Bir ışık var (3)

Bu yılın ilk yazısını gerçekten bir ışık var olduğunu düşünerek  yazıyorum. Belki değildir ama bu benim fikrim!

İçinde bulunduğumuz çelişkiler; hava, su ve toprak kirliliği, toplumda ve dünyadaki gelir dağılımı uçurumları, eğitimdeki geriye dönüşler, simyacı bir anlayışla yapılan GDO’lu ve hibrit üretimler, üretimden insanların kovularak robotik bir sistem kurulmaya çalışılması, finans kapitalin büyüklüğü karşısında-altında yokolmaya başlayan doğal yaşam insanlığı bir yol ayırımına getirdi. Belki de evren bize bir varmış bir yokmuş masalını söyleyecek(to be or not to be).

Sermeyenin yarattığı bu tablo insanlığa kaderine el koyma görevini veriyor. 7 milyar 200 milyon insan yarın sabah harekete geçmeli ve gereğini yapmalı.

Bunun tek yolu bireysel yaşamdan kolektif yaşama geçmek! Yaşam felsefesi olarak da yaşamımızın merkezine bilimi koymak; biz bu dünyaya sadece öğrenmeye geldik; çünkü evren sonsuz büyüklükte bir bilgi hazinesidir. İnsanları en çok mutlu eden, hiç seviyesinde yükü ve ağırlığı olan, kişiyle birlikte taşınabilen, dağıttıkça azalmayıp aksine çoğalan tek kurtuluş yoludur bilimsel bilgi.

Dünyadaki tüm madde ve para kazanımları ise insanı ve insanlığı ezer yok eder! İşte, bu kazanımlar nedeniyle dünyanın geri dönülmez noktaya gelmesine 10 yıl kaldı diyor bilim insanları!

Peki, nereden başlayacağız? Siyaseten örgütlenme, bilgilendirme yetmiyor. Yaşamımızın altyapısına, sitemine, anlayışına el koyarak, düzenleyerek ve yöneterek bunu sağlayabiliriz. Bunun için ilk yapacağımız şey, ekonomiyi kolektif hale getirmeye başlamak.

Bu konudaki önerim ise kooperasyon(işbirliği, ortak çalışma, ortaklık) ve kooperatiflerle halkı örgütlemek. Bunun için ilk olarak şehirlerde tüketim kooperatifleriyle başlayabiliriz. Sonra köylerde üretim ve kalkınma kooperatifleri, kooperatifler birlikleri, birliklerin kuracakları fabrikalar ve şirketler. Böylece tüm ekonomiyi örgütleyebiliriz. Karar halkın…

Bu yolla ekonominin tamamı örgütlenince; kaliteli, ucuz, sağlıklı ve doğaya, topluma en az maliyetli ekonomi yönetimine geçmiş olacağız. İnsanlar ve doğa kimliğini, kişiliğini yeniden kazanacak; şiddet, yıkım, gereksiz çalışma, mutsuzluk, huzursuzluk, sağlıksızlık en aza inecek; bilimsel bilgiyle insanlık insanlaşmayı çoğaltacaktır.

Bu amaçla Zonguldak’ta bir tüketim kooperatifi kurabiliriz. Kooperatifin başlangıç ortak-üye sayısı bin, ortaklık payının da bin TL. olmasını öneriyorum. Böylece 1 milyon lira kuruluş sermayeli ile işe başlayıp gerekirse ileride büyütme yoluna gidebiliriz.

Bu kooperatifin il düzeyinde olmasını ve ilçelerde birer şubesinin, şube yönetim ve denetim kurullarının olmasını da öneriyorum. Böylece yönetimde ve denetimde zenginlik, güven ortamı da sağlanmış olacaktır; kurumsal ve koordineli şekilde yönetilecektir.

Kooperatifimiz en doğal, en kaliteli, en sağlıklı, en ucuz ürünleri üyelerine sunacak;  tüm çevreye örnek olacaktır.

Bizler 1970 ve 1980’li yıllarda kurulan kooperatifler sayesinde ucuz ve sosyal yapıda evlere sahip olduk, tüketim kooperatifleri, üretim kooperatifleri, taşıma kooperatifleri kurduk çalıştırdık ve hâlâ kurabilir ve çalıştırabiliriz. Birçokları da kapandı. Bunun nedeni ise toplumsal eğitim düşüklüğündendir. Ama bugün yeterli sayıda  eğitilmiş insanımız var. Ziraat, gıda, makine… her dalda yeterli. Yeterli sayıda ekonomi okuyan insanımız da var. Bu tür örgüt ve kuruluşları kolaylıkla çalıştırabiliriz. O günlerde mali durumlar da zayıftı bugün ise sorun kalmadığını düşünüyorum. Sorun sadece bilgi ve güç birliğinde…

Bir diğer sorun unutkan bir milletiz. Kuruluştaki düşünce ve felsefeden asla taviz vermemeliyiz. Evlenip aile kurabiliriz, dernek, sendika, parti, oda, devlet… ne kurarsak kuralım “kuruluş felsefesi” çok önemli, ondan asla izin vermemeliyiz. Her ay bir kere bu felsefeye bakmalı ve ilham almalıyız!

İlham almaya hazır mıyız?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: