısıyla emekçilerin geleceğini ön görebilmesi ,hem çalışırken ,hem emekliliklerinde refah içinde yaşayabilmesi  için alanlara çıkma kararı aldık. Taleplerimizi dile getireceğiz ve emekçileri de bu talepler etrafında birleştirmek üzere çok yoğun bir program yürütüyoruz.

İstanbul Mitinginin Dört örgüt olarak ortak çağrımız var

Buralarda gördüğümüz karşılaştığımız manzara aşağı yukarı hep aynı ekonomik krizden her kez çok şikayetçi. İktidar ekonomik kriz yok diyor ,ama gittiğimiz her yerde emekçiler biz hissediyoruz var diyorlar. İstanbul mitingi ortak yapılacak olan bir mitingdir.

Dört örgüt çağrıcısı (DİSK;KESK;TTB;TMMOB) bölge mitingi şeklinde olacak ve bütün emekçileri oraya bekliyoruz ,çünkü söylemlerimiz çok ortak her ne kadar bizi farklı farklı istihdam biçimleriyle ayırmaya, karşı karşıya getirmeye çalışsalar da güvencesizleşmeye, gelecek kaygısı, issizlik ,enflasyon karşısında sürekli hak kayıpları yaşamak hepimiz açısından ortak ve dediğiniz gibi aslında ekonomik kriz iktidarın geldiği günden bu yana uyguladığı neo liberal politikaların bir sonucu yaşanıyor, fakat bunu aşmak içinde gerçekten emekçilerin haklarını budayarak bunu yapmaya çalışıyorlar. Bunu yaparken de tabi ki emekçilerin sesini çıkarmasını engelleyecek  tarzda baskıcı yöntemleri tercih ediyorlar.

“Darbe girişimini Allahın bir lütfü olarak değerlendirdiler”

İki seneye yakın bir OHAL süreci yaşadık, darbe girişimini Allahın bir lütfü olarak değerlendirdiler, arkasındanda kamu personel rejimini  çok ciddi anlamda değiştirecek Türkiye’nin siyasal rejimini çok ciddi anlamda değiştirecek kararları OHAL den istifade çıkardıkları KHK larla getirdiler, adımları orda attılar ve 24 haziranda da seçimlerle birlikte ki biz bu seçimlerin nasıl kazanıldığını maalesef biliyoruz seçimlerle birlikte bunu kurumsallaştırmaya başladılar.Dolayısıyla şu anda ekonomik krizi aşmak için baskıcı politikalar ve maalesef Orta Doğu da yürüyen kirli bir savaşa dahil olma konusunda çeşitli adımlar atıyorlar . Emekçilerinde bunlara karşı artık kanmadığını söylemek lazım ,çünkü emekçilerde artık bunu görmeye başladılar yani bizim haklarımızı çalmak için burayı ucuz iş gücü cennetine çevirmek için iş verenler sermayeciler açısından aslında bunları her kez görmeye fark etmeye başladı ve dolayısıyla bizim gördüğümüz manzara umut olduğu yönünde .

Artık tepkiler yavaş  yavaş dile gelmeye başladı ,mutlaka bunun bir örgütlü güce de dönüşmesi gerekiyor ki sonuç alalım.

Arı’nın Mitingte Sarı Yelek giyinecek misiniz? Sorusuna

“Bizim biliyorsunuz sendikamızın rengi zaten sarı, bizim ruhumuz aslında öyle ve bu anlamda Fransa’yla bu anlamda  birlikteyiz .Orda da sınıf  kardeşlerimiz direniyorlar. Her türlü zam’a her türlü hak kaybına karşı mutlaka onların o dayanışması isyan ruhunu buraya taşımamız lazım çünkü  AKP açıkçası sormayan ,sorgulamayan ,düşünmeyen bir kuşak yetiştirmek üzere eğitime  el attı sağlığa da el attı .Çok ciddi bir gericileşme var bunun karşısında bilimden ,aydınlıktan bu ülkenin aydınlık yarınlara giden yüzü olan emekçiler açısından çok  ciddi bir itiraza ihtiyaç var .Bizde tabi ki onu örgütlemeye çalışıyoruz. Rengimiz hiç önemli değil ,emek kentindeyiz bu kentin Türkiye’nin işçi sınıfının direnişinde çok önemli bir yeri var dolayısıyla da tüm Zonguldak halkını bizlerle birlikte İstanbul’da  olmaya çağırıyoruz 22 .aralık da bakır köy özgürlük meydanında saat  14: 00 buluşmak üzere

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: