Emlak Danışmanları, Servis Aracı Şoförleri, Köprülü Vinç Operatörleri Mesleki yeterlilik belegisi zorunlu

Emlak Danışmanları, Servis Aracı Şoförleri, Köprülü Vinç Operatörleri Mesleki yeterlilik belegisi zorunlu, ZTSO Başkanı Metin Demir; “Biz Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin sınav ve belgelendirme süreçlerinde yanlarındayız.”dedi

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Türkiye’nin 81 il ve 160 ilçesinde mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme hizmeti verilmesi amacıyla kurulan ve kurulduğu günden bugüne Oda ve

Borsaların işbirliğiyle şu ana kadar 16 ilde 31 binden fazla adayın sınav ve belgelendirme

sürecini yürüten TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş,

gelen talepler doğrultunda kapsamını genişletmeye devam ediyor.

 

Son yapılan eklemeler ile Emlak Danışmanları, Servis Aracı Şoförleri ve Köprülü Vinç Operatörleri için mesleki yeterlilik belgelendirme işlemleri TOBB MEYBEM tarafından yapılacak. Eklenen yeni meslekler aşağıda açıklamaları ile belirtilmiştir.

1.) Emlak Danışmanları için Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 ve Emlak Danışmanı Seviye 

    4:Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan “Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği” ile MYK mesleki

yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale gelmiştir. Mesleki yeterlilik belgesi alınmadığı takdirde,

Ticaret Bakanlığı’ndan yetki belgesi verilmeyecektir. Aralık 2019’a kadar MYK mesleki yeterlilik belgesi alınmalıdır.

 

2.) Servis Aracı Şoförleri için Servis Aracı Şoförü Seviye 3: İçişleri Bakanlığı tarafından

yayımlanan “Okul Servis Araçları Yönetmeliği” ile okul öğrencilerini taşıyan şoförlerin MYK mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale gelmiştir. Uygulama 2020 yılında başlayacaktır.

 

  1. Köprülü Vinç Operatörleri: MYK tarafından yayımlanan 11 Kasım 20l8 tarihinde yayımlanan “Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere ilişkin  Tebliğ ile “Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3” mesleği zorunluluk kapsamına alınmıştır. Üyelerimizin cezai yaptırımla karşılaşmaması adına 11 Kasım 2018 tarihine kadar çalışanlarına mesleki yeterlilik belgesini aldırması gerekmektedir. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir ” TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş, işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda, çalışanların veya çalışmak isteyenlerin bilgi, beceri ve yetkinliklerinin Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayımlanan ulusal yeterliliklere uygunluğunu tespit etmek üzere sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmek, sınav merkezleri kurmak ve işletmek üzere kurulmuştur. Yakın bir gelecekte bir çok meslek dalı için zorunlu hale gelecek bu belgelendirme işlemi üyelerimiz ve çalışanları için çok önemlidir. Biz Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin sınav ve belgelendirme süreçlerinde yanlarındayız.  Belgelendirme kapsamındaki üyelerimiz ile ilmizde bu alanlarda faaliyet gösteren ya da bu alanlarda çalışmayı hedefleyen kişiler odamıza bizzat müracaat edebilecekleri gibi projedestek@ztso.org.tr e-posta adresinden de bilgi talep edebilirler” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: