“Özelleştirilen termik santrallerin çevreyi kirletme muafiyetini uzatan yasa teklifini geri çekiniz!”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, özelleştirilen santralleri çevre mevzuatına uyumdan muaf tutan yasal düzenleme hakkında TBMM’ye çağrıda bulundu.

7 Aralık 2018’de TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun geçici 8. maddesinde değişiklik yapılarak, elektrik üretim tesislerinin çevre mevzuatıyla uyumlu hale getirilmesinde 31.12.2019 olan son tarih 31.12.2021’e uzatılmak istenmişti.

TBB Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, küresel ısınmanın/iklim değişikliğinin başlıca sorumlularından olan termik santrallerin faaliyet süresi boyunca hiçbir çevresel yükümlülüğe tabi kılınmak istenmediğinin altı çizilerek, 2019 yılı sonuna kadar belirlenen sürenin aşılamayacağına ve kesin olduğuna dair iki ayrı Anayasa Mahkemesi kararı olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, 10 Ocak 2019 tarihinde TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji komisyonlarında kabul edilen teklifin, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını açık bir şekilde ihlal ettiği vurgulanarak, “Bu düzenleme yasalaşmamalı, geri çekilmelidir” denildi.

 

 

Yazının tamamını okumak için;

https://www.barobirlik.org.tr/Haberler/ozellestirilen-termik-santrallerin-cevreyi-kirletme-muafiyetini-uzatan-yasa-teklifi-ile-ilgili-tbmm–80403

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: