Asgari Ücret Belirlendi: 2 Bin 20 Lira,CHP belediyelerinde 2 bin 200 lira

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere son kez toplandı. Toplantıdan çıkan sonuca göre asgari ücret 2 Bin 20 lira olarak belirlendi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü toplantısı sonrasında konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılı için asgari ücreti net 2 bin 20 TL olarak açıkladı.

Net ücret geçen yıla göre yüzde 26,05 artmış oldu. Yeni yılda uygulanacak asgari ücretin brüt hali ise 2 bin 558 lira. Evli ve en az üç çocuklu bir bireye uygulanacak asgari ücret ise 2 bin 155 lira olarak belirlendi.

2018 yılının asgari ücreti yüzde 14,2 artışla net 1603 lira, brüt 2 bin 29 liraydı.

TÜİK’in en düşük asgari ücret önerisi 1841 lira

20 Aralık’ta gerçekleştirilen üçüncü komisyon toplantısında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) asgari ücreti ‘ağır’ statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, ‘orta’ statüdeki işlerde 1978 lira 80 kuruş, ‘hafif’ statüdeki işlerde 1841 lira 40 kuruş olarak önermişti.

Türk-İş en az 2 bin, TİSK en fazla 2 bin lira diyor

Asgari ücret çalışmalarını işçi tarafı adına sürdüren Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) asgari ücret beklentisini en az 2 bin lira olarak açıklamış ve ücrete enflasyon oranındaki artışın ve refah payının da eklenmesini talep etmişti.

İşveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen ise yeni yılda kabul edecekleri üst sınırın 2 bin lira olacağını söylemişti.

DİSK net 2 bin 800 lira istemişti

3 Aralık’ta Mimarlar Odası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücret taleplerini net 2 bin 800 TL olarak açıklamıştı.

CHP belediyelerinde 2 bin 200 lira

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise yaptığı açıklamada asgari ücretin aylık net 2 bin 200 lira olması gerektiğini duyurmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada, kendi belediyelerinde uygulanacak asgari ücretin en az 2 bin 200 lira olacağını ifade etmişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: