Bir Kooperatif denemesine ne dersiniz?

Bizim mahalle,özellikle 12 Eylül 1980, daha sonra Sovyetler Birliğinin çözülmesi, sonrasında, yer yer artçı depremler olsa da uzun süredir yenilginin rüzgarını üstünden atamadı.

Daha doğrusu esen fırtınaları,yağan yağmurları doğru değerlendirip,ona uygun pozisyon alma yerine acaba bu rüzgarı kendi dükkanıma nasıl mal ederim, küçük dükkanımı acaba bu rüzgarla (işçi sınıfının 90’lı yıllardaki Bahar eylemleri, Gazi ayaklanması,daha sonraları,Gezi Ayaklanması,Soma Katliamı sonrasında ortaya çıkan sinerji) büyük markete çevirebilirmiyim, ülkeyi sarmış özellikle kıran kırana mücadelede Kürt hareketi  ve onunla beraber yükselen yeni devrimci tarzda örgütlenme ve siyaset yapmayı anlamadaki zorluk,iktidarın propagandasına tersten hizmet eden, özellikle HDP’yi yanlızlaştırma çabalarının hala devam ettiği bir ortamda bugün yerel seçimleri genel seçime çevirmenin tartışmalarının göbeğinde yaşıyoruz

Herkesin kendi çapında korkusu var.

Cumhur ittifakı muhalefetin bu yerel seçimi kazanırsa Başkanlık Sistemi yeniden tartışmaya açılır korkusu,bizim mahalle de ise siyaset tarzından çok, kişisel gelecek üzerine kurgulanan, ve rekabet üzerine siyasetler yaparak yeni yeni ortaklılar kurmanın daha da sağ’da bekletilerle seçime hazırlanıyor.

İşte tam bu karanlık,bulutlu ve gelecekten ümitsiz ve yorgun  demokratlara, Susma Yazarımız Hüsamettin Ayvacı’nın bir önerisi, bir ışık olabilirmi sizlerle paylaşmak istedim

Hüsamettin Ayvacı geçtiğimiz hafta Susma’da (3 Ocak tarihli, https://susmagazetesi.com/2019/01/03/bir-isik-var-3/ Sayısında “Bir Işık var” Başlıklı yazısında, “Peki, nereden başlayacağız? Siyaseten örgütlenme, bilgilendirme yetmiyor. Yaşamımızın altyapısına, sitemine, anlayışına el koyarak, düzenleyerek ve yöneterek bunu sağlayabiliriz. Bunun için ilk yapacağımız şey, ekonomiyi kolektif hale getirmeye başlamak….Bu konudaki önerim ise kooperasyon(işbirliği, ortak çalışma, ortaklık) ve kooperatiflerle halkı örgütlemek. Bunun için ilk olarak şehirlerde tüketim kooperatifleriyle başlayabiliriz. Sonra köylerde üretim ve kalkınma kooperatifleri, kooperatifler birlikleri, birliklerin kuracakları fabrikalar ve şirketler. Böylece tüm ekonomiyi örgütleyebiliriz. Karar halkın…”dedi

Evet, bizim mahalle bu öneriyi bir tartışsa nasıl olur?

Bu konuda geçmiş deneyimleri de düşünürsek neden olmasın.

 

Demirci hala işçileri oyalıyor

 

Cumhurbaşkanı, aynı zamanda AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran seçim öncesi Zonguldak’a verdiği sözde, TTK’ya 1500 işçi alınacağını ve 1000 işçiyi 2018 yılında 500  işçiyi de 2019 da alınacağını söylemişti.

Gel zaman git zaman 24 Haziran seçimleri bitti Erdoğan seçimden vaatleriyle seçimi kazandı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay GMİS, BEÜ ortak düzenlenen Çalışma Endüstrisi Çalıştayında (Ereğli Anadolu Otelinde) Cumhurbaşkanı ve Enerji bakanına iki kerede değil bir defada olmak üzere 1500 işçi alımı ile ilgili çağrı yaptı.

Yıl 2019 Ne Cumhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdiği sözü tuttu, nede Alatayın sözü yerine geldi

Şimdi tüm bunlar olmamış gibi GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, GMİS Karadon Şube kongresinde işçi alımı ile ilgili olarak ne diyor. “Sayın Cumhurbaşkanımız TTK’ya 1500 işçi alınacağını açıkladı.

Zonguldak Milletvekillerimiz ve TTK Genel Müdürümüz konuyu çok yakından takip ediyorlar.

İnşallah kısa süre içinde yeni kardeşlerimiz işbaşı yapacak.BU arada yeni nezaretçi arkadaşlarımızın eğitimi de başladı.Mekanize ve yarı mekanize çalışmalar da hayata geçirildiğinde TTK’da üretimin ve verimliliğin arttığı bir dönem başlayacak”diyor.

Ayıp ayıp Sayın Ahmet Demirci, hala neden bahsediyorsun.

Neden gerçekleri işçilerin önünde açıklamıyorsun.

Verilen sözlerin yerine gelmediğini niye dile getirmiyorsun da kongrelere katılan delegeleri hala oyalıyor, yanlış,yalan bilgilerle kandırıyorsun.Gerçi sana da fazla bir şey söylemeye gelmez.

O delegeler sana inanmış olsalardı, destek verdiğin ekip kazanırdı.

Yada sen cesaretli olsaydın, verdiğin mücadelede haklı olduğuna inansaydın taban delege seçimlerine girer rüştünü ispat ederdin.

4 Ocak direnişinin yıldönümünü kutladığımız şu günlerde bari işçileri, emekçileri kamuoyunu aldatmayın gerçekleri konuşun.

Konuşamıyorsanız da susun.

Daha fazla günah işlemeyin

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: