Bacıoğlu; “Maaşlar, büyüme ve refah payı da eklenerek güncellensin”.

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Başkanı ve Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, “Her ne kadar Kasım ve Aralık enflasyonu eksi çıkmış olsa da enflasyondaki bu düzeltme memur maaşlarının erimesini durduramamıştır”dedi

Bacıoğlu, yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşleri dile getirdi;

“2018 yılının Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla yıllık enflasyon ile memur ve emekli maaşlarına verilecek enflasyon farkı da netleşmiş oldu. Buna göre geçtiğimiz yıl aralık ayında TÜFE yüzde 0,4 oranında azalarak yıllık bazda yüzde 20,3 olarak gerçekleşti.

Temmuz-Aralık 2018 döneminde gerçekleşen enflasyon ise yüzde 10,2 olarak hesaplandı. Böylece 2018 yılının ikinci altı aylık dönemi için yüzde 3,5 maaş zammı alan kamu görevlilerinin maaşlarının son altı ayda yüzde 6,7 oranında eridiği görüldü. Başka bir ifadeyle memur ve emekliler 2018 yılını yüzde 6,7 zararla kapattı. Şimdi ise Ocak ayında bu erimenin telafisi için memur maaşlarına yüzde 6,7 enflasyon farkı verilecek ve üstüne de yüzde 4 oranında 2019 yılının ilk yarısına ilişkin maaş artışı yapılacak. Enflasyon farkı ve maaş zammı ile birlikte memur maaşlarına toplamda yüzde 10,7 artış sağlanmış olacak. Hal böyle olunca memurlar ve emekliler geçtiğimiz yılı her şart altında zararda kapatmış, 2019 yılı başında da aldığı enflasyon farkı ile maaş zamları ancak bir önceki yılın enflasyonu ile aynı seviyeye gelmiş olacak. Her ne kadar Kasım ve Aralık enflasyonu eksi çıkmış olsa da enflasyondaki bu düzeltme memur maaşlarının erimesini durduramamıştır. Bu ay itibarı ile memur ve emeklilere yüzde 6,7 enflasyon farkı verilecek olsa da, enflasyon farkının sıfır zam anlamına gelmektedir. Memur maaşları 2018 yılında toplamda yüzde 13 oranında arttı, ama enflasyon yüzde 20,3 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla 2018 yılı memur ve emeklilerin hanesine zarar olarak yazıldı. 2019 yılının ilk altı ayı için ise yalnızca yüzde 4’lük bir artış öngörüldü. Halbuki, 2019 yılı enflasyon hedefinin yüzde 5’ten yüzde 15,9’a çıkarılması, asgari ücrete yapılan yüzde 26,02’lik zam, 2019 yılında yeniden değerleme oranlarının yüzde 23,73 olarak belirlenmesi, motorlu taşıt vergilerinin yüzde 15,9 oranında artırılması 2019 yılında memur maaşlarına yapılması gereken artışların alt limitini de ortaya koymaktadır. Yapılacak yüzde 4’lük artış ne ekonomik gerçeklerle ne de toplumsal gerçeklerle örtüşmeyecek boyuttadır. 2017 yılında imzalanan toplu sözleşme, memur ve emeklinin idam fermanı olmuştur. Nasıl ki, enflasyon hedefi güncellendi, nasıl ki bütün kurumlara yeni enflasyon hedefine uygun bir bütçe yapıldı, memur maaş zamları da güncellenebilirdi. Türkiye Kamu-Sen olarak, bir kez daha kamu görevlilerine ve emeklilere ek zam yapılarak zararlarının telafi edilmesini ve 2019 yılına ilişkin maaş artışlarının yeni enflasyon hedefi gözetilerek üstüne büyüme ve refah payı da eklenerek güncellenmesini talep ediyoruz.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: