Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı

İttifaklardı, ortak adaydı, seçim kazandıracak adaydı derken seçim havasına girildiği günden bugüne ortam hep sertleşti. Sertleşmeye de devam edeceği şimdiden belli. Ne zaman yumuşamıştı ki derseniz, bence halkın beklentisi seçim havasının yumuşaması yönünde.

Daha önceki bir yazımda Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere, iktidar oy kaybına uğrarsa, çiçeği burnunda başkanlık sistemi sorgulanır, sokağın ağzı bunu söylüyor, demiştim. Seçimdir herkes kazanmak için yarışır dense de iktidarın seçimin gücüne ihtiyacı olduğu belli.

İnsan eskiyi de düşünüyor, kırk- elli yıl önce, Türkiye daha demokrat, eleştiriye açık bir toplum mu idi? Demirel- Ecevit, Özal- Erdal İnönü polemikleri hiç unutulur mu? Bu arada Çörçil, Erdal İnönü gibi Merkel’in de politikayı kendiliğinden bıraktığını belirtmeliyim.

Bir sıkıntı olmazsa 31 Martta belediye ve muhtarlık seçimleri yapılacak. 12 Eylülcü sermayenin demokrasiyle hesaplaştığı günlerde Avrupa, Yerel Yönetimlerde Özerklik Şartı ile demokrasiye daha nasıl yaklaşabileceğinin hesabını yapıyordu. Bunun için Strasburg’da, daha sonra, 1992de Türkiye’nin de altına imza koyduğu Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı hazırlanır.

“Amaç, bu şartı imzalayan Avrupa Konseyi üyesi devletleri arasında ortak olan ideal ve ilkeleri gerçekleştirmek ve korumak için daha iyi bir birlik sağlamak, yerel makamların her türlü demokratik rejimin temellerinden birisi olduğunu bilerek, vatandaşları kamu işlerinin sevk ve idaresine katılımını sağlamak. Bunun üye devletlerin hepsinin paylaştığı demokratik ilkelerden biri olduğunu düşünerek, bu hakkın en doğrudan kullanım alanının yerel düzeyde olduğuna kani olarak, gerçek yetkilerle donatılmış yerel makamların varlığının hem en etkili, hem vatandaşlara en yakın bir yönetim olduğunu anlamak. Değişik Avrupa ülkelerinde özerk yerel yönetimlerin korunması ve güçlendirilmesinin, demokratik ilkelere ve idarede âdemi merkeziyetçiliğe dayanan bir Avrupa oluşturulmasını sağlamaktır. Demokratik bir şekilde oluşan karar organlarına ve sorumlulukların kullanılmasında olanak ve yöntemler bakımından gerekli kaynakların sağlanması ve geniş bir özerkliğe sahip yerel makamların varlığını gerektirdiğini teyit etmektir.”

Gelelim Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın bazı maddelerine:

1- Taraflar 12 şartta, belirtilen şekil ve ölçüde kendilerini aşağıdaki maddelerle bağlı kabul edeceklerini taahhüt ederler. 2- Özerk yerel yönetim ilkesi ulusal mevzuatla ve uygun olduğu durumlarda anayasa ile tanınacaktır. 3- Özerk yerel yönetim kavramı, özerk yerel makamların yasal çerçevede kamu işlerinin önemli bir bölümünü kendi sorumlulukları altında ve yerel nüfusun çıkarları doğrultusunda düzenleme, denetleme hakkı ve imkânı anlamını taşır. 4- Yerel yönetim sınırlarında mevzuatın elverdiği durumlarda ve mümkünse referandum yoluyla, ilgili yerel topluluklara önceden danışılmadan değişiklik yapılamaz. 5- Kanunla düzenlenmiş daha genel hükümlere halel getirmemek koşuluyla yerel makamlar, kendi iç örgütlenmelerini, bunları yerel ihtiyaçlarla uyumlu kılmak ve etkin idare sağlamak amacıyla kendileri kararlaştırabileceklerdir. (Türkiye buna çekince koymuştur). Yerel yönetimlerde görevlilerin çalışma koşulları, liyakat ve yeteneğe göre yüksek nitelikli eleman istihdamına imkân verecek ölçüde olmalıdır. Bu amaçla yeterli eğitim olanaklarıyla ücret ve mesleki ilerleme olanakları sağlanmalıdır. 6- Yerel temsilcilerin görevleriyle bağdaşmayacak işlev ve faaliyetler, kanuna veya hukuki ilkelere göre belirlenir. (Bu maddeye çekince konulmuştur). 7- Yerel makamların her türlü idari denetimi kanunla veya anayasa ile belirlenmiş durumlarda ve yöntemlerle gerçekleştirilebilir. 8- Ulusal ekonomik politikalar çerçevesinde yerel makama kendi yetkileri dâhilinde serbestçe kullanabilecekleri yeterli mali kaynaklar sağlanacaktır. Bu kaynaklar anayasa ve kanunlarla belirlenen sorumluluklarla orantılı olacaktır. Kaynakların en az bir bölümü oranlarını kanunun koyduğu sınırlar içinde vergi ve harçlardan sağlanacaktır. 9- Yerel makamlar, ortak ilgi alanlarındaki görevleri yerine getirebilmek amacıyla başka ulusal ve uluslar arası yerel makamlarla işbirliği yapabilecekler ve birlik kurabileceklerdir. (www.tbb.gov.tr./mevzuat/kanunlar/avrupayerelyönetimlerözerklikşartı)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: