Öztürk; “Milletvekili mi, şirketlerin memuru mu”

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk özelleştirilen santrallerin baca gazı arıtma tesisi muafiyetinin 2021 sonuna kadar uzatılması için meclise önerge veren AKP milletvekillerine sert çıktı. Öztürk: “ÇATES dahil hiçbir şirketin, 2019 Haziran’ında devreye almak zorunda olduğu arıtma tesisi için hiçbir çalışma yapmadığı göz önüne alınırsa, bu muafiyetin şirketlerin isteğiyle yapıldığı, önergeyi veren AKP milletvekillerinin şirketlerin memuru gibi davrandığı çok kolay şekilde anlaşılacaktır.”

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı ve Yaşanabilir Zonguldak Platformu Sözcüsü Ahmet Öztürk bir açıklama yaparak, Zonguldak ve çevresinde yaşanan çevre sorunlarını daha artıracak adımlar atanları yalnızca Zonguldak değilinsanlığın da düşmanı olarak ilan edeceklerini söyledi. Öztürk yaptığı açıklamada, “Yerel ve ulusal basında birbirinden korkunç haberler yayımlanıyor. Bir grup AKP’linin meclise verdiği bir önerge ile aralarında ÇATES’in de bulunduğu 10 termik santralin baca gazı arıtma tesisi muafiyetini 2021 yılı sonuna kadar uzatılmak istendiği, HEMA’nın Amasra’da kuracağı santrali ithal kömüre dayalı olarak çalıştırmak için bir dizi girişimde bulunduğu haberleri gazetelerde yer alıyor. Daha önce de, sözüm ona hiçbir kirli teknoloji ürünü yatırıma izin verilmeyeceği söylenen Filyos Vadisi’nde, demir-çelik fabrikası kurmak isteyen bir holdingle görüşmeler yapıldığı, holding yetkililerinin alanda incelemelerde bulunduğuna dair haberler de yansımıştı. Bölgede yaşayan insanların hayatınıkâbusa çevirmeye yetip de artacak bu girişimlere şiddetle itiraz ediyor, bu akıldışı, insanlık dışı, doğa ve insan düşmanı girişimlerin derhal durdurulmasını talep ediyoruz” dedi.

Göz yuman tüm kamu görevlileri bu suça ortaktır 

Öztürk açıklamasını, “Çok değil bundan birkaç ay önce TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Sayın Baran Bozoğlu, akredite edilmiş bir laboratuvara Zonguldak’ta ölçümler yaptırdıklarını, elde edilen tüm sonuçların kirlilik sınır değerlerin çok üzerinde olduğunu açıklamış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının elindeki verilerin de bunu desteklediğini bildirmişti. Sayın Bozoğlu, bu verilere rağmen bölgedeki kirlilik değerleri düşük gösterilerek ÇED raporları hazırlandığını, bakanlığın da elinde aksine veriler olmasına karşın, yanlış rakamlarla hazırlanmış raporları onaylayarak, yeni santrallere izin çıkardığını da bildirmiş, halka karşı açıkça suç işleyen yetkililer hakkında yasal işlem yapılmasını istemişti. Aradan geçen zaman diliminde, bizlerin de bu doğrultudaki ısrarlı çağrılarına karşın, hiçbir yetkili hakkında en küçük bir işlem yapılmadığı gibi, elektrik üretimi aynı koşullarda sürdürülmeye devam etti. Şunu açıklıkla söylüyorum ki, insan ve doğa düşmanı üretime göz yumarak Zonguldak insanın sağlıklı yaşam hakkını içe sayan tüm yetkililer bu suça ortaktır, hukuki sorumlulukları bulunmaktadır” diyerek sürdürdü.

Zonguldak’a karşı açık bir saldırıdır 

Yaşanan gelişmelere de değin Öztürk, açıklamasında, “Bunlar yetmezmiş gibi şimdi de çıkarılmak istenen bir yasa ile aralarında ÇATES’in de bulunduğu yıllar önce özelleştirilen 10 termik santrale, baca gazı arıtma tesisi (desülfürizasyon ünitesi) kurmadan verilen çalışma izni, 2021 yılı sonuna kadar uzatılmak isteniyor. Müflis bir tüccar gibi davranan hükümetin elindeki santralleri muhtemelen daha cazip hale getirip, hızlı bir şekilde satabilmek için satış sözleşmesine koyduğu ve ardından da birkaç kez uzattığı muafiyetin yeniden uzatılmasına çalışılması, Zonguldak halkına ‘ölümlerden ölüm beğen’ demekle eş değerdir. Zonguldak’a karşı açık bir saldırı olan bu girişim, aynı zamanda insanlığa karşı da işlenmiş suçtur. ÇATES dahil hiçbir şirketin, 2019 Haziran’ında devreye almakzorunda olduğu arıtma tesisi için hiçbir çalışma yapmadığı göz önüne alınırsa, bu muafiyetin şirketlerin isteğiyle yapıldığı, önergeyi veren AKP milletvekillerinin şirketlerin memuru gibi davrandığı çok kolay şekilde anlaşılacaktır” şeklinde ifadelere de yer verdi.

AKP Zonguldak milletvekilleri yasaya karşı çıkmalıdır

Öztürk açıklamasını, “Gelişmeleri yakından izleyerek her aşamasında halkımızı bilgilendirecek, erişebildiğimiz her bilgiyi kamuoyuyla paylaşmayı sürdüreceğiz. Buradan başta Zonguldak Barosu olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerini, muhalefet partilerini göreve davet ediyoruz. Zonguldak halkının yaşam hakkıyla doğrudan ilgili konularda lütfen daha fazla duyarlılık sergileyin. Bu konuda ihmali olan kişi ve kurumlar hakkında hukuki süreçlerin işletilmesi için girişimlerde bulunup, takipçisi olun. Her geçen gün ekolojik sorunları daha büyüyen Zonguldak insanı da üzerine kuşandığı duyarsızlıktan bir an önce kurtulmalı, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı için harekete geçmelidir. AKP Zonguldak milletvekillerini de uyarıyoruz. Bu yasanın meclisten geçmesi için vereceğiniz en küçük desteği kamuoyuna duyuracak, katkısı olan herkesi yalnızca Zonguldak değil insanlık düşmanı ilan edeceğiz” diyerek tamamladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: